- Protokół Nr XIX/20
Protokół nr XIX/20
z obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard
z dnia 11 września 2020 r. w trybie zdalnym
AD 1. OTWARCIE OBRAD XIX SESJI RADY GMINY STARGARD
Obrady XIX Sesji Rady Gminy Stargard prowadził Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak, który dokonał otwarcia obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard w dniu 11 września 2020 roku o godz. 10.14 i poinformował, że XIX Sesja Rady Gminy Stargard odbywa się z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (zdalny tryb obradowania).
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak wyjaśnił, że podstawą prawną zdalnego trybu obradowania jest art. 15zzx ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak przywitał wszystkich uczestników obrad sesji, Radnych oraz Wójta Gminy Stargard Jerzego Makowskiego. Ponadto w obradach sesji zdalnie uczestniczyli Zastępca Wójta Gminy Dorota Mazur, Sekretarz Gminy Jadwiga Michalska, Skarbnik Gminy Bernadeta Kubicka oraz Radca Prawny Krzysztof Judek. W części obrad sesji uczestniczył zdalnie Inspektor Grzegorz Chełmiński w zastępstwie za Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji.
AD 2. STWIERDZENIE QUORUM
Na podstawie listy obecności stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego protokołu, Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak odczytał listę obecności, Radni po kolei zgłaszając się, potwierdzali swoją obecność. Po odczytaniu listy obecności, Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak stwierdził, że na stan 15 radnych obecnych było 15 radnych, co stanowiło quorum do prowadzenia prawomocnych obrad.
AD 3. ZATWIERDZENIE PORZĄDKU OBRAD
Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak wyjaśnił, że Radni otrzymali porządek obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard wraz z materiałami na sesję.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak odczytał porządek obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard, który przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard
2. Stwierdzenie quorum
3. Zatwierdzenie porządku obrad
4. Przyjęcie protokołu Nr XVIII/20 z obrad Sesji Rady Gminy Stargard, która odbyła się w dniu 26 czerwca 2020 r.
5. Interpelacje radnych
6. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy
7. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia bonifikaty od ceny sprzedaży
8. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazw ulic w miejscowości Grzędzice
9. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Sowno
10. Podjęcie uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych oraz ustalenia ich przebiegu
11. Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego dotyczącego współdziałania Gmin wchodzących w skład aglomeracji Stargard: Gminy Miasto Stargard, Gminy Stargard, Gminy Kobylanka przy realizacji zadania polegającego na aktualizacji obszaru i granic aglomeracji oraz wyznaczenia aglomeracji
12. Podjęcie uchwały w sprawie określenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Stargard na rok szkolny 2020/2021
13. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie poboru podatków w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso
14. Podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2020 r.
15. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Stargard na lata 2020-2031
16. Ocena funkcjonowania transportu lokalnego i podmiejskiego pod kątem potrzeb mieszkańców – Opinia Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu
17. Informacja Wójta Gminy nt. funkcjonowania systemu odbioru odpadów komunalnych z terenu gminy za I półrocze 2020 roku – Stanowisko Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu
18. Ocena działalności Ośrodka Administracyjnego Szkół za rok 2019 oraz informacja na temat wypłaconych stypendiów w 2019 roku – Opinia Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty
19. Ocena przygotowania szkół do roku szkolnego 2020/2021- Stanowisko Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty
20. Analiza realizacji budżetu gminy za I półrocze 2020 roku – Opinia Komisji Rewizyjnej
21. Informacja nt. działalności wójta w okresie międzysesyjnym
22. Informacja nt. działalności przewodniczącego rady gminy w okresie międzysesyjnym
23. Odpowiedzi na interpelacje radnych zgłoszone na poprzedniej sesji
24. Wolne wnioski i zapytania
25. Ustalenie terminu następnej sesji
26. Zamknięcie obrad sesji.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak zapytał, czy ktoś chciałby złożyć wniosek do porządku obrad?
Wójt Gminy Jerzy Makowski zabierając głos powiedział, że chciałby złożyć wniosek o wycofanie z porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard, punktu 10 dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych oraz ustalenia ich przebiegu, a następnie Wójt uzasadnił przedłożony wniosek i wyjaśnił, że w związku z wątpliwościami, co do zasadności podjęcia przedmiotowej uchwały, projekt uchwały uzyskał negatywną opinię trzech stałych Komisji Rady Gminy, a Komisja Rewizyjna przyjęła wniosek o wycofanie projektu uchwały z porządku obrad sesji. Wobec powyższego jako autor projektu uchwały, Wójt powiedział, że składa wniosek o ściągnięcie go z porządku obrad. Jednocześnie poinformował, że zostaną przeanalizowane oraz wyjaśnione zgłoszone wątpliwości dotyczące niniejszego projektu uchwały i wówczas podejmie decyzję o ponownym przedłożeniu Radzie projektu uchwały w tej sprawie.
Wniosek Wójta Gminy do zmiany porządku obrad stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.
Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod głosowanie wniosek o wycofanie z porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard, punktu 10 dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych oraz ustalenia ich przebiegu.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad wnioskiem o wycofanie z porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard, punktu 10 dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych oraz ustalenia ich przebiegu stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym się”, przyjęła wniosek o wycofanie z porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard, punktu 10 dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych oraz ustalenia ich przebiegu.
Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak poinformował, że wpłynął wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji podpisany przez Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pawła Żmudę o wprowadzenie do porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard:
1) punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkańców miejscowości Poczernin;
2) punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkańców gminy Stargard;
3) punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie skierowania do Prokuratury Rejonowej w Stargardzie doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak odczytał ww. wniosek wraz z uzasadnieniem wprowadzenia przedmiotowych projektów uchwał do porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard, w którym Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w imieniu komisji wniósł o procedowanie ww. projektów uchwał w związku z wypracowaniem przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji na posiedzeniu w dniu 7 września 2020 r., stanowisk Komisji odnośnie rozpatrzenia przedmiotowych skarg, które zostały przedstawione w uzasadnieniach do projektów uchwał oraz terminów wynikających z ustawy Kodeks postępowania administracyjnego.
Wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak otworzył dyskusję na temat przedmiotowego wniosku i zapytał, czy są pytania, uwagi?
Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod głosowanie wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji o wprowadzenie do porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkańców miejscowości Poczernin.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkańców miejscowości Poczernin stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym się”, przyjęła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkańców miejscowości Poczernin.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod głosowanie wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji o wprowadzenie do porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkańców gminy Stargard.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkańców gminy Stargard stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania 7 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” i 6 głosach „wstrzymujących się” (1 osoba nie wzięła udziału w głosowaniu) nie przyjęła wniosku o wprowadzenie do porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkańców gminy Stargard.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod głosowanie wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji o wprowadzenie do porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie skierowania do Prokuratury Rejonowej w Stargardzie doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkańców gminy Stargard stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 14 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania 4 głosami „za”, przy 6 głosach „przeciw” i 4 głosach „wstrzymujących się” (Radny Grzegorz Stępień nieobecny podczas głosowania), nie przyjęła wniosku o wprowadzenie do porządku obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie skierowania do Prokuratury Rejonowej w Stargardzie doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa.
Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak zapytał, czy są jeszcze wnioski do porządku obrad?
Radna Agnieszka Bieniek złożyła ustnie wniosek o ściągnięcie z porządku obrad punktu 25. Ustalenie terminu kolejnej sesji. Radna uzasadniła swój wniosek wyjaśniając, że ustalenie terminu następnej sesji odbywa się w nierzetelny sposób i mieszkańcy gminy Stargard są wprowadzani w błąd. Kontynuując Radna powiedziała, że z powodu różnych okoliczności dochodzi do zmian terminów sesji, dlatego wyjaśniła, że uważa, iż do publicznej wiadomości powinien być podany ostateczny termin sesji.
Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak otworzył dyskusję na temat przedmiotowego wniosku i zapytał, czy są pytania, uwagi?
Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak odnosząc się do wniosku Radnej Agnieszki Bieniek, poinformował, że punkt Ustalenie terminu następnej sesji wynika z §33 Statutu Gminy Stargard. Ponadto ustalenie terminu sesji należy do kompetencji Przewodniczącego Rady.
Radna Monika Nikołajew powiedziała, że nie rozumie o co chodzi Radnej Agnieszce Bieniek, ponieważ termin zawsze był ustalany podczas sesji, która odbywała się w ustalonym terminie.
Radna Agnieszka Bieniek powiedziała, iż wie, że ten punkt wynika ze Statutu Gminy, a następnie poprosiła, aby Przewodniczący Rady Gminy w rzetelny sposób informował o terminie następnej sesji mieszkańców gminy, ponieważ na sesji w czerwcu podany był inny termin sesji wrześniowej.
Wobec wyczerpania głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod głosowanie wniosek Radnej Agnieszki Bieniek w sprawie ściągnięcia z porządku obrad punktu 25. Ustalenie terminu kolejnej sesji.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad wnioskiem Radnej Agnieszki Bieniek w sprawie ściągnięcia z porządku obrad punktu 25. Ustalenie terminu kolejnej sesji stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 14 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania 1 głosem „za”, przy 12 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się” (Radny Grzegorz Stępień nieobecny podczas głosowania), nie przyjęła wniosku Radnej Agnieszki Bieniek w sprawie ściągnięcia z porządku obrad punktu 25. Ustalenie terminu kolejnej sesji.
Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak zapytał, czy są jeszcze wnioski do porządku obrad?
Wobec braku innych wniosków do porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak o godzinie 10.41 zarządził przerwę. Natomiast po przerwie, która trwała do godziny 11.01 Przewodniczący Rady Gminy wznowił obrady sesji, a następnie sprawdzając obecność, stwierdził, że na stan 15 radnych obecnych było 15 radnych, co stanowiło quorum do prowadzenia prawomocnych obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał porządek obrad po zmianach, który przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard
2. Stwierdzenie quorum
3. Zatwierdzenie porządku obrad
4. Przyjęcie protokołu Nr XVIII/20 z obrad Sesji Rady Gminy Stargard, która odbyła się w dniu 26 czerwca 2020 r.
5. Interpelacje radnych
6. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy
7. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia bonifikaty od ceny sprzedaży
8. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazw ulic w miejscowości Grzędzice
9. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Sowno
10. Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego dotyczącego współdziałania Gmin wchodzących w skład aglomeracji Stargard: Gminy Miasto Stargard, Gminy Stargard, Gminy Kobylanka przy realizacji zadania polegającego na aktualizacji obszaru i granic aglomeracji oraz wyznaczenia aglomeracji
11. Podjęcie uchwały w sprawie określenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Stargard na rok szkolny 2020/2021
12. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie poboru podatków w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso
13. Podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2020 r.
14. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Stargard na lata 2020-2031
15. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkańców miejscowości Poczernin
16. Ocena funkcjonowania transportu lokalnego i podmiejskiego pod kątem potrzeb mieszkańców – Opinia Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu
17. Informacja Wójta Gminy nt. funkcjonowania systemu odbioru odpadów komunalnych z terenu gminy za I półrocze 2020 roku – Stanowisko Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu
18. Ocena działalności Ośrodka Administracyjnego Szkół za rok 2019 oraz informacja na temat wypłaconych stypendiów w 2019 roku – Opinia Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty
19. Ocena przygotowania szkół do roku szkolnego 2020/2021- Stanowisko Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty
20. Analiza realizacji budżetu gminy za I półrocze 2020 roku – Opinia Komisji Rewizyjnej
21. Informacja nt. działalności wójta w okresie międzysesyjnym
22. Informacja nt. działalności przewodniczącego rady gminy w okresie międzysesyjnym
23. Odpowiedzi na interpelacje radnych zgłoszone na poprzedniej sesji
24. Wolne wnioski i zapytania
25. Ustalenie terminu następnej sesji
26. Zamknięcie obrad sesji.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod głosowanie porządek obrad XIX Sesji Rady Gminy Stargard po zmianach.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad zatwierdzeniem porządku obrad po zmianach, stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania 15 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się”, zatwierdziła porządek obrad po zmianach i według tego porządku obradowała podczas XIX Sesji Rady Gminy Stargard.
AD 4. PRZYJĘCIE PROTOKOŁU NR XVIII/20 Z OBRAD SESJI RADY GMINY STARGARD, KTÓRA ODBYŁA SIĘ W DNIU 26 CZERWCA 2020 R.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zaproponował przyjęcie powyższego protokołu bez odczytywania i zarządził głosowanie nad przyjęciem protokołu Nr XVIII/20 z obrad Sesji Rady Gminy Stargard, która odbyła się w dniu 26 czerwca r. bez odczytywania.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad przyjęciem protokołu Nr XVIII/20 z obrad Sesji Rady Gminy Stargard, która odbyła się w dniu 26 czerwca 2020 r., stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 14 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się”, przyjęła protokół z obrad XVIII Sesji Rady Gminy z dnia 26 czerwca 2020 r.
AD 5. INTERPELACJE RADNYCH
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał Radnych, czy ktoś zgłasza interpelacje. Interpelacji nie zgłoszono.
AD 6. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE WYRAŻENIA ZGODY NA ZAWARCIE KOLEJNEJ UMOWY DZIERŻAWY NIERUCHOMOŚCI STANOWIĄCEJ WŁASNOŚĆ GMINY
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał powyższy projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy, a następnie poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.
Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że komisja 7 głosami „za” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Paweł Żmuda poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.
Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 15 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XIX/179/20 z dnia 11 września 2020 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy, która stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.
AD 7. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE USTALENIA BONIFIKATY OD CENY SPRZEDAŻY
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał powyższy projekt uchwały w sprawie ustalenia bonifikaty od ceny sprzedaży, a następnie poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.
Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że komisja 7 głosami „za” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Paweł Żmuda poinformował, że komisja przy 1 głosie „przeciw” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.
Radny Grzegorz Stępień zabierając głos, powiedział, że ma uwagę odnośnie ww. projektu uchwały, a mianowicie, iż patrząc pod kątem ogólnopolskiej sytuacji, gdzie są głosy przeciw wyprzedawaniu majątków na rzecz Kościoła, a dodatkowo działka, której dotyczy uchwała ma dużą wartość, ponieważ znajduje się w centralnej części wsi i znajduje się tam stare cmentarzysko. Radny odnosząc się do uzasadnienia, do projektu uchwały, powiedział, że społeczność lokalna chce tam przeprowadzić inwestycję polegającą na stworzeniu miejsca kultu religijnego, tj. drogi krzyżowej, a jak zauważył Radny ta działka objęta jest ochroną konserwatorską, w związku z tym na terenie tej nieruchomości powinny być przeprowadzone prace archeologiczne. Kontynuując powiedział także, iż brakuje instytucji na poziomie gminy, żeby móc wykorzystać takie działki, jako walor turystyczny gminy. Następnie Radny wyjaśnił, ze działka ma wartość historyczną i w jego ocenie bonifikata jest zbyt duża.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak powiedział, że również nie jest przekonany do sprzedaży tej działki, ponadto uważa, że bonifikata jest zbyt duża, dlatego w opinii Przewodniczącego należy rozważyć możliwość przekazania tej działki w dzierżawę wieloletnią na rzecz Parafii. W związku z tym Przewodniczący złożył wniosek formalny o wycofanie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie ustalenia bonifikaty od ceny sprzedaży i przeanalizowanie pod kątem ewentualnego wydzierżawienia zamiast sprzedaży tej działki.
Radny Grzegorz Stępień powiedział, że chciałby przytoczyć kwestię bezpłatnej dzierżawy boisk przez kluby sportowe i wskazać, że kluby na wydzierżawionych obiektach mogą przeprowadzać inwestycje, w związku z tym istnieje możliwość wydzierżawienia tej działki i wówczas Parafia będzie mogła podjąć na niej działania. Kontynuując zwrócił się z pytaniem do Radnego Pawła Szutkowskiego, jakie działania i prace zostały podjęte przez lokalną społeczność na tej działce?
Radny Paweł Szutkowski wyjaśnił, że na tej działce znajduje się postument, a działka utrzymywana jest przez mieszkańców w zakresie dbałości o teren zielony poprzez koszenie i nasadzenia kwiatów.
Radna Agnieszka Bieniek zapytała, czy Sołectwo Skalin zwróciło się do Wójta z wnioskiem o udostępnienie terenu na działalność statutową, czy od razu o sprzedaż z bonifikatą?
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że tak jak jest opisane w uzasadnieniu do uchwały, Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa Skalin oraz Proboszcz Parafii, zwrócili się z wnioskiem o sprzedaż działki na rzecz Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy w Kobylance. Wójt powiedział, że decyzja odnośnie tej działki należy do Rady Gminy.
Wobec wyczerpania głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał pod głosowanie wniosek o wycofanie z porządku obrad punktu dotyczącego projektu uchwały w sprawie ustalenia bonifikaty od ceny sprzedaży.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad wnioskiem o wycofanie z porządku obrad punktu dotyczącego projektu uchwały w sprawie ustalenia bonifikaty od ceny sprzedaży stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 9 głosami „za”, przy 2 głosach „przeciw” i 4 głosach „wstrzymujących się”, przyjęła wniosek o wycofanie z porządku obrad punktu dotyczącego projektu uchwały w sprawie ustalenia bonifikaty od ceny sprzedaży.
Kopia projektu uchwały w sprawie ustalenia bonifikaty od ceny sprzedaży, która została wycofana z porządku obrad stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.
AD 8. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE NADANIA NAZW ULIC W MIEJSCOWOŚCI GRZĘDZICE
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał powyższy projekt uchwały w sprawie nadania nazw ulic w miejscowości Grzędzice, a następnie poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.
Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że komisja 6 głosami „za” przy 1 głosie „przeciw” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja pozytywnie przy 3 głosach „za”, 1 głosie „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym się” zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że komisja 6 głosami „za” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Paweł Żmuda poinformował, że komisja negatywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.
