Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Stargard

- Protokół nr XXV/21

Protokół nr XXV/21
z obrad XXV Sesji Rady Gminy Stargard
z dnia 26 marca 2021 r. w trybie zdalnym

 

AD 1. OTWARCIE OBRAD XXV SESJI RADY GMINY STARGARD
Obrady XXV Sesji Rady Gminy Stargard prowadził Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak, który dokonał otwarcia obrad XXV Sesji Rady Gminy Stargard w dniu 26 marca 2021 roku o godz. 10.00 i poinformował, że XXV Sesja Rady Gminy Stargard odbywa się z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (zdalny tryb obradowania).
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak wyjaśnił, że podstawą prawną zdalnego trybu obradowania jest art. 15zzx ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, a następnie poinformował Radnych o kwestiach organizacyjnych w trakcie obrad sesji, tj. o sposobie głosowania, sprawdzeniu obecności oraz chęci zabrania głosu.

AD 2. STWIERDZENIE QUORUM
Na podstawie listy obecności stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego protokołu, Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak odczytał listę obecności, Radni po kolei zgłaszając się, potwierdzali swoją obecność. Po odczytaniu listy obecności, Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak stwierdził, że na stan 15 radnych obecnych było 14 radnych, co stanowiło quorum do prowadzenia prawomocnych obrad, nieobecny Radny Remigiusz Zakrzewski.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak przywitał wszystkich uczestników obrad sesji, Radnych, Wójta Gminy Stargard Jerzego Makowskiego, Zastępcę Wójta Gminy Dorotę Mazur, Skarbnik Gminy Bernadetę Kubicką, Sekretarz Gminy Jadwigę Michalską, kierowników Referatów i jednostek organizacyjnych Gminy Stargard, Radcę Prawnego Kamilę Szymańską oraz zaproszonych gości Panią Patrycję Gross Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie, Panią Annę Pawlak Dyrektora Regionalnego ds. Inwestycyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego, Pana Jakuba Pyżanowskiego Doradcę z Departamentu Organizacyjnego Krajowego Zasobu Nieruchomościami, a także wszystkich oglądających transmisję obrad sesji.

Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak przed przystąpieniem do realizacji porządku obrad, udzielił w pierwszej kolejności głosu zaproszonym gościom, którzy uczestniczyli zdalnie w obradach sesji, a mianowicie Pani Annie Pawlak Dyrektor Regionalnej ds. Inwestycyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Panu Jakubowi Pyżanowskiemu Doradcy z Departamentu Organizacyjnego Krajowego Zasobu Nieruchomościami w celu przedstawienia możliwości finansowania budowy i rozbudowy mieszkalnictwa socjalnego i komunalnego.
W pierwszej kolejności głos zabrała Pani Anna Pawlak Dyrektor Regionalny ds. Inwestycyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego, która szczegółowo przedstawiła i omówiła program budownictwa socjalnego i komunalnego.
Następnie głos zabrał Pan Jakub Pyżanowski Doradca z Departamentu Organizacyjnego Krajowego Zasobu Nieruchomościami, który szczegółowo przedstawił i omówił propozycję Krajowego Zasobu Nieruchomościami skierowaną do samorządów dla budownictwa czynszowego.
Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak po wystąpieniach zaproszonych gości, otworzył dyskusję i zapytał, czy ktoś z Radnych ma pytania do zaproszonych gości. Ponadto zapytał czy te 900-1000 mieszkań przypada na spółkę, czy na jednego udziałowca, tj. Gminę w SIM-ie?
Pan Jakub Pyżanowski Doradca z Departamentu Organizacyjnego Krajowego Zasobu Nieruchomościami wyjaśnił, że liczba mieszkań planowana jest na całą spółkę, czyli to będzie łączna suma poszczególnych inwestycji, zrealizowana w poszczególnych samorządach w danym regionie, co ma dać dla spółki łączną sumę 900-1000 mieszkań.
Radny Paweł Żmuda w nawiązaniu do wypowiedzi na temat spółki, która miałaby za cel wybudowanie około 1000 mieszkań, zapytał, czy to dotyczyłoby tylko samorządów sąsiadujących bezpośrednio ze sobą, czy jest to skala regionalna na obszarze województwa? Ponadto Radny zapytał czy jest zainteresowanie tym programem przystąpienia do spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej przez inne samorządy? Radny dodał, że to jest nowa informacja, którą należy przeanalizować.
Pan Jakub Pyżanowski Doradca z Departamentu Organizacyjnego Krajowego Zasobu Nieruchomościami wyjaśnił, że spółka będzie miała charakter regionalny, ponadto plany zakładają, żeby spółka zamknęła się na terenie województwa, aby jej zasięg nie przekraczał granic województwa. Następnie powiedział, że zainteresowanie jest spore i w spółce, która obecnie jest przygotowywana, zgłoszony jest akces 19 samorządów, z czego 15 podjęło już stosowne uchwały, a następnie wymienił gminy zainteresowane. Kontynuując wyjaśnił, że są plany, aby spółka nie była zbyt liczna, to znaczy, żeby udziałowców w postaci samorządów nie było zbyt dużo, w związku  z tym będzie przygotowywana kolejna spółka, po zebraniu kolejnej grupy samorządów, które wykażą wolę powołania spółki z KZN.
Pani Anna Pawlak Dyrektor Regionalny ds. Inwestycyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego w uzupełnieniu wypowiedzi, powiedziała, że w marcu rozpoczął się nabór na kredyt SBC i potrwa do 31 marca, a drugi nabór będzie od 1 lipca do 30 września, kwota wynosi 450 mln zł, w tym roku kwota będzie wyższa ze względu na nadwyżki.
Radny Paweł Żmuda zwrócił się z pytaniem do Pana Jakuba Pyżanowskiego, odnośnie wypowiedzi, że KZN nie dysponuje na terenie gminy nieruchomościami, które można by  ewentualnie przekazać pod społeczną inicjatywę mieszkaniową, następnie zapytał czy w związku z tym Gmina powinna posiadać swój grunt, który powinna wnieść do spółki? Ponadto Radny zapytał czy jeżeli Gmina zdecydowałaby się przystąpić do tego programu, to jedyna lokalizacja inwestycji może być zrealizowana na gruncie własnym Gminy?
Pani Anna Pawlak Dyrektor Regionalny ds. Inwestycyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniła, że inwestycja może być zrealizowana również na gruntach Skarbu Państwa, np. KOWR-u, jeżeli są na terenie gminy.
Pan Jakub Pyżanowski Doradca z Departamentu Organizacyjnego Krajowego Zasobu Nieruchomościami wyjaśnił, że jeżeli Gmina wskaże grunt np. grunt KOWR-u, to KZN może go przeanalizować pod kątem celu mieszkaniowego i jeśli działka spełniałaby wymagania inwestycyjne, wówczas KZN może wystąpić do KOWR-u i po przejęciu działki przekazać ją do spółki i ona może być miejscem inwestycji, ponadto powiedział, że samorządy planując inwestycje mieszkaniowe w przeszłości, planują już w konkretnych miejscach inwestycje mieszkaniowe i najczęściej przekazują własne działki, ale nie ma takiego przymusu.
Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak podziękował zaproszonym gościom, Pani Annie Pawlak Dyrektor Regionalnej ds. Inwestycyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Panu Jakubowi Pyżanowskiemu Doradcy z Departamentu Organizacyjnego Krajowego Zasobu Nieruchomościami, za udział w obradach sesji. O godzinie 11.00 Pani Annę Pawlak Dyrektor Regionalny ds. Inwestycyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Pan Jakub Pyżanowski Doradca z Departamentu Organizacyjnego Krajowego Zasobu Nieruchomościami, opuścili obrady sesji.