Radny Grzegorz Stępień zabierając głos, powiedział, że chciałby zapytać Radną Agnieszkę Bieniek, czy były przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami Grzędzic w sprawie nadania nazwy ul. Góralskiej? Następnie Radny wyjaśnił, że w Grzędzicach do tej pory nadawane były nazwy ulic na podstawie nazw roślin, gatunków drzew itp., a obecna zaproponowana nazwa ulicy w opinii Radnego nie ma nic wspólnego z etnografią i historią miejscowości, a ponadto ta nazwa nie jest spójna z dotychczasowymi nazwami ulic w Grzędzicach. Ponadto Radny zapytał, jak Radna Agnieszka Bieniek ocenia wybór tej nazwy ulicy?
Radna Agnieszka Bieniek odpowiadając Radnemu Grzegorzowi Stępniowi, wyjaśniła, że nie była poinformowana o tym, czy były przeprowadzane konsultacje w tej sprawie i nie wie też czy w ogóle takie konsultacje były przeprowadzane, a wiedzę na ten temat posiada z projektu uchwały. Radna powiedziała, że w Grzędzicach są różne nazwy ulic, nie tylko nazwy roślin. Ponadto Radna dodała, że skoro nazwy tych ulic, tj. Widokowa i Góralska, wybrali mieszkańcy Grzędzic, którzy mieszkają przy tej ulicy, w związku z tym Radna wyjaśniła, że nie widzi powodów, aby nie przychylić się do wniosku mieszkańców.
Radny Paweł Żmuda zabierając głos powiedział, że w tej sprawie ma podobne zdanie, jak Radny Grzegorz Stępień i w jego opinii nazwy ulic powinny nawiązywać do miejscowości. Następnie wyjaśnił, że z uwagi na powyższe, na posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji projekt uchwały został negatywnie zaopiniowany. Kontynuując powiedział, że Radni nie mają wpływu na nazwy ulic, które wybierają mieszkańcy, co wprowadza chaos architektoniczno-urbanistyczny i ciężko później zlokalizować, w jakiej części Grzędzic znajduje się dana ulica.
Radny Janusz Łojko poprosił, aby na przyszłość mapka, która załączana jest do uchwały, była bardziej szczegółowa i zawierała całą infrastrukturę danej drogi, żeby była wiedza, co w danej drodze przebiega.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, w jakim celu Radny potrzebuje, tak szczegółowej mapki do nadania nazwy ulic?
Radny Janusz Łojko wyjaśnił, że jego prośba wiąże się z innym tematem, który poruszy w dalszej części sesji.
Radny Krzysztof Kowalczyk wyjaśnił, że najważniejsze jest, iż jest to wybór mieszkańców danej ulicy. W związku z tym Radny powiedział, że przychyla się do wniosku złożonego przez mieszkańców o nadanie nazw ulic, przy których mieszkają.
Wobec wyczerpania głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 13 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła uchwałę Nr XIX/180/20 z dnia 11 września 2020 r. w sprawie nadania nazw ulic w miejscowości Grzędzice, która stanowi załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.
AD 9. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE NADANIA NAZWY ULICY W MIEJSCOWOŚCI SOWNO
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał powyższy projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Sowno, a następnie poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.
Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że komisja 7 głosami „za” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Paweł Żmuda poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.
Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 15 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XIX/181/20 z dnia 11 września 2020 r. w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Sowno, która stanowi załącznik nr 18 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak o godzinie 11.39 zarządził przerwę. Natomiast po przerwie, która trwała do godziny 11.56, Przewodniczący Rady Gminy wznowił obrady sesji, a następnie sprawdzając obecność, stwierdził, że na stan 15 radnych obecnych było 13 radnych, co stanowiło quorum do prowadzenia prawomocnych obrad. Z przyczyn technicznych w czasie sprawdzania obecności, nie udało się nawiązać połączenia Radnej Agnieszce Bieniek oraz Radnemu Pawłowi Szutkowskiemu, którzy po chwili dołączyli do obrad Sesji.
AD 10. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZAWARCIA POROZUMIENIA MIĘDZYGMINNEGO DOTYCZĄCEGO WSPÓŁDZIAŁANIA GMIN WCHODZĄCYCH W SKŁAD AGLOMERACJI STARGARD: GMINY MIASTO STARGARD, GMINY STARGARD, GMINY KOBYLANKA PRZY REALIZACJI ZADANIA POLEGAJĄCEGO NA AKTUALIZACJI OBSZARU I GRANIC AGLOMERACJI ORAZ WYZNACZENIA AGLOMERACJI
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał powyższy projekt uchwały w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego dotyczącego współdziałania Gmin wchodzących w skład aglomeracji Stargard: Gminy Miasto Stargard, Gminy Stargard, Gminy Kobylanka przy realizacji zadania polegającego na aktualizacji obszaru i granic aglomeracji oraz wyznaczenia aglomeracji, a następnie poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.
Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Paweł Żmuda poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.
Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 19 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 15 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XIX/182/20 z dnia 11 września 2020 r. w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego dotyczącego współdziałania Gmin wchodzących w skład aglomeracji Stargard: Gminy Miasto Stargard, Gminy Stargard, Gminy Kobylanka przy realizacji zadania polegającego na aktualizacji obszaru i granic aglomeracji oraz wyznaczenia aglomeracji, która stanowi załącznik nr 20 do niniejszego protokołu.
AD 11. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE OKREŚLENIA ŚREDNIEJ CENY JEDNOSTKI PALIWA W GMINIE STARGARD NA ROK SZKOLNY 2020/2021
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał powyższy projekt uchwały w sprawie określenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Stargard na rok szkolny 2020/2021, a następnie poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.
Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Paweł Żmuda poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.
Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 15 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XIX/183/20 z dnia 11 września 2020 r. w sprawie określenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Stargard na rok szkolny 2020/2021, która stanowi załącznik nr 22 do niniejszego protokołu.
AD 13. PODJĘCIE UCHWAŁY ZMIENIAJĄCEJ UCHWAŁĘ W SPRAWIE POBORU PODATKÓW W DRODZE INKASA, WYZNACZENIA INKASENTÓW I WYSOKOŚCI WYNAGRODZENIA ZA INKASO
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał powyższy projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie poboru podatków w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso, a następnie poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.
Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. Ponadto Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew wyjaśniła, że stosownie do art. 25a Ustawy o samorządzie gminnym w głosowaniu udziału nie wzięli radni będący sołtysami.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Paweł Żmuda poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.
Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 23 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 9 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosach „wstrzymujących się”, 6 radnych nie wzięło udziału w głosowaniu, podjęła uchwałę Nr XIX/184/20 z dnia 11 września 2020 r. w sprawie poboru podatków w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso, która stanowi załącznik nr 24 do niniejszego protokołu. Stosownie do art. 25a Ustawy o samorządzie gminnym w głosowaniu udziału nie wzięli radni będący sołtysami.
AD 13. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN BUDŻETU GMINY NA 2020 R.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał powyższy projekt uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2020 r., a następnie poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.
Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że komisja 4 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” i 2 głosami „wstrzymującymi się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że komisja 3 głosami „za”, przy 3 głosach „wstrzymujących się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Paweł Żmuda poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.
Radny Krzysztof Kowalczyk zabierając głos powiedział, że w dniu dzisiejszym złożył zapytanie do biura Rady Gminy, a w chwili obecnej chciałby przekazać swoje główne wątpliwości. Radny wyjaśnił, że na posiedzeniu Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu wstrzymał się od głosu ws. zaopiniowania projektu uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2020 r., natomiast po dogłębnym przeanalizowaniu projektu uchwały jest przeciw, z powodu trzech ważnych zmian, a mianowicie Radny powiedział, że po raz kolejny w tym roku pojawia się zwiększenie kwoty na dofinansowanie przewozów dla MPK. Następnie Radny powiedział, że w maju zwracał uwagę, aby nie zdejmować z budżetu dotacji na wyżywienie dzieci w szkole w Sownie, gdyż to powinno być w budżecie. Radny zauważył, że jednak miał rację w tym zakresie, gdyż dopiero po jego zapytaniach i odpowiedzi z Gminy, zostało to jednak przyjęte. Kontynuując Radny powiedział, że kolejna ważna rzecz dotyczy Ośrodka Administracyjnego Szkół, a którą jest zniesmaczony, ponieważ w obecnej sytuacji, gdzie w całej Polsce wszyscy rezygnują z podwyżek płac dla pracowników samorządowych, ponadto jest wiele potrzeb na terenie gminy, a projekcie uchwały ws. zmian do budżetu pojawia się zwiększenie w kwocie 20 tys. zł na wynagrodzenia dla pracowników w OAS, poza tym Radny zwrócił uwagę, że pojawiło się zwiększenie środków z tytułu zakupów w OAS. Radny podkreślił, że lekką ręką wydawane są te pieniądze, a wyrzucona została szatnia LZS w Krąpielu.
Radny Grzegorz Stępień zwracając się do Radnego Krzysztofa Kowalczyka powiedział, że jego zdaniem, pieniądze, które mogłyby być przeznaczone na szatnię w Krąpielu, znalazły się w zmianie związanej ze zwiększeniem wydatków na urzędy gmin, w dziale 750 administracja publiczna, gdzie jest 42% realizacja planu wynagrodzeń, więc zostało jeszcze 8% do wykorzystania w tym półroczu. natomiast w tym projekcie uchwały pojawia się zwiększenie w wysokości 72 tys. na odprawę dla odchodzącej Pani Skarbnik, a zdaniem Radnego ta kwota zmieściłaby się w tym planie wynagrodzeń, bez potrzeby zwiększania środków. Kontynuując powiedział, że nie rozumie dlaczego zostają zwiększone wydatki bieżące, gdzie poprzednia Pani Skarbnik alarmowała, że należy ograniczać te wydatki.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zwracając się do Krzysztofa Kowalczyka, powiedział, iż wie, że wpłynęło jego zapytanie do biura Rady Gminy w dniu dzisiejszym i odpowiedź zostanie udzielona Radnemu w terminie przewidzianym ustawowo.