AD 3. ZATWIERDZENIE PORZĄDKU OBRAD
Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak wyjaśnił, że Radni przed Sesją, w terminie określonym w §23 Statutu Gminy Stargard, otrzymali porządek obrad XXV Sesji Rady Gminy Stargard wraz z uchwałami i wszystkimi materiałami na sesję.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak odczytał porządek obrad XXV Sesji Rady Gminy Stargard, który przedstawiał się następująco:
1.    Otwarcie obrad XXV Sesji Rady Gminy Stargard.
2.    Stwierdzenie quorum.
3.    Zatwierdzenie porządku obrad.
4.    Przyjęcie protokołu Nr XXIV/21 z obrad Sesji Rady Gminy Stargard, która odbyła się w dniu 26 lutego 2021 r.
5.    Interpelacje radnych.
6.    Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy.
7.    Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Grzędzice.
8.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XXII/210/20 z dnia 18 grudnia 2020 r. w sprawie ustalenia wykazu wydatków budżetu Gminy Stargard niewygasających z upływem roku budżetowego 2020.
9.    Podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2021 r.
10.    Informacja Wójta Gminy nt. gospodarki gruntami i nieruchomościami oraz utrzymaniu gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym obiektów OSP, w 2020 roku – Stanowisko Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu.
11.    Informacja Wójta Gminy o stanie budynków i mieszkań komunalnych w gminie – Stanowisko Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu.
12.    Stan bezrobocia na terenie gminy –  Stanowisko Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty.
13.    Informacja nt. działalności wójta w okresie międzysesyjnym.
14.    Informacja nt. działalności przewodniczącego rady gminy w okresie międzysesyjnym.
15.    Odpowiedzi na interpelacje radnych zgłoszone na poprzedniej sesji.
16.    Wolne wnioski i zapytania.
17.    Ustalenie terminu następnej sesji.
18.    Zamknięcie obrad sesji.

Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak zapytał, czy są wnioski do porządku obrad?

Wobec braku wniosków do porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod głosowanie porządek obrad XXV Sesji Rady Gminy Stargard.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad zatwierdzeniem porządku obrad, stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 14 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się”, zatwierdziła porządek obrad i według tego porządku obradowała podczas XXV Sesji Rady Gminy Stargard.

AD 4. PRZYJĘCIE PROTOKOŁU NR XXIV/21 Z OBRAD SESJI RADY GMINY STARGARD, KTÓRA ODBYŁA SIĘ W DNIU 26 LUTEGO 2021 R.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak powiedział, że Protokół nr XXIV/21 z obrad XXIV Sesji Rady Gminy Stargard, która odbyła się w dniu 26 lutego 2021r. został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Stargard, ponadto była możliwość zapoznania się z protokołem w Biurze Rady. Przewodniczący poinformował, że uwag do protokołu nie zgłoszono, w związku z tym zarządził głosowanie nad przyjęciem protokołu Nr XXIV/21 z obrad Sesji Rady Gminy Stargard, która odbyła się w dniu 26 lutego 2021 r. bez odczytywania.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad przyjęciem protokołu Nr XXIV/21 z obrad XXIV/21 Sesji Rady Gminy Stargard, która odbyła się w dniu 26 lutego 2021 r., stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 14 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się”, przyjęła protokół z obrad XXIV Sesji Rady Gminy z dnia 26 lutego 2021 r.

AD 5. INTERPELACJE RADNYCH
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał Radnych, czy ktoś zgłasza interpelacje?
Interpelacji nie zgłoszono.

AD 6. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE WYRAŻENIA ZGODY NA ZAWARCIE KOLEJNEJ UMOWY DZIERŻAWY NIERUCHOMOŚCI STANOWIĄCEJ WŁASNOŚĆ GMINY
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał tytuł powyższego projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy, a następnie poprosił Przewodniczącego Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józefa Tracza o przedstawienie opinii Komisji.
Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że Komisja Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.
Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 14 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XXV/230/21 z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy, która stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
AD 7. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE NADANIA NAZWY ULICY W MIEJSCOWOŚCI GRZĘDZICE     
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał tytuł powyższego projektu uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Grzędzice, a następnie poprosił Przewodniczącego Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józefa Tracza o przedstawienie opinii Komisji.

Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że Komisja Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.

Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 14 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XXV/231/21 z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Grzędzice, która stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

AD 8. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIANY UCHWAŁY NR XXII/210/20 Z DNIA 18 GRUDNIA 2020 R. W SPRAWIE USTALENIA WYKAZU WYDATKÓW BUDŻETU GMINY STARGARD NIEWYGASAJĄCYCH Z UPŁYWEM ROKU BUDŻETOWEGO 2020
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał tytuł powyższego projektu uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XXII/210/20 z dnia 18 grudnia 2020 r. w sprawie ustalenia wykazu wydatków budżetu Gminy Stargard niewygasających z upływem roku budżetowego 2020, a następnie poprosił Przewodniczącego Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józefa Tracza o przedstawienie opinii Komisji.

Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że Komisja Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.

Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 14 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XXV/232/21 z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr XXII/210/20 z dnia 18 grudnia 2020 r. w sprawie ustalenia wykazu wydatków budżetu Gminy Stargard niewygasających z upływem roku budżetowego 2020, która stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

AD 9. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN BUDŻETU GMINY NA 2021 R.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał tytuł powyższego projektu uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2021 r., a następnie poprosił Przewodniczącego Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józefa Tracza o przedstawienie opinii Komisji.

Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że Komisja Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.

Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 14 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XXV/233/21 z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie zmian budżetu gminy na 2021 r., która stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak o godzinie 11.20 zarządził przerwę w obradach sesji. Natomiast po przerwie, która trwała do godziny 11.32 Przewodniczący Rady Gminy wznowił obrady sesji, a następnie sprawdzając obecność, stwierdził, że na stan 14 radnych uczestniczących w obradach XXV Sesji, po przerwie obecnych było 14 radnych, co stanowiło quorum do prowadzenia prawomocnych obrad.

AD 10. INFORMACJA WÓJTA GMINY NT. GOSPODARKI GRUNTAMI I NIERUCHOMOŚCIAMI ORAZ UTRZYMANIU GMINNYCH OBIEKTÓW I URZĄDZEŃ UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ, W TYM OBIEKTÓW OSP W 2020 ROKU

Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił Przewodniczącego Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józefa Tracza o przedstawienie stanowiska Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu odnośnie ww. Informacji.

Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że Komisja Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu na posiedzeniu w dniu 22 marca 2021 r., zapoznała się z Informacją Wójta Gminy nt. gospodarki gruntami i nieruchomościami oraz utrzymaniu gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym obiektów OSP, w 2020 roku. Komisja wyrażając swoje stanowisko powyższą informację przyjęła. Ponadto Przewodniczący Komisji zaznaczył, że Komisja zarówno w tym temacie, jak i w kolejnym, pracowała na podstawie informacji przedstawionych w wersji papierowej, gdyż ze względu na sytuację związaną z pandemią nie było możliwości wyjazdu w teren.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są uwagi i pytania do powyższej Informacji?

Radna Agnieszka Bieniek powiedziała, że od początku kadencji zwraca uwagę na potrzebę aktualizacji planu ulic w miejscowości Grzędzice. Radna wyjaśniła, że przy ul. Gryfa miejscem planu ulic, był przystanek autobusowy, który został przeniesiony, a na dzień dzisiejszy jest tam miejsce, które wprowadza wszystkich w błąd ze względu na przedawnione mapy dotyczące nazw ulic w Grzędzicach. Radna stwierdziła, że wymagana jest aktualizacja tego obiektu użyteczności publicznej, gdzie jest to mienie gminne, a od kilku lat to miejsce nie jest aktualizowane, spełnia ono miejsce spotkań młodzieży, natomiast powinno zostać zaktualizowane i doprowadzone do porządku. Radna zwracając się do Wójta Gminy, powiedziała, że  ten temat trwa już od kilku lat, gdzie Radna pisała wnioski w tej sprawie. Radna zapytała czy można starać się o granty na zagospodarowanie tego miejsca? Następnie zapytała Wójta, jakie ma plany odnośnie inwestycji w tym miejscu, kiedy zostanie wykonana aktualizacja nazw ulic oraz w jaki sposób to miejsce zostanie zagospodarowane?
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że jeżeli chodzi o granty, to Sołectwo Grzędzice wystąpiło z wnioskiem w ramach grantów o wykonanie parkingu dla rowerów i ławki na kwotę 10 tys. zł. Natomiast odnośnie aktualizacji planu miejscowości, Wójt powiedział, że poprosi o uzupełnienie planu miejscowości łącznie z nazwą ulicy, która została nadana uchwałą podczas dzisiejszej sesji.
Radna Agnieszka Bieniek (ad vocem) podziękowała Wójtowi, że przychylił się do jej wniosku i uzupełni starą, nieaktualną mapę z nazwami ulic o aktualny plan ulic. Ponadto Radna powiedziała, że ma nadzieje, iż ten teren zostanie w jakiś sposób zagospodarowany. Następnie Radna odniosła się do złożonego przez Radę Sołecką oraz Sołtysa Grzędzic wniosku o granty i powiedziała, że ma nadzieję, iż uda się zdobyć to dofinansowanie.

Wobec wyczerpania głosów w dyskusji i braku uwag Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą Informację do wiadomości.

AD 11. INFORMACJA WÓJTA GMINY O STANIE BUDYNKÓW I MIESZKAŃ KOMUNALNYCH W GMINIE
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił Przewodniczącego Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józefa Tracza o przedstawienie stanowiska Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu odnośnie ww. Informacji.

Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że Komisja Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu na posiedzeniu w dniu 22 marca 2021 r., zapoznała się z Informacją Wójta Gminy o stanie budynków i mieszkań komunalnych w gminie. Komisja wyrażając swoje stanowisko powyższą informację przyjęła.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są uwagi i pytania do powyższej Informacji?

Wobec braku głosów w dyskusji i braku uwag Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą Informację do wiadomości.

AD 12. STAN BEZROBOCIA NA TERENIE GMINY
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił Przewodniczącą Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty Monikę Nikołajew o przedstawienie stanowiska Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty odnośnie ww. informacji.

Przewodnicząca Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że Komisja Socjalno–Porządkowa i Oświaty na posiedzeniu w dniu 23 marca 2021 r., zapoznała się z informacją Stan bezrobocia na terenie gminy. Komisja wyrażając swoje stanowisko powyższą informację przyjęła 5 głosami „za” przy 1 głosie „wstrzymującym się”.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak przywitał uczestniczącą zdalnie w obradach Sesji Rady Gminy Stargard Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Panią Patrycję Gross.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Patrycja Gross odniosła się do informacji na temat Stanu bezrobocia na terenie gminy, którą Radni otrzymali w formie pisemnej, gdzie są wszystkie dane dotyczące gminy Stargard na tle powiatu i województwa, ponadto w informacji znajdują się również działania, które były wykonane w ramach aktywizacji zawodowej osób z terenu gminy Stargard. Pani Dyrektor powiedziała, że na dzień dzisiejszy w Powiatowym Urzędzie Pracy z terenu gminy Stargard zarejestrowanych jest 365 osób bezrobotnych, z czego 174 osoby są długotrwale bezrobotne, 145 bez kwalifikacji zawodowych, natomiast 322 to osoby, które poprzednio pracowały. Kontynuując Pani Dyrektor powiedziała, że  z ogółu osób bezrobotnych 222, to kobiety. Ponadto Pani Dyrektor powiedziała, że w tym roku PUP dysponuje większą pulą środków na aktywizację osób bezrobotnych z funduszu pracy, zarówno na roboty publiczne, staże, prace interwencyjne oraz na prace społecznie użyteczne, ponadto ogłoszone są nabory na rozpoczęcie działalności gospodarczej, na wyposażenie stanowiska pracy. Kontynuując powiedziała, że na chwilę obecną nie widać znaczącego wzrostu osób bezrobotnych zarówno na terenie powiatu stargardzkiego, jak również na terenie gminy Stargard. Podsumowując Pani Dyrektor powiedziała, że pandemia ma wpływ na rynek pracy i może się okazać w przyszłym kwartale, iż będzie większa ilość osób zarejestrowanych w PUP.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są uwagi i pytania do powyższej informacji?

Wobec braku głosów w dyskusji i braku uwag Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą Informację do wiadomości. Następnie

Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak podziękował Pani Patrycji Gross Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy za przygotowanie i przedstawienie informacji o Stanie bezrobocia na terenie gminy oraz za udział w obradach sesji. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Patrycja Gross o godzinie 11.45 opuściła obrady sesji.

AD 13. INFORMACJA NT. DZIAŁALNOŚCI WÓJTA W OKRESIE MIĘDZYSESYJNYM
Wójt Gminy Jerzy Makowski przedstawił informację nt. działalności Wójta w okresie międzysesyjnym. Ponadto ze spraw bieżących, Wójt powiedział, że uczestniczył w odprawie rocznej Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Stargardzie oraz w uroczystościach związanych z Jubileuszami 50-lecia pożycia małżeńskiego, które odbywały się w Stargardzie. Wójt poinformował, że rozpoczęły się wizje lokalne w terenie i już pojawiają się pierwsze informacje na ten temat.

Informacja Wójta nt. działalności w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są uwagi i pytania do powyższej Informacji?

Wobec wyczerpania głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą Informację do wiadomości.

AD 14. INFORMACJA NT. DZIAŁALNOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY W OKRESIE MIĘDZYSESYJNYM
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zabierając głos powiedział, że w okresie międzysesyjnym uczestniczył w spotkaniach z mieszkańcami, ponadto poinformował o korespondencji, która wpływa do Przewodniczącego Rady Gminy i z którą Radni mogą się zapoznać w Biurze Rady. Następnie Przewodniczący przypomniał Radnym o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych zgodnie z art. 24 h Ustawy o samorządzie gminnym, w terminie do 30 kwietnia br.

AD 15. ODPOWIEDZI NA INTERPELACJE RADNYCH
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poinformował, że na poprzedniej sesji nie zostały złożone interpelacje.

AD 15. WOLNE WNIOSKI I ZAPYTANIA
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak otworzył dyskusję w powyższym punkcie porządku obrad.
Radna Agnieszka Bieniek odnosząc się do informacji nt. działalności Przewodniczącego Rady Gminy w okresie międzysesyjnym powiedziała, że Radnym ciężko jest pytać, jeżeli nie mają wiedzy, że wpływa korespondencja, w związku z tym Radna stwierdziła, że Biuro Rady powinno wysyłać Radnym informacje z załączonymi  pismami do zapoznania. Następnie zwróciła się z pytaniem do Wójta, kiedy zostanie wykonana aktualizacja ulic w Grzędzicach i powiedziała, że ma nadzieje, iż nastąpi to jeszcze w tym roku? Ponadto zapytała, kiedy Wójt postawi wiaty, które zostały zabrane spod przedszkola TPD w Grzędzicach ze względu na ich stan techniczny? Kontynuując Radna powiedziała, że na stronie Urzędu Wojewódzkiego pojawiło się ogłoszenie o naborze wniosków na dofinansowanie poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, gdzie termin składania wniosków trwa do 7 kwietnia br. Radna powiedziała, że Gminy mogą skorzystać z dofinansowania zadania, które nie może przekroczyć 200 tys. zł. W związku z tym Radna zapytała, czy Wójt wystąpił z wnioskiem, o takie dofinansowanie, chociażby na Grzędzice, gdzie mieszkańcy czekają na modernizację chodników przy przejściach dla pieszych, w miejscach, gdzie są pasy donikąd? Ponadto Radna zapytała, że jeżeli Wójt wystąpił z wnioskiem do Wojewody w ramach naboru, o którym mówiła Radna, to o jaką inwestycję i do której miejscowości, a jeżeli nie wystąpi o dofinansowanie, to dlaczego?  
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że nie wystąpił z wnioskiem, gdyż ta informacja o naborze najprawdopodobniej dotyczy przejść dla pieszych na drogach powiatowych, jednak Wójt dodał, że sprawdzi tę informację i ją potwierdzi.
Radny Grzegorz Stępień powiedział, że na poprzedniej sesji w jego stronę zostały skierowane zapytania, w zakresie działalności komisji doraźnej powołanej celem przeanalizowania kosztów transportu, ze strony Radnej Agnieszki Lendy. Radny powiedział, że czuje się w obowiązku przedstawić odpowiedzi na pytania. Ponadto Radny poinformował, że wysłał odpowiedź na te zapytania do Biura Rady dla Radnych, którzy będą tym zainteresowani. Następnie Radny odczytał odpowiedź na zapytania dotyczące prac Komisji doraźnej, w tym działalności portalu www.ekst.pl i uruchomionej w nim internetowej ankiety, które zgłosiła Radna Agnieszka Lenda, podczas sesji Rady Gminy Stargard w dniu 26.02.2021 r., tj. pytanie 1. Czy komisja doraźna powołana celem przeanalizowania funkcjonowania transportu zbiorowego oraz dowozów uczniów do szkół podstawowych zakończyła prace? Radny odpowiedział, że Komisja nie zakończyła jeszcze pracy. Pytanie 2. Czy Ankieta została wypracowana przez komisję doraźną, czy jest prywatną inicjatywą przewodniczącego? Radny odpowiedział, że ankieta na portalu ekst.pl została przygotowana na potrzebę pracy Komisji doraźnej, w celu wdrożenia i realizacji projektu, związanego z zebraniem danych statystycznych. Następnie w odniesieniu do wynagrodzenia Inspektora Ochrony Danych Osobowych powiedział, że ma nadzieje, iż Komisja Rewizyjna to zweryfikuje, szczególnie efekty pracy. Ponadto Radny odczytał, że Przewodniczący Komisji doraźnej wykorzystał własnoręcznie opracowane zaplecze informatyczne z zachowaniem obowiązujących przepisów. Następnie odnośnie Radcy Prawnego i wynagrodzenia za obsługę prawną, powiedział, że ma nadzieje, iż Komisja Rewizyjna również przypatrzy się pracy Radcy, a następnie wyjaśnił, iż wszystkie niezbędne informacje znajdują się w treści Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i obowiązujących standardów dotyczących działalności portali Internetowych. Natomiast w odpowiedzi na zapis „W tym dziale publikowane będą konsultacje, ankiety na zlecenie Rady Gminy”, Radny wyjaśnił, że to otwiera furtkę do takich zleceń, o ile Rada Gminy będzie miała potrzebę wykonania takich działań w przyszłości i jest to zapis stricte-informacyjny. Kontynuując wyjaśnił, że w chwili obecnej portal ekst.pl realizuje konsultacje społeczne wśród mieszkańców gminy Stargard, na potrzebę pracy Komisji doraźnej. Następnie powiedział, że na poprzedniej sesji Radny Józef Tracz oraz Radny Krzysztof Kowalczyk zasugerowali mu kłamstwo, w związku z tym odczytał odpowiedź, że w treści portalu nie ma publikacji, ani zapisów wprowadzających mieszkańców gminy Stargard w błąd, ani też nie stwierdzono publikacji kłamstw w tych publikacjach. W odpowiedzi na pytanie 3. Jakie działania oprócz Ankiety zostały przez komisję podjęte? Radny wyjaśnił, że jeżeli chodzi o pracę Komisji doraźnej, to w dniu wczorajszym odbyło się spotkanie Wójta, Przewodniczącego Komisji doraźnej z Prezesem MPK, również z przedstawicielem z Zarządu Dróg Powiatowych m.in. odnośnie lokalizacji przystanku w miejscowości Żarowo czy też wdrożenia nowych linii komunikacyjnych w Grzędzicach. Ponadto odnośnie dotychczasowej pracy komisji Radny poinformował, że złożone zostało zapytanie do Ministerstwa Rozwoju i Polityki Regionalnej o możliwości wdrażania strategii rozwoju transportu zbiorowego na terenie gminy Stargard, zapytanie do Stowarzyszenia Szczeciński Obszar Metropolitarny, ponadto Komisja zajęła się przeanalizowaniem siatki połączeń MPK Stargard i prywatnych przewoźników. Radny wyjaśnił, że szczegóły odnośnie pracy Komisji znajdują się w Biurze Radny i są do wglądu dla Radnych. Następnie dodał, że wysłane zostało zapytanie do PolRegio o statystykę w zakresie realizacji połączeń przez miejscowości znajdujące się na terenie gminy, a także zostało wysłane zlecenie do Kierownik OAS o przygotowanie niezbędnej dokumentacji dotyczącej zakresu prac Komisji celem przeanalizowania kosztów dowozu dzieci do szkół. Radny dodał, że wykaz omówionych tematów i poruszonej problematyki można znaleźć w protokołach z posiedzeń Komisji doraźnej. Ponadto Radny poinformował, że Komisja prowadzi dyskusje w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej przeanalizowania kosztów związanych z utrzymaniem i eksploatacją pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych oraz w związku napływającymi sygnałami, zasadności udzielanych dodatkowych subwencji przez gminę dla prywatnych przewoźników w ostatnich latach. Następnie zwrócił się do Radnej Agnieszki Lendy i powiedział  że na tę chwilę są trzy tematy do zajęcia się przez Komisję Rewizyjną. Kontynuując Radny