Wójt Gminy Jerzy Makowski również odnosząc się do zapytania złożonego przez Radnego Krzysztofa Kowalczyka wyjaśnił, że z uwagi na to, iż pismo wpłynęło w dniu dzisiejszym rano, trudno jest, aby w chwili obecnej odpowiedzieć szczegółowo.
Skarbnik Gminy Bernadeta Kubicka odnosząc się do sprawy poruszonej przez Radnego Grzegorza Stępnia, a mianowicie zwiększenia wydatków o kwotę 72 096,00. zł na odprawę i wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop dla poprzedniej pani skarbnik, wyjaśniła, że sytuacja związana jest ze złożonym wypowiedzeniem przez poprzednią panią skarbnik, a następnie odwołaniem z funkcji skarbnika, co miało miejsce w czerwcu, a w związku z tym, iż te środki na odprawę nie były zaplanowane w budżecie, zostają tą uchwałą wprowadzone do budżetu.
Radny Grzegorz Stępień powiedział, że w dziale dotyczącym wynagrodzeń wykonanie planu w I półroczu jest na poziomie 42%, więc zostało 8% z kwoty 4 mln. zł, więc zdaniem Radnego można było tę kwotę na odprawę wypłacić z tych środków, bez potrzeby zwiększania wydatków bieżących, które stają się zagrożeniem dla budżetu. Następnie zapytał, czy Skarbnik podjęła tę decyzję na podstawie własnych wyliczeń, czy na polecenie przełożonych?
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zwrócił uwagę Radnemu Grzegorzowi Stępniowi, że głosu podczas sesji udziela Przewodniczący Rady.
Skarbnik Gminy Bernadeta Kubicka powiedziała, że wykonanie wydatków bieżących na koniec czerwca było na niskim poziomie, natomiast Skarbnik dodała, że w tej chwili trudno jest się odnieść, jakie wykonanie wydatków jest w bieżącym okresie. Skarbnik zwracając się do Radnego Grzegorza Stępnia poprosiła, jeżeli jest taka potrzeba, o zwrócenie się z zapytaniem na piśmie, w tej sprawie.
Radny Krzysztof Kowalczyk odnosząc się do złożonego w dniu dzisiejszym zapytania, powiedział, że rozumie, iż odpowiedź będzie w terminie późniejszym, a nie podczas sesji i przychyla się do tego.
Wobec wyczerpania głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 25 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 10 głosami „za”, przy 2 głosach „przeciw” i 3 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XIX/185/20 z dnia 11 września 2020 r. w sprawie w sprawie zmian budżetu gminy na 2020 r., która stanowi załącznik nr 26 do niniejszego protokołu.
AD 14. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIANY WIELOLETNIEJ PROGNOZY FINANSOWEJ GMINY STARGARD NA LATA 2020-2031
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał powyższy projekt uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Stargard na lata 2020-2031, a następnie poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.
Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że komisja 5 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja 5 głosami „za” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że komisja 4 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Paweł Żmuda poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.
Radny Grzegorz Stępień zwracając się do Skarbnik Gminy, zapytał, jakie czynniki mają wpływ na zmianę i drastyczną różnicę między dochodami a wydatkami bieżącymi, gdzie obecnie wskaźnik wynosi 6,97%, a na przyszły rok 18,18%. Następnie zapytał, jak Skarbnik zamierza ograniczyć wydatki bieżące, a zwiększyć dochody bieżące, żeby Gmina mogła inwestować z własnych środków, a nie z kredytów.
Wójt Gminy Jerzy Makowski odnosząc się do wypowiedzi Radnego wyjaśnił, że podejmowane są wszelkie działania, aby ograniczać wydatki bieżące. Następnie Wójt dodał, że nie ma bezpodstawnych wydatków.
Radny Grzegorz Stępień powiedział, że w dniu dzisiejszym Rada Gminy podjęła uchwałę o zwiększeniu wydatków miedzy innymi w zakresie wynagrodzeń, a następnie zapytał, czemu to ma służyć, zwłaszcza, że w grudniu zapewne będą wypłacane nagrody dla czołowych pracowników. Następnie Radny powiedział, że już w czerwcu zwrócił uwagę, że w jego opinii na stanowisko skarbnika została wybrana niewłaściwa osoba, a następnie Radny wyraził swoje zdanie na temat Skarbnik Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zwrócił uwagę Radnemu Grzegorzowi Stępniowi w sprawie jego wypowiedzi, a następnie odebrał mu głos.
Wójt Gminy Jerzy Makowski odnosząc się do wypowiedzi Radnego Grzegorza Stępnia powiedział, że nie rozumie pytania Radnego, ponieważ na komisji Radny Grzegorz Stępień pytał, kiedy będą podwyżki dla pracowników, a w chwili obecnej ma uwagi, że wzrastają wydatki na wynagrodzenia.
Wobec wyczerpania głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 27 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 10 głosami „za”, przy 3 głosach „przeciw” i 2 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XIX/186/20 z dnia 11 września 2020 r. w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Stargard na lata 2020-2031, która stanowi załącznik nr 28 do niniejszego protokołu.
AD 15. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ROZPATRZENIA SKARGI MIESZKAŃCÓW MIEJSCOWOŚCI POCZERNIN
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak powiedział, że Radni otrzymali projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkańców miejscowości Poczernin, a następnie poprosił Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pawła Żmudę o zabranie głosu odnośnie ww. projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Paweł Żmuda wyjaśnił, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji przygotowała i przedłożyła projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkańców miejscowości Poczernin, a następnie powiedział, że chodzi o skargę mieszkańców Poczernina na działanie Wójta w zakresie nie egzekwowania Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy pod kątem utrzymania zwierząt przez ich właściciela. Przewodniczący komisji wyjaśnił, że komisja zbadała sprawę, ponadto komisja była na wizji i spotkaniu z mieszkańcami w terenie. Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Paweł Żmuda powiedział, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji po przeanalizowaniu i zbadaniu sprawy uznała skargę za bezzasadną.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.
Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 29 do niniejszego protokołu.
Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 15 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XIX/187/20 z dnia 11 września 2020 r. w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkańców miejscowości Poczernin, która stanowi załącznik nr 30 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak o godzinie 12.34 zarządził przerwę. W czasie przerwy za zgodą Przewodniczącego Rady Gminy obrady sesji opuścił Radny Sławomir Zabłocki. Natomiast po przerwie, która trwała do godziny 12.49 Przewodniczący Rady Gminy wznowił obrady sesji, a następnie sprawdzając obecność, stwierdził, że na stan 15 radnych obecnych było 14 radnych, co stanowiło quorum do prowadzenia prawomocnych obrad.
AD 16. OCENA FUNKCJONOWANIA TRANSPORTU LOKALNEGO I PODMIEJSKIEGO POD KĄTEM POTRZEB MIESZKAŃCÓW
Przewodniczący Rady Sebastian Janiak poprosił Przewodniczącego Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józefa Tracza o przedstawienie opinii Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu odnośnie ww. Oceny.
Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że Komisja Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu na posiedzeniu w dniu 8 września 2020 r., przeanalizowała informację dotyczącą funkcjonowania transportu lokalnego i podmiejskiego pod kątem potrzeb mieszkańców gminy. Komisja wyrażając swoją opinię powyższą informację przyjęła. Jednocześnie Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz powiedział, że Komisja Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu wnosi o unormowanie, ujednolicenie i zrównoważenie funkcjonowania transportu publicznego oraz dopłat do wszystkich przewoźników na terenie gminy w kontekście utrzymania newralgicznych dla mieszkańców linii transportowych.
Kontynuując Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz powiedział, że część Radnych cały czas czyni starania, aby dofinansowywać przewoźników, po tej stronie Gminy, gdzie nie kursuje MPK. W chwili obecnej dodatkowo sytuacja z COVID spowodowała, że grożą likwidacje niektórych kursów, co będzie dotykało mieszkańców, którzy stracą możliwość dojazdu do pracy, a z drugiej strony sytuacja z COVID, pokazała, że dofinansowanie dla przewoźników prywatnych jest jednak możliwe. Następnie dodał, że MPK jest dofinansowywane przez Gminę, a dotacja cały czas jest zwiększana. Radny powiedział, że Komisja Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu, oczekuje od Gminy, aby w zakresie transportu zbiorowego, tam gdzie nie kursuje MPK, zadbać o każdą część gminy i przewoźników, którzy zapewniają transport mieszkańcom, często dokładając do interesu.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są uwagi i pytania do powyższej Oceny?
Radna Agnieszka Bieniek zabierając głos powiedziała, że przychyla się do wypowiedzi Radnego Józefa Tracza. Następnie Radna powiedziała, że Gmina powinna prowadzić rozmowy i porozumieć się z MPK, ponadto Gmina powinna zadbać, aby transport był zorganizowany w odpowiedni sposób, żeby mieszkańcy mieli swobodny dostęp do transportu i mogli przemieszczać się po terenie gminy. Kontynuując zauważyła, że od półtora roku proponowała, aby monitorować autobusy, które kursują po terenie gminy, żeby przeanalizować sytuację, czy w niektórych miejscowościach jest nadmiar autobusów, które jeżdżą puste, a w innych miejscowościach jest za mało kursów. W opinii Radnej Gmina powinna prowadzić monitoring transportu, żeby zapewnić transport mieszkańcom, tam gdzie autobusy nie jeżdżą, natomiast ograniczyć lub zmienić trasę autobusów, dostosowując do potrzeb mieszkańców.
Radna Aleksandra Kotschendoff powiedziała, że również zgadza się z wypowiedzią Radnego Józefa Tracza. Następnie powiedziała, iż obawia się, że niedługo może dojść do sytuacji, gdzie niektóre miejscowości będą miały okrojone kursy. Kontynuując powiedziała, że w chwili obecnej jest problem z transportem w Trzebiatowie i poprosiła Wójta, żeby przekazał mieszkańcom informację, na temat tego, co wynikło po spotkaniu z przewoźnikiem w tej sprawie.
Radny Paweł Żmuda zabierając głos, powiedział, że jest z tej części gminy Stargard, która nie jest obsługiwana przez MPK w zakresie transportu zbiorowego. Następnie podkreślił, że wielokrotnie zwracał uwagę na niesprawiedliwość, jaka panuje na terenie gminy w stosunku do mieszkańców gminy, gdzie dzieli się mieszkańców na lepszych i gorszych, a mianowicie na tych, którzy mają zapewnione przez Gminę usługi świadczone przez MPK i tych obsługiwanych przez prywatnych przewoźników. Radny wyjaśnił, że Gmina dofinansowuje MPK, które kursuje w części gminy, natomiast miejscowości w południowo-wschodniej części gminy Stargard, obsługiwane są przez prywatnych przewoźników. Radny powiedział, że dobrze iż przewoźnicy prywatni w ogóle jeszcze jeżdżą, bo w sytuacji związanej z COVID kursy zostały ograniczone i może się zdarzyć, że przewoźnik, który nie ma zawartego z Gminą porozumienia w zakresie zapewnienia transportu zbiorowego, może w każdej chwili zawiesić działalność i mieszkańcy zostaną pozbawieni autobusów. Następnie Radny zwrócił uwagę na kwestię dofinansowania, co wpływa na cenę biletów, a mianowicie tam, gdzie kursuje MPK mieszkańcy mają zniżki od cen biletów, tj. dla dzieci, czy emerytów, natomiast tam, gdzie kursują prywatni przewoźnicy, którzy nie mają dofinansowania z Gminy, mieszkańcy nie mają ulg w cenie biletów. Radny wyrażając swoją opinię, powiedział, że sytuacja związana z COVID pokazała, że można wesprzeć prywatnych przewoźników i wówczas znalazły się środki w budżecie na ten cel z puli transportowej, i Wójt zawarł porozumienie z prywatnymi przewoźnikami do końca sierpnia. Radny powiedział, że podtrzymuje stanowisko Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu, że kwestię transportu na terenie gminy Stargard należy ujednolicić, aby było sprawiedliwie dla wszystkich mieszkańców.
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że w sytuacji związanej z COVID starał się pomóc przewoźnikom, w związku z tym zawarte zostało porozumienie z przewoźnikami, którzy zgłaszali, że autobusy jeżdżą puste. W związku z tym Wójt powiedział, że podjął decyzję o zawarciu porozumienia z przewoźnikami, żeby południowo-wschodnią część gminy Stargard wzmocnić transportem zbiorowym obsługiwanym przez prywatnych przewoźników. Następnie odnosząc się do sytuacji w Trzebiatowie, Wójt powiedział, że czeka na informację w tej sprawie, ponieważ przewoźnik twierdzi, że brak jest pasażerów i zdarza się, że w autobusie jedzie jedna osoba. Wójt dodał, że w chwili obecnej pojawił się problem w Kiczarowie, gdzie jeden z przewoźników zawiesił działalność i w chwili obecnej jeździ dwóch przewoźników, ale z informacji uzyskanej od przewoźnika wynika, że będą realizowane kursy w sytuacji, kiedy będzie przynajmniej dziesięciu pasażerów, w innym przypadku nie będzie się to opłacało przewoźnikowi. Podsumowując Wójt powiedział, że zgadza się z opinią Radnych, że należy wesprzeć wszystkich przewoźników.
Radna Agnieszka Bieniek odnosząc się do wypowiedzi Wójta, powiedziała, że z niej wynika potrzeba unormowania kursów MPK tam, gdzie nie kursują autobusy MPK, żeby wszyscy mieszkańcy byli zadowoleni z funkcjonowania autobusów. Radna powiedziała, że w wypowiedzi Wójta zabrakło informacji o rozmowach z przedstawicielami MPK, padła tylko informacja o rozmowach z prywatnymi przewoźnikami.
Wójt Gminy Jerzy Makowski powiedział, że na temat transportu była rozmowa na sesji czerwcowej i powołana została komisja w tej sprawie. Ponadto Wójt nie zgadzając się z wypowiedzią Radnej, że nie podejmuje rozmów z MPK, wyjaśnił, że po uwagach na komisjach, w dniu wczorajszym rozmawiał z Prezesem MPK, m.in. na temat zmiany strefy w Klępnie, wydłużenia kursu z Żarowa do Sowna o godzinie 11.10, na temat wjazdu wszystkich kursów do miejscowości Strachocin. Wójt podkreślił, że czyni wszelkie starania, aby pomóc wszystkim jeżeli chodzi o transport zbiorowy. Wójt dodał, że Prezes MPK powiedział, że MPK robi sondaże kursów. Wójt wyjaśniając kwestię kursu w Witkowie Drugim poinformował, że od 6 września br. kursy w niedzielę zostały przywrócone.
Radna Agnieszka Bieniek (ad vocem) zwracając się do Wójta, powiedziała, aby nie przypisywać jej nieprawdy, ponieważ Radnej chodziło o to, czy były prowadzone rozmowy z przedstawicielami MPK i w chwili obecnej taką odpowiedź otrzymała.
Radna Agnieszka Lenda odnosząc się do wniosku Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu na temat transportu, powiedziała, że jest zasadny. Kontynuując powiedziała, że część gminy pozbawiona jest transportu, natomiast jeżeli chodzi o MPK, to nie ma wiedzy, czy jest to najtańszy przewoźnik, ponadto, czy chcemy z niego korzystać, w związku z tym, w ocenie Radnej należy zrobić mapowanie gminy pod kątem transportu zbiorowego, żeby ocenić, jaki transport byłby najlepszy, czy jakie środki należy przeznaczyć na ten cel w budżecie, żeby transport był sprawiedliwy i ujednolicony dla wszystkich mieszkańców gminy Stargard. Radna dodała, że należy zrobić rozeznanie pod kątem potrzeb mieszkańców w zakresie transportu. Radna powiedziała, że przychyla się do wniosku komisji, aby przejść do prac nad tematem przeanalizowania transportu zbiorowego na terenie gminy. Podsumowując Radna powiedziała, że Radni na komisji Rewizyjnej, zastanawiali się również nad przedstawioną zmianą w budżecie dotyczącą zwiększenia dotacji dla MPK, w sytuacji, kiedy kursy były ograniczone i w pewnym okresie były niższe ceny paliwa.
Radny Remigiusz Zakrzewski zapytał, dlaczego w Strzyżnie na linii nr 37, został zredukowany najbardziej istotny autobus, na który było największe zapotrzebowanie, a mianowicie chodzi o kurs, o godzinie 9.00? Następnie zwrócił uwagę, aby w miejscowościach, gdzie są duże zakłady pracy, częstotliwość kursów była płynna, żeby mieszkańcy mieli zapewnioną możliwość dojazdu do pracy.
Wobec wyczerpania głosów w dyskusji i braku uwag Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą Ocenę do wiadomości.
AD 17. INFORMACJA WÓJTA GMINY NT. FUNKCJONOWANIA SYSTEMU ODBIORU ODPADÓW KOMUNALNYCH Z TERENU GMINY ZA I PÓŁROCZE 2020 ROKU
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił Przewodniczącego Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józefa Tracza o przedstawienie stanowiska Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu odnośnie ww. Informacji.
Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz poinformował, że Komisja Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu na posiedzeniu w dniu 8 września 2020 r. przeanalizowała informację Wójta Gminy na temat funkcjonowania systemu odbioru odpadów komunalnych z terenu gminy za I półrocze 2020 roku. Komisja wyrażając swoje stanowisko powyższą informację przyjęła.
Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz powiedział, że chciałby odnieść się do przedstawionej informacji i wyjaśnił, że informacja dotyczy pierwszego półrocza, w czasie którego Gmina samodzielnie zajmuje się systemem odbioru odpadów po wyjściu z ZGDO, w związku z tym Radny powiedział, że na postawie przedstawionej informacji można wystawić w chwili obecnej pozytywną ocenę. Radny dodał, że pojawiają się jeszcze pytania w zakresie gospodarki odpadami, a mianowicie, jak będzie wyglądało drugie półrocze, pytanie o PSZOKi, o wywóz gabarytów i koszty z tym związane, ponadto nie wiadomo, jak zepnie się finansowo funkcjonowanie systemu wywozu odpadów na koniec roku, dodatkowo należy pracować nad intensywnością pozyskiwania deklaracji na wywóz odpadów i weryfikować ilość osób ujętych w deklaracjach. Radny podsumowując powiedział, że z przedstawionej informacji wynika, że w chwili obecnej jest dobrze i jest dobry kierunek w tym zakresie.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są uwagi i pytania do powyższej Informacji?
Radna Agnieszka Lenda odnosząc się do wypowiedzi Radnego Józefa Tracza powiedziała, że zgadza się z jego opinią i również uważa, że z tej pierwszej informacji na temat funkcjonowania systemu odbioru odpadów komunalnych z terenu gminy za I półrocze 2020 roku wynika, że decyzja o wystąpieniu z ZGDO, była dobra. Radna podkreśliła, że w chwili obecnej wiadomo jakie są koszty, z czego wynikają, jak wygląda windykacja i jakie są zaległości, ponadto wiadomo, jaki jest problem z deklaracjami i ilością osób. Radna powiedziała, że na podstawie przygotowanej informacji widać, że Gmina dobrze radzi sobie z systemem odbioru odpadów komunalnych.
Radna Aleksandra Kotschendoff zwracając się do Wójta, powiedziała, że w ostatnim czasie wielokrotnie dzwoniła do Urzędu z pytaniem odnośnie terminu wywozu odpadów wielkogabarytowych i uzyskiwała informację, że nie ma jeszcze harmonogramu, natomiast w internecie pojawiło się ogłoszenie na temat wywozu gabarytów. W związku z tym, Radna zapytał, kiedy Sołtysi otrzymają ogłoszenia wersji papierowej?
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że decyzja na temat wywozu odpadów wielkogabarytowych zapadła w ostatnich dniach i informacja zostanie przesłana.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak powiedział, że chciałby zwrócić uwagę na potrzebę budowy PSZOK-u na terenie gminy, żeby mieszkańcy mieli blisko lub należy zastanowić się nad uruchomieniem mobilnego PSZOK-u.
Radny Józef Tracz w uzupełnieniu do swojej wypowiedzi, powiedział, że chciałby zwrócić uwagę na podane w informacji zestawienie w zakresie odbioru ilości odpadów i podkreślić, że jest dużo pracy ze strony Gminy w tym zakresie, a mianowicie procentowa ilość odpadów segregowanych do niesegregowanych wynosi 42%, a biorąc pod uwagę to, co narzuca ustawa, czyli 55%, należy popracować na świadomością mieszkańców odnośnie potrzeby segregowania odpadów. Radny powiedział, że w innym wypadku, to przełoży się na kary, które może otrzymać Gmina za nieuzyskiwanie procentu segregacji, który jest wymagany w ustawie.
Wójt Gminy Jerzy Makowski odnosząc się do wypowiedzi Radnego Józefa Tracza powiedział, że Gmina czyni wszelkie starania, aby zbliżyć się do wymaganego procentu odpadów segregowanych, ponadto prowadzone są rozmowy z przedstawicielem firmy wywożącej odpady z terenu gminy, żeby uzyskać wymagany wskaźnik odpadów segregowanych.
Wobec wyczerpania głosów w dyskusji i braku uwag Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą Informację do wiadomości.
AD 18. OCENA DZIAŁALNOŚCI OŚRODKA ADMINISTRACYJNEGO SZKÓŁ ZA ROK 2019 ORAZ INFORMACJA NA TEMAT WYPŁACONYCH STYPENDIÓW W 2019 ROKU
Przewodniczący Rady Sebastian Janiak poprosił Przewodniczącą Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty Monikę Nikołajew o przedstawienie opinii Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty odnośnie ww. Oceny.
Przewodnicząca Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że Komisja Socjalno–Porządkowa i Oświaty na posiedzeniu w dniu 9 września 2020r., zapoznała się z informacją Ocena działalności Ośrodka Administracyjnego Szkół za rok 2019 oraz informacja na temat wypłaconych stypendiów w 2019 roku. Komisja wyrażając swoją opinię powyższą informację przyjęła.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są uwagi i pytania do powyższej Oceny?
Radna Agnieszka Bieniek zabierając głos powiedziała, że cieszy fakt, że ruszyły stypendia naukowe dla dzieci.
Wobec wyczerpania głosów w dyskusji i braku uwag Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą Ocenę do wiadomości.
AD 19. OCENA PRZYGOTOWANIA SZKÓŁ DO ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
Przewodniczący Rady Sebastian Janiak poprosił Przewodniczącą Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty Monikę Nikołajew o przedstawienie stanowiska Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty odnośnie ww. Oceny.
Przewodnicząca Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że Komisja Socjalno–Porządkowa i Oświaty na posiedzeniu w dniu 9 września 2020r., zapoznała się z informacją Ocena przygotowania szkół do roku szkolnego 2020/2021. Komisja wyrażając swoje stanowisko powyższą informację przyjęła.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są uwagi i pytania do powyższej Oceny?
Wobec wyczerpania głosów w dyskusji i braku uwag Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą Ocenę do wiadomości.
AD 20. ANALIZA REALIZACJI BUDŻETU GMINY ZA I PÓŁROCZE 2020 ROKU
Przewodniczący Rady Sebastian Janiak poprosił Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Agnieszkę Lendę o przedstawienie opinii Komisji Rewizyjnej odnośnie ww. Analizy.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda przedstawiła opinię Komisji Rewizyjnej do następujących dokumentów:
• Informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy Stargard za I półrocze 2020 roku, która stanowi załącznik nr 31,
• Informacji o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej Gminy Stargard za I półrocze 2020 roku, która stanowi załącznik nr 32,
• Informacji o przebiegu wykonania planu finansowego samorządowej instytucji kultury za I półrocze 2020 r., która stanowi załącznik nr 33.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że Komisja Rewizyjna, na posiedzeniu w dniu 8 września 2020 r., przeanalizowała ww. informacje i wyrażając swoją opinię, powyższe informacje przyjęła.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są uwagi i pytania do powyższej Analizy?
Radny Krzysztof Kowalczyk zabierając głos, zapytał, czy w następnej Analizie, wydatki Gminy, które są zsumowane paragrafami, mogłyby być przedstawiane bardziej szczegółowo?
Wobec braku innych pytań i uwag Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą Analizę do wiadomości.
AD 21. INFORMACJA NT. DZIAŁALNOŚCI WÓJTA W OKRESIE MIĘDZYSESYJNYM
Wójt Gminy Jerzy Makowski przedstawił informację nt. działalności Wójta w okresie międzysesyjnym.
Informacja Wójta nt. działalności w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik nr 34 do niniejszego protokołu.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są uwagi i pytania do powyższej Informacji?
Radna Monika Nikołajew zabierając głos odnośnie przetargu na projekt mostu w Witkowie, zapytała, dlaczego pierwszy przetarg został unieważniony?
Inspektor w Referacie Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Grzegorz Chełmiński wyjaśnił, że były dwa przetargi i pierwsze postępowanie zostało unieważnione, ponieważ dwaj wykonawcy, którzy złożyli oferty, wnieśli w sposób nieprawidłowy wadium. Jeden z wykonawców wniósł wadium w dokumencie, który zawierał wadę prawną, jeżeli chodzi o termin, natomiast drugi wykonawca wniósł wadium, w jednej części, nie określając na jaką część postępowania zabezpiecza wadium, w związku z tym obie oferty zostały odrzucone.
Radna Monika Nikołajew zapytała, po co zostały otworzone oferty, skoro wadium było nieprawidłowo wpłacone?
Inspektor w Referacie Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Grzegorz Chełmiński odpowiadając wyjaśnił, że wykonawcy mogą w kilku formach wnosić wadium, jedną z form jest dokument, tj. gwarancja ubezpieczeniowa bądź bankowa lub w formie pieniężnej. W przypadku tego postępowania, jeden z wykonawców wniósł wadium w dokumencie, który zawierał wadę, ponieważ firma nie uwzględniła terminu, gdzie o jeden dzień został wydłużony termin składania ofert, natomiast drugi wykonawca wniósł wadium w formie pieniężnej na obie części postępowania, nie określając, na którą część postępowania.
Radna Monika Nikołajew powiedziała, iż w jej opinii jest to zastanawiające, że już przy drugim terminie składania ofert, wykonawcy wiedzieli, w jaki sposób wnieść wadium. Kontynuując Radna wyjaśniła, że chodzi o to, że przy pierwszym przetargu, który został unieważniony, oferta złożona przez tego samego wykonawcę była na kwotę 97 tys. zł, a przy drugim przetargu, ten sam wykonawca złożył ofertę na 120 tys. zł.
Inspektor w Referacie Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Grzegorz Chełmiński (ad vocem) odnosząc się do sytuacji z kwotami wniesionymi przez wykonawców powiedział, że zgodnie z ustawą, należy podać kwotę, jaką zamawiający posiada w budżecie na realizację zamówienia, ponadto przetarg miał charakter nieograniczony, a kwoty, które złożyli oferenci są zbliżone do granicy środków finansowych zabezpieczonych przez Gminę w budżecie.