odczytał pytanie 4. Czy komisja podejmowała jeszcze inne działania na zewnątrz bez zgody Rady? Po czym odczytał, iż nie może udzielić odpowiedzi na to pytanie, gdyż jest to pytanie tendencyjne i bez względu na to, jaka odpowiedź zostanie udzielona, to pytanie wskazuje na błędne utwierdzenie, że Komisja doraźna w całości pracuje bez zgody Rady. Następnie odczytał pytanie 5. W jaki sposób Ankieta dotycząca Konsultacji została przekazana do wszystkich Szkół Gminnych a następnie na adresy e-mail rodziców dzieci, mimo, iż nie było akceptacji Rady Gminy? Radny odczytał odpowiedź, że informacja o ankiecie została rozesłana za pomocą wiadomości tekstowych SMS z wykorzystaniem technologii GSM do Kierownika OAS, która również uznała, że ankieta warta jest uwagi ze strony rodziców uczniów i społeczności szkolnej w gminie. Radny wyjaśnił, że Rada Gminy nie ma prawa decydować o sposobie komunikacji na linii szkoła-OAS-rodzice-uczniowie. Na pytanie 6. Kto zobowiązał Szkoły do powyższego? Radny odczytał odpowiedź, że były to dobrowolne decyzje Kierownika OAS i Dyrektorów Szkół, które jako osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie placówek oświatowych na terenie gminy miały pełne prawo podjąć dobrowolną decyzję o opublikowaniu ankiety oraz o jej ściągnięciu, ponadto kontynuując odpowiedź odczytał, że Rada Gminy nie ma prawa domniemywać sobie kompetencji w tym zakresie. Następnie Radny odczytał pytanie 7. Kiedy komisja przedstawi Radzie Gminy sprawozdanie z dotychczasowych prac? Radny odczytał odpowiedź, że Komisja przedstawi Radzie Gminy sprawozdanie po zakończeniu pracy, natomiast o dotychczasowych podjętych działaniach Komisji, poświadczają treści protokołów, ponadto po zakończeniu prac, Komisja przygotuje opracowanie, które będzie przedłożone pod obrady Rady Gminy, ze względu na rozległość tematu i braku podejmowanych podobnych prac przez ostatnie co najmniej 20 lat, Komisja ma rozległy materiał do omówienia i cały czas spływają nowe odpowiedzi, stąd ciężko w chwili obecnej określić dokładny koniec prac Komisji. Pytanie 8. Jakie wobec zaistniałej nieprawidłowości, osoby odpowiedzialne, widzą rozwiązanie? Radny wyraził swoją opinię odnośnie Wiceprzewodniczącego Rady Mateusza Jarosza i sytuacji sprzed poprzedniej sesji, a następnie odczytał odpowiedź, że Komisja nie widzi nieprawidłowości, a z powodu dużego odzewu, planuje wdrożenie kolejnych dedykowanych ankiet i konsultacji w zakresie tematu i zakresu pracy, przynajmniej na czas pracy komisji. Komisja doraźna nie podjęła do tej pory działań bez zgody Rady. Ponadto wyjaśnił, że Komisja dostała uprawnienie na swoje prace, z chwilą podjęcia Uchwały Rady Gminy nr XVII/3/20 z dnia 13 maja 2020 roku w sprawie powołania Komisji doraźnej celem przeanalizowania funkcjonowania transportu zbiorowego oraz dowozów uczniów do szkół podstawowych, stąd, wszystkie dotychczasowe działania Komisji opierają się na kompetencjach, jakie nadała wspomniana Uchwała, a podjęte działania nie wykraczają poza zakres tematyki pracy Komisji. Podsumowując treść odpowiedzi Radny poinformował, że powyższe odpowiedzi, zostały omówione podczas posiedzenia Komisji doraźnej w dniu 3 marca. Następnie zwrócił się do Radnej Agnieszki Lendy oraz Radnego Krzysztofa Kowalczyka i zapytał, co zrobią dalej z tą odpowiedzią. Radny powiedział, że w jego opinii na poprzedniej sesji został zaatakowany i podważona została wiarygodność pracy Radnego, w związku z czym czeka na postęp pracy. Następnie wyraził swoją opinię odnośnie Radnego Krzysztofa Kowalczyka.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Mateusz Jarosz zwracając się do Wójta poprosił o przedstawienie rzetelnej informacji dotyczącej rozbudowy Szkoły w Strachocinie. Kontynuując powiedział, że Wójt zapewniał, że do 15 marca br. w BIP miało ukazać się ogłoszenie o przetargu na rozbudowę Szkoły w Strachocinie, jednak do tej pory przetarg nie ukazał się. Następnie zwrócił się z zapytaniem do Wójta o przedstawienie konkretnego terminu i zakresu realizacji prac dotyczącego rozbudowy Szkoły w Strachocinie.
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że specyfikacja dotycząca przetargu na rozbudowę Szkoły w Strachocinie została przygotowana i została przekazana do zaopiniowania przez Kancelarię Prawną. Następnie zwracając się do Radnej Agnieszki Bieniek powiedział, że nabór na dofinansowanie dotyczące poprawy bezpieczeństwa, skierowane jest do jednostek powiatowych i dotyczy modernizacji przejść, które istnieją, jednak nie dotyczy to budowy czy rozbudowy nowych przejść dla pieszych.
Zastępca Wójta Dorota Mazur w uzupełnieniu do wypowiedzi Wójta, odczytała dwa kryteria zawarte w ogłoszeniu dotyczące objęcia dofinansowaniem i wyjaśniła, że chodzi o drogi przelotowe, gdzie jest wiele wypadków. Ponadto Pani Wójt dodała, że Gmina nie jest w posiadaniu danych wymaganych w ogłoszeniu.
Radna Agnieszka Bieniek (ad vocem) powiedziała, że ma przed sobą wniosek dotyczący możliwości uzyskania dofinansowania na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i zwróciła uwagę, że wniosek na dofinansowanie zadania powiatowego albo gminnego składa właściwy  zarządca drogi powiatowej albo gminnej. Radna powiedziała, że wniosek mógłby być złożony na zadanie, na które wcześniej było dofinansowanie w Grzędzicach, gdzie zrobiona została okrojona inwestycja drogowa i pasy donikąd, więc w opinii Radnej niebezpieczeństwo na tej drodze jest olbrzymie. Radna zauważyła, że droga w Grzędzicach jest przelotowa, ponadto jest to droga niebezpieczna. Radna powiedziała, że Gmina powinna wystąpić do Policji o zbadanie i zmonitorowanie tej drogi w zakresie bezpieczeństwa. Ponadto Radna powiedziała, że w jej opinii Wójt powinien wystąpić do Urzędu Wojewódzkiego o pozyskanie środków do 200 tys. zł, chociażby na pasy donikąd w Grzędzicach. Radna dodała, że czas na złożenie wniosku jest do 7 kwietnia br., w związku z tym Radna powiedziała, że ma nadzieje, iż Wójt złoży wniosek, o to dofinansowanie na Grzędzice.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Mateusz Jarosz w odniesieniu do odpowiedzi Wójta na zapytanie dotyczące szkoły w Strachocinie, powiedział, że w jego opinii nie uzyskał odpowiedzi. Następnie dodał, że prosił o rzetelną informację, tj.  konkretny termin pojawienia się przetargu w BIP oraz zakres prac dotyczących budowy Szkoły w Strachocinie. Ponadto powiedział, że jeżeli Wójt nie może odpowiedzieć w tej chwili, to prosi o odpowiedź na zapytanie w formie pisemnej.
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że udzieli odpowiedzi na piśmie po otrzymaniu specyfikacji z Kancelarii Prawnej.
Zastępca Wójta Gminy Dorota Mazur w uzupełnieniu dodała, że specyfikacja byłaby przedłożona i przetarg byłby ogłoszony w deklarowanym terminie, jednak tak się nie stało z powodu uchybień w specyfikacji. Pani Wójt wyjaśniła, że dokument został przekazany do ponownej weryfikacji przez Kancelarię Prawną.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odnosząc się do trwających wizji w terenie, o których informował Wójt i zapytał, jak wygląda sytuacja w tym temacie?
Zastępca Wójta Dorota Mazur wyjaśniła, że informacja o wizjach w terenie, które rozpoczęły się po 15 marca br. została umieszczona na stronie gminy, ponadto powiedziała, że  w wizjach uczestniczą przedstawiciele różnych Referatów Gminy Stargard. Pani Wójt dodała, że wizje mają za zadanie weryfikacje deklaracji na odpady i deklaracji podatkowych. Pani Wójt dodała, że z chwilą pojawienia się ogłoszenia o wizjach w terenie do Urzędu wpłynęło w ciągu trzech dni, 31 zupełnie nowych deklaracji w sprawie odpadów, a 25 zmieniających dotychczasowe deklaracje. Kontynuując Pani Wójt powiedziała, że w tym tygodniu, w ciągu dwóch dni odbyły się wizje w terenie, w dwóch miejscowościach, a kolejne będą odbywały się w następnym tygodniu, gdzie pracuje nad tym cały urząd i w wizjach będą brali udział przedstawiciele wszystkich Referatów.
Skarbnik Gminy Bernadeta Kubicka odniosła się do wizji w terenie w zakresie podatku od nieruchomości i powiedziała, że po pojawieniu się informacji o wizjach w terenie, pojawiła się wzmożona liczba telefonów z pytaniami odnośnie podstaw do opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Kontynuując wyjaśniła, że po wizjach w terenie, w tym tygodniu, wykryto osiem nieprawidłowości w zakresie niewykazania budynków mieszkalnych i gospodarczych do opodatkowania, w związku z tym będą wszczęcia postępowań  wyjaśniających w tym zakresie.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał czy to oznacza, że na tych ośmiu nieruchomościach, gdzie wykryto nieprawidłowości są posadowione budynki, które nie zostały zgłoszone do opodatkowania? Ponadto dodał, że to są jedne z mniejszych miejscowości, więc co dopiero będzie w przypadku tych miejscowości, które się mocno rozbudowują.
Skarbnik Gminy Bernadeta Kubicka wyjaśniła, że chodzi o nowe budynki, które wyglądają na zamieszkałe, a nie zostały zgłoszone do opodatkowania, a należy zgłosić budynek, którego budowa została zakończona lub który został zamieszkały, ponieważ taki budynek podlega opodatkowaniu.
Radna Agnieszka Bieniek zwróciła się z pytaniem do Wójta, kiedy zostaną wykonane nowe wiaty, w ramach tych, które zostały zabrane przy przedszkolu TPD? Następnie zapytała, kiedy będzie wykonana aktualizacja planu ulic miejscowości? Ponadto Radna zapytała czy jeszcze w tym roku te zadania zostaną wykonane? Następnie Radna zapytała czy Wójt zamierza złożyć wniosek na zadanie mające poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych w miejscowości Grzędzice, gdzie termin składania wniosków jest do 7 kwietnia br.?
Wójt Gminy Jerzy Makowski odnośnie naboru na bezpieczne przejścia dla pieszych, powiedział, że przeanalizuje ten temat, jednak na chwilę obecną nie wie, czy złoży wniosek. Następnie odnośnie aktualizacji planu z nazwami ulic w Grzędzicach, Wójt powiedział, że cały czas dochodzą nowe ulice, jednak plan zostanie wykonany w uzupełnieniu o ulice, które będą nadawane jeszcze w tym roku. Odnośnie nowych wiat, Wójt wyjaśnił, że fundusz sołecki Sołectwa Grzędzice, w tym roku przewiduje postawienie nowych wiat za remizą, gdzie to mieszkańcy zadecydowali o tej lokalizacji, a wiaty które były za świetlicą uległy zniszczeniu. Wójt zwrócił uwagę, że odległość od świetlicy do remizy jest nieznaczna.
Radna Agnieszka Bieniek zapytała, kiedy nastąpi aktualizacja mapy z nazwami ulic? Na temat odpowiedzi Wójta odnośnie wiat za remizą, Radna powiedziała, że to mieszkańcy podjęli decyzję na zebraniu wiejskim o przeznaczeniu środków finansowych z funduszu sołeckiego na to zadanie. Natomiast Radna wyjaśniła, że mówi o starych wiatach, które zostały zabrane i które były wykonane z budżetu gminy. Radna powiedziała, że odległość ze świetlicy do remizy jest niewielka, ale niebezpieczna zwłaszcza, że są pasy donikąd. W związku z powyższym Radna zapytała, gdzie dzieci mają spędzać czas z rodzicami oraz gdzie mają odbywać się uroczystości? Radna powiedziała, że prosi o zwrot w postaci nowych wiat i postawienie ich z budżetu gminy w miejscu, skąd zostały zabrane stare wiaty, tj. przy przedszkolu TPD. Następnie dodała, że na potrzeby mieszkańców realizowane są dodatkowe wiaty za remizą w celu spotkań i integracji społecznej, jednak to są środki z funduszu sołeckiego, które mieszkańcy zgodzili się przekazać na to zadanie.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak wyjaśnił, że fundusz sołecki realizuje zadania własne Gminy, co też służy mieszkańcom. Odnośnie zabezpieczenia wiat przy przedszkolu TPD, zdaniem Przewodniczącego Rady, TPD może wyjść z inicjatywą i utworzyć taki plac zabaw.
Zastępca Wójta Dorota Mazur zabierając głos poruszyła kilka kwestii, a mianowicie Pani Wójt powiedziała, że do końca marca można składać deklaracje na usuwanie azbestu, ponadto na stronie gminy opublikowany jest harmonogram odbioru odpadów wielkogabarytowych, gdzie termin odbioru tych odpadów obowiązuje od 31 marca do 28 kwietnia. Pani Wójt w odniesieniu do tematu odpadów wielkogabarytowych powiedziała, aby pamiętać, że w nowym Regulaminie o utrzymaniu czystości i porządku na terenie gminy jest zapis odnośnie wystawiania odpadów wielkogabarytowych, a mianowicie, aby nie wystawiać ich wcześniej niż 24 godziny przed planowanym terminem odbioru wynikającym z harmonogramu oraz żeby zlokalizować odpady przy swoich nieruchomościach. Następnie odnośnie tematu „Dino” w Pęzinie powiedziała, że dysponuje odpowiedzią od przedstawiciela firmy, gdzie jest informacja, iż wyznaczą osobę, w celu wyceny kosztorysu sporządzonego przez Gminę. Ponadto Pani Wójt dodała, że prawdopodobnie firma sama wykona ten odcinek nawierzchni drogi przy sklepie „Dino”. Następnie odnośnie zapytań na temat terminu przycięcia koron drzew w Bębnikącie, Pani Wójt wyjaśniła, że ma informację z KOWR-u, iż prace przeciągną się do drugiego kwartału ze względu na pandemię, jednak Pani Wójt zaznaczyła, że będzie pilotowała temat.
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że chciałby odnieść się do wcześniejszej wypowiedzi Radnej i powiedział, że wiaty uległy zniszczeniu poprzez działanie warunków atmosferycznych.
Radna Agnieszka Bieniek powiedziała, że skoro teren na którym były wiaty jest gminny, więc to decyzją Wójta stare wiaty zostały zabrane. Następnie zwróciła się do Przewodniczącego Rady i powiedziała, że jak będzie chciała, żeby to Przewodniczący udzielił odpowiedzi, to zada je Przewodniczącemu, a teraz jest zainteresowana odpowiedzią od Wójta. Kontynuując wyjaśniła, że wiaty służyły nie tylko dla przedszkola, ale przede wszystkim mieszkańcom Grzędzic. Radna powiedziała, że wnioskuje o postawienie nowych wiat, w zamian za stare, które zostały zabrane.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zwracając się do Radnej zapytał o znajomość Statutu Gminy i zasad funkcjonowania organu stanowiącego?
Radna Agnieszka Bieniek powiedziała, że zna Statut. Ponadto dodała, że jak będzie chciała, to udzieli odpowiedzi Przewodniczącemu.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odniósł się do odpowiedzi Radnej i wyraził swoją opinię na ten temat.
Zastępca Wójta Dorota Mazur powiedziała, że przysłuchuje się sytuacji na sesji i dodała, że na ostatniej komisji, też odniosła się do wypowiedzi niektórych Radnych, a właściwie ataków na Wójta i stwierdziła, że ta sytuacja się powtarza. Kontynuując Pani Wójt odniosła się do sytuacji z wiatami i wyjaśniła, że stare wiaty były postawione w czasie, kiedy fundusz sołecki nie obowiązywał. Następnie powiedziała, że skoro decyzją lokalnej społeczności uznano, żeby wiaty zostały postawione przy remizie, to będą tam zlokalizowane, następnie dodała, odnośnie środków budżetowych, iż jest wiele potrzeb, m.in. drogi czy obiekty gminne. Ponadto Pani Wójt odniosła się do sytuacji z Komisji, w związku z tematem wozu strażackiego.
Radna Agnieszka Bieniek powiedziała, że została wybrana przez mieszkańców, aby była dociekliwa, a przede wszystkim żeby żądała odpowiedzi. Ponadto Radna dodała, że do tej pory nie otrzymała protokołu i zapytała, dlaczego stare wiaty, skoro stwarzały niebezpieczeństwo, zostały zabrane na posesję prywatną i co się później z nimi stało? Odnośnie poruszonej kwestii na temat wozu strażackiego, powiedziała, że od tego są komisje, żeby rozwiać różne wątpliwości Radnych, ponadto w opinii Radnej dzięki komisjom, na których kierowane są różne pytania można dowiedzieć się prawdy. Następnie odnośnie wozu strażackiego, Radna wyjaśniła, że dowiedziała się wiele, a mianowicie, że do Wójta nie wpłynęła żadna wiadomość, na temat możliwości składania wniosku na nowy wóz strażacki, ponadto że Prezes OSP Grzędzice nie złożył wniosku na nowy wóz strażacki, tylko stara się o użyczenie używanego wozu strażackiego oraz że nie rozmawiał z Wójtem na temat nowego wozu strażackiego, a także iż OSP Sowno złożyło wniosek o zakup nowego wozu strażackiego, za co Radna podziękowała i pogratulowała Zarządowi OSP Sowno, że są aktywni, działają i starają się dla swojej jednostki  oraz dbają o bezpieczeństwo ludzi. W związku z tym Radna powiedziała, że trzyma kciuki, żeby udało się jednostce OSP Sowno, żeby był nowy wóz na terenie gminy Stargard.
Radna Monika Nikołajew zapytała, jak rozmawiać, żeby Wójt nie uważał tego za atak i żeby zajął się sprawą? Kontynuując powiedziała, że uważa się iż atakuje Wójta, a zdaniem Radnej nic się nie robi dla Witkowa Drugiego i nie tylko, ponadto Radna powiedziała, że jest za wszystkimi miejscowościami, zwłaszcza tymi mniejszymi, w których też nic się nie robi, w związku z tym Radna zapytała, jak inaczej ma z Wójtem rozmawiać? Radna wyjaśniła, że nikomu nie ubliża, tylko zwraca się o podjęcie działań w ważnych sprawach, m.in. chodzi jej o remont ul. Kresowian i mostu w Witkowie Drugim.
Wójt Gminy Jerzy Makowski odnosząc się do wypowiedzi Radnej powiedział, że nie mówił, iż Radna go atakuje. Następnie powiedział, że po dyskusjach na Komisji pojechał osobiście w teren, celem przeglądu m.in. dróg i dodał, że wyśle pracowników, gdyż widzi, jaki jest stan dróg. Wójt powiedział, że słowa o ataku na jego osobę nie padły z jego strony, następnie odniósł się do sytuacji z komisji, gdzie padły nieprawdziwe informacje odnośnie rozmowy Wójta na temat wozu strażackiego.
Radna Monika Nikołajew powiedziała, że wielokrotnie spokojnie mówiła o potrzebie naprawy dróg i w opinii Radnej, Wójt nigdy nie przyjechał do Witkowa, dopiero po sytuacji na ostatniej komisji, Wójt faktycznie przejechał się po drogach żeby sprawdzić stan dróg.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak przypomniał, że to jest punkt wolne wnioski i zapytania, wobec tego zapytał Radną czy ma konkretne pytanie do Wójta?
Radna Agnieszka Bieniek powiedziała, że każdy widzi, iż walczy o Grzędzice i każdemu jest to znane. Radna dodała, że ciężko jest jej walczyć pomimo, iż widzi potrzeby jednostki OSP Grzędzice, jeżeli Prezes OSP nie zrobił nic w tym kierunku. Radna powiedziała, że jest ciężko, o to walczyć i ubolewa nad tym, gdyż widzi jak wygląda remiza, gdzie jest to budynek po starej stodole bez napisu OSP, ze starym wozem strażackim.
Wójt Gminy Jerzy Makowski złożył wszystkim życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.
Wobec wyczerpania dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję w tym punkcie porządku obrad.

AD 16. USTALENIE TERMINU NASTĘPNEJ SESJI
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak ustalił termin zwołania XXVI Sesji Rady Gminy Stargard na dzień 28 kwietnia 2021 r. o godz. 10.00. Ponadto poinformował o wstępnym terminie sesji w maju, która najprawdopodobniej odbędzie się 21 maja 2021 r. godz. 10.00. Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak złożył wszystkim życzenia świąteczne z okazji Świąt Wielkanocnych.

AD 17. ZAMKNIĘCIE OBRAD SESJI
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak wobec wyczerpania porządku obrad podziękował wszystkim za udział i o godzinie 12.53 zamknął obrady XXV Sesji Rady Gminy Stargard.

Przewodniczący Rady Gminy

Sebastian Janiak

Protokołowała:
Aleksandra Kowal

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Aleksandra Kowal 29-03-2021 08:18
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Aleksandra Kowal 29-03-2021
Ostatnia aktualizacja: Aleksandra Kowal 12-04-2021 15:01