Wobec braku innych pytań Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą Informację do wiadomości.
AD 22. INFORMACJA NT. DZIAŁALNOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY W OKRESIE MIĘDZYSESYJNYM
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poinformował, że uczestniczył w spotkaniach z mieszkańcami oraz w zebraniach w Sołectwach związanych z podziałem funduszu sołeckiego na 2021 r. Ponadto Przewodniczący powiedział, że spotkał się z posłami z Pomorza Zachodniego, gdzie głównym tematem było wsparcie i pozyskanie środków zewnętrznych na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Strachocinie. Przewodniczący Rady dodał, że w dniu dzisiejszym również będzie brał udział w spotkaniu z przedstawicielami władzy w sprawie wsparcia tej inwestycji. Następnie Przewodniczący powiedział, że Radni mogą zapoznać się z pismami wpływającymi do Przewodniczącego Rady Gminy w biurze Rady.
AD 23. ODPOWIEDZI NA INTERPELACJE RADNYCH
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poinformował, że na poprzedniej sesji nie zostały złożone interpelacje.
AD 24. WOLNE WNIOSKI I ZAPYTANIA
Radna Agnieszka Bieniek zwracając się do Wójta, powiedziała, że na ostatnim posiedzeniu Komisji, zwróciła uwagę, że na drogach, które zostały wyremontowane w Grzędzicach, a mianowicie ul. Spacerowa, a także na ul. Łąkowej, pojawiają się dziury. Radna dodała, że już w tej chwili widać, że nowa technologia wykonania drogi się nie sprawdziła. Następnie zapytała, czy Wójt był w Grzędzicach, żeby zobaczyć stan dróg? Kontynuując powiedziała, że prosiła o przedstawienie kosztu naprawy ul. Spacerowej i użytego materiału. Radna wyrażając swoją opinię, powiedziała, że należy w ramach gwarancji wystąpić do wykonawcy o przywrócenie stanu drogi takiego, jaki powinien być zrobiony.
Wójt Gminy Jerzy Makowski w odniesieniu do wypowiedzi Radnej, powiedział, że był w Grzędzicach, m.in. na ul. Spacerowej, ale też na ul. Przedwiośnie i ul. Lipowej, ze względu na to, że docierają też sygnały od innych mieszkańców. Odnośnie zastosowania nowej technologii przez wykonawcę drogi, Wójt powiedział, że po pierwszych opadach deszczu pojawiły się dziury na drodze, w szczególności na ul. Spacerowej. Kontynuując powiedział, że w związku z tym, iż prace w Grzędzicach objęte są okresem gwarancyjnym, Gmina skorzysta z tej gwarancji, którą wykonawca dał na te prace.
Radna Aleksandra Kotschendoff zapytała, dlaczego Sołtysi nie otrzymali informacji, że spotkanie robocze sołtysów nie odbędzie się, ponadto zapytała, czy sołtysi mają zbierać najbliższą ratę podatku od mieszkańców?
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że jeżeli chodzi o podatek, to nic się w tym zakresie nie zmieniło i Sołtysi zbierają podatek tak, jak do tej pory, natomiast odnośnie spotkania roboczego Sołtysów, Wójt wyjaśnił, że sala konferencyjna w Urzędzie Gminy jest zbyt mała, żeby zorganizować spotkanie dla tak dużej grupy osób, dlatego ze względu na bezpieczeństwo, podjął decyzję, że spotkanie się nie odbędzie.
Radny Krzysztof Kowalczyk zabierając głos powiedział, że dostał przedwczoraj informację od Wójta, że remont starego budynku szatni LZS w Krąpielu według kosztorysu ma wynieść ponad 80 tys. zł. Radny podkreślił, że jest zażenowany sytuacją, iż dzieci w tej chwili nie mają szatni, a Radni zdjęli z budżetu na 2020 r. inwestycję szatni kontenerowej w Krąpielu. Następnie Radny zapytał, czy już wiadomo coś odnośnie dowozów dzieci do szkoły w Pęzinie?
Wójt Gminy Jerzy Makowski odnosząc się do szatni LZS w Krąpielu, wyjaśnił, że otrzymał kosztorys na remont starego obiektu szatni na kwotę około 82 tys. zł. Następnie dodał, że zastanawia się, czy warto inwestować pieniądze w remont starego obiektu, w sytuacji, kiedy do budżetu było wprowadzone 100 tys. zł na budowę szatni kontenerowej. Wójt przypomniał, że w momencie, kiedy środki finansowe na budowę szatni kontenerowej w Krąpielu zostały zdjęte z budżetu, powiedział, że będzie wnioskował o znalezienie 100 tys. zł na tę inwestycję i wpisanie jej do budżetu na 2021 rok.
Zastępca Wójta Dorota Mazur odnosząc się do pytania Radnego Krzysztofa Kowalczyka na temat dojazdów dzieci z Krąpiela do szkoły w Pęzinie, wyjaśniła, iż przewoźnik, który obecnie obsługuje dowozy dzieci na tej trasie, jeździ w ten sposób, aby sprawiedliwie traktować dzieci, tj. trzy dni w tygodniu zaczyna o 16.10 i jedzie trasą Pęzino-Ulikowo-Trzebiatów-Krąpiel-Barzkowice-Golina, kończąc o godzinie 16.45, a następne dwa dni zmienia trasę i zaczyna w Pęzinie-Ulikowo-Barzkowice-Golina-Krąpiel-Trzebiatów.
Radny Krzysztof Kowalczyk (ad vocem) wyjaśnił, że jego pytanie odnośnie dowozów, związane jest z sygnałami od rodziców z Krąpiela, że dzieci późno wracały ze szkoły. Radny kontynuując powiedział, aby kierując się dobrem dzieci, spróbować rozwiązać kwestię dowozów dzieci w ten sposób, aby nie musiały jeździć dookoła i wracać późno ze szkoły.
Zastępca Wójta Dorota Mazur w odniesieniu do wypowiedzi Radnego Krzysztofa Kowalczyka powiedziała, że będzie rozmawiała z przewoźnikiem na ten temat.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odnosząc się do wypowiedzi Radnego Krzysztofa Kowalczyka, dotyczącej zdjęcia z budżetu środków w wysokości 100 tys. zł na zakup szatni kontenerowej, wyjaśnił, że rozmawiał w ubiegłym roku z Radnym i Panią Prezes Klubu Sportowego w sprawie zabezpieczenia środków na zakup szatni kontenerowej i wówczas Radny zapewniał wszystkich w czasie komisji dotyczącej projektu budżetu, że szatnia będzie kosztowała więcej, w związku z tym były zapewnienia, że Klub Sportowy pozyska pozostałą kwotę z środków zewnętrznych. Następnie Przewodniczący powiedział, że argumentem zdjęcia tego zadania z budżetu był fakt, iż były one zapisane w paragrafie 605, czyli miała to być inwestycja Gminy, a nie jak zapewniano inwestycja klubu sportowego, w związku z tym te środki zostały przeznaczone na inny cel w paragrafie inwestycyjnym.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Mateusz Jarosz w odniesieniu do szatni kontenerowej w Krąpielu, powiedział, że był przeciwny budowie szatni z modułów, jednak w chwili obecnej patrząc na kosztorys, gdzie jest ponad 80 tys. zł za remont starego budynku, a szatnia kontenerowa ma to być koszt 115 tys. zł netto, w związku z tym powiedział, że należy wprowadzić całą potrzebną kwotę do budżetu na 2021 rok i zakończyć tę inwestycję poprzez budowę szatni kontenerowej.
Radny Krzysztof Kowalczyk (ad vocem) odnosząc się do wypowiedzi Przewodniczącego Rady, powiedział, że LZS nie może być inwestorem, dlatego że nie jest właścicielem budynku. Radny podkreślił, że jedynie Gmina, która jest właścicielem obiektu może prowadzić tam inwestycję.
Radny Józef Tracz o godzinie 13.57 za zgodą Przewodniczącego Rady Gminy Sebastiana Janiaka opuścił obrady sesji.
Radna Agnieszka Bieniek zabierając głos powiedziała, że 22 czerwca br. wystosowała pismo do Urzędu Gminy, w sprawie zapadniętej drogi na ul. Radości, jak również interweniowała w sprawie poprawienia wjazdu na ul. Przestrzennej i otrzymała odpowiedź tylko odnośnie ul. Radości i ul. Przedwiośnie, natomiast nic na temat ul. Przestrzennej. Radna zapytała, czy w piśmie wkradł się błąd pisarski dotyczący nazwy ulicy, a następnie zapytała, czy ze strony Urzędu Gminy jest coś czynione w zakresie naprawy wjazdu na ulicy Przestrzennej, który się zapadł? Następnie zwracając się do Radnej Agnieszki Lendy, powiedziała, żeby pamiętała, iż jest też Radną miejscowości Grzędzice i w związku z tym zapytała, czy Radna Agnieszka Lenda planuje przygotowanie zadań i potrzeb inwestycyjnych miejscowości Grzędzice do przedstawienia i wpisania ich do Strategii?
Radny Grzegorz Stępień odnosząc się do uwagi Przewodniczącego Rady na temat zachowania Radnego, powiedział, że chciałby przypomnieć Przewodniczącemu Rady Gminy, jego zachowanie sprzed roku, wobec byłej Przewodniczącej Rady Gminy i byłego Zastępcy Wójta Gminy, a także pracowników Urzędu Gminy.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Mateusz Jarosz zwracając się do Wójta, powiedział, że prosi o przygotowanie i przedstawienie wstępnej oferty firm na szatnię kontenerową w Krapielu, aby mieć pewność, ile będzie kosztować szatnia modułowa i wówczas wrócić do rozmowy. Następnie Wiceprzewodniczący Rady Gminy zapytał Wójta, jakie ma plany odnośnie rozbudowy szkoły w Strachocinie, jakie poczynił w tym zakresie kroki, jak temat rozbudowy wygląda na dzień dzisiejszy i jak to będzie wyglądało przy tworzeniu budżetu na 2020 r.?
Wójt Gminy Jerzy Makowski odpowiedział, że w chwili obecnej chciałby złożyć wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i w tym kierunku prowadzone są rozmowy w Urzędzie, żeby wystąpić z wnioskiem na realizację pierwszego etapu rozbudowy szkoły w Strachocinie, tj. budynku w zabudowie parterowej obejmującego osiem klas, ale też brana jest pod uwagę opcja złożenia wniosku na całość inwestycji, tj. łącznie z salą gimnastyczną. Wójt podkreślił, że wniosek zostanie na pewno złożony, pozostaje kwestia przeanalizowania zakresu inwestycji.
Radny Paweł Żmuda w odniesieniu do wypowiedzi Wójta, powiedział, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych jest to konkurs i nabór wniosków ma być do końca września br., w związku z tym zapytał, w jaki sposób Wójt, zamierza uporać się z tematem przygotowania wniosku, w sytuacji, kiedy nie wiadomo czy jest projekt i ile miałaby kosztować szkoła?
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że w Urzędzie pracuje zespół pracowników, którzy zajmują się tym tematem i robią wszystko, aby udało się złożyć wniosek w terminie.
Radny Paweł Żmuda zapytał, ile na dzień dzisiejszy wynosi koszt inwestycji rozbudowy szkoły w Strachocinie po przeprojektowaniu projektu, a mianowicie po obniżeniu kosztów?
Inspektor w Referacie Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Grzegorz Chełmiński wyjaśnił, że całość inwestycji na dzień dzisiejszy to kwota 20 mln zł brutto. Natomiast odnośnie wniosku do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych powiedział, że w chwili obecnej analizowany jest zakres inwestycji, który miałby zostać wpisany do wniosku, a mianowicie czy całość inwestycji łącznie z salą, czy część szkoły obejmująca klasy bez sali gimnastycznej.
Radny Paweł Żmuda powiedział, że skoro w chwili obecnej cała inwestycja ma kosztować 20 mln zł, to wychodzi na to, że zamiast obniżać koszty okazuje się, że wartość inwestycji cały czas rośnie. W opinii Radnego ta sytuacja jest niezrozumiała, ponieważ na przeprojektowanie projektu zostały wydane pieniądze, a inwestycja, która według pierwotnego projektu miała kosztować 17 mln zł, po przeprojektowaniu miała być tańsza, natomiast w chwili obecnej ma kosztować 20 mln zł. Kontynuując Radny powiedział, że teraz zostaje kilka dni, żeby podjąć decyzję, czy Gmina wystartuje w konkursie oraz przygotować i złożyć wniosek. Ponadto Radny powiedział, że jego zdaniem Wójt powinien zapytać Radnych o kierunku działania odnośnie tak dużej inwestycji.
Inspektor w Referacie Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Grzegorz Chełmiński wyjaśnił, że kwota 18 mln zł, która była w pierwotnym kosztorysie dotyczy cen, które obowiązywały dwa lata temu, w chwili obecnej ceny na rynku budowlanym, zarówno materiałów, jak i usług wzrosły i kwota 20 mln zł wynika z najnowszych wyliczeń.
Radny Paweł Żmuda powiedział, że projekt był wielokrotnie modernizowany pod kątem obniżania kosztów, a wartość inwestycji cały czas wzrasta. Następnie zapytał Wójta, czy nie uważa, iż podejmując decyzję odnośnie inwestycji za 20 mln zł, powinien rozmawiać o kierunkach i strategii z Radą Gminy? Radny dodał, że w chwili obecnej Wójt informuje tylko, że pojawił się konkurs i zamierza złożyć wniosek.
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że chciał poinformować Radnych w tym punkcie obrad sesji. Następnie powiedział, że w związku z tym, że na temat rozbudowy szkoły w Strachocinie dyskusja trwa już kilka lat i skoro pojawiła się możliwość złożenia wniosku o pozyskanie środków na tę inwestycję, to należy skorzystać z tej okazji i złożyć wniosek.
Radny Paweł Żmuda powiedział, że chciałby, żeby się udało Gminie być laureatem w tym konkursie, natomiast zdaniem Radnego jest to bardzo krótki czas na tak strategiczne i kosztowne decyzje. Następnie Radny zapytał Wójta, czy jest w stanie powiedzieć, ile kosztowała inwestycja szkoły w Sownie, czy jest rozliczenie, jaki koszt przewidywał projekt pierwotny, a jaka jest wartość i ile kosztowała szkoła na dzień dzisiejszy po zakończeniu inwestycji.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zabierając głos powiedział, że jest zwolennikiem rozbudowy Szkoły Podstawowej w Strachocinie i w tym kierunku czyni starania. Następnie powiedział, że pełna decyzja w temacie rozbudowy szkoły w Strachocinie należy do Rady Gminy. Przewodniczący wyjaśnił, że w pierwszym rozdaniu konkursowym, Gmina otrzymała około 2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycyjnego, doliczając do tej kwoty wolne środki, Gmina jest w posiadaniu ponad 3 mln zł środków własnych, dzięki którym można rozpocząć pierwszy etap tej inwestycji, którego wartość kosztorysowa wynosi 3,6 mln zł. Przewodniczący dodał, że cały czas prowadzone są rozmowy na temat rozbudowy szkoły w Strachocinie, gdzie wiele osób wspiera Gminę w tym temacie. Przewodniczący podziękował Radnemu Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Panu Ireneuszowi Rogowskiemu za wsparcie. Kontynuując Przewodniczący wyjaśnił, że w jego opinii należy złożyć wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ze względu na to, że jest projekt i kosztorys a Gmina Stargard, jako jedna z największych gmin wiejskich w Polsce powinna aspirować o wsparcie z programów rządowych. Przewodniczący dodał, że również przeraża go kwota 20 mln zł za tę inwestycję, ale realia są takie, iż kosztorys na szkołę powstał kilka lat temu, a w międzyczasie wszystkie ceny wzrosły. Podsumowując Przewodniczący powiedział, że odnośnie rozbudowy szkoły w Strachocinie, będzie przekonywał i zachęcał, aby ta kadencja Rady była pod znakiem inwestowania w oświatę.
Radny Paweł Żmuda powiedział, że nie jest przeciwny rozbudowie szkoły w Strachocinie i uważa, iż jest to istotna inwestycja, jednak przeraża kwota, ponieważ cały czas była mowa o tym, że mają być obniżone koszty inwestycji, a kwota wzrosła i na tę chwilę nie wiadomo, gdzie jest projekt.
Radny Grzegorz Stępień w odniesieniu do szatni sportowej w Krąpielu, skierował pytanie do Radnego Krzysztofa Kowalczyka, a mianowicie, zapytał, czy umowa, którą klub sportowy w Krapielu ma zawartą z Gminą na dzierżawę, nie upoważnia klubu do przeprowadzania inwestycji, ponieważ w Małkocinie na podstawie umowy dzierżawy boiska z Gminą została wybudowana szatnia.
Radna Agnieszka Lenda powiedziała, że chciałaby się odnieść do wypowiedzi Radnej Agnieszki Bieniek, za co wszystkich przeprasza, ale uważa że musi się wypowiedzieć w tej sprawie. Radna powiedziała, że z Radną Agnieszką Bieniek widuje się w urzędzie, mają do siebie numery telefonów, więc uważa iż portal społecznościowy, czy wypowiedzi podczas obrad sesji, nie są właściwym miejscem do komunikowania się między Radnymi. Ponadto Radna podkreśliła, że mieszkańcy Grzędzic zawsze mogą na nią liczyć.
Radna Monika Nikołajew powiedziała, że jest za tym, aby rozpocząć rozbudowę szkoły w Strachocinie etapami. Następnie Radna powiedziała, że chciałaby się upomnieć o świetlicę w Witkowie Drugim, uzasadniając, iż jest to jedna z największych miejscowości, która nie ma świetlicy i nie ma gdzie zorganizować zebrania wiejskiego.
Wójt Gminy Jerzy Makowski odnośnie szkoły w Strachocinie, powiedział, że uważa iż należy skorzystać z szansy i złożyć wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, gdzie jest możliwość uzyskania 100% dofinansowania inwestycji, w związku z tym Wójt powiedział, że zasadne jest skorzystanie z tej szansy. Ponadto wyrażając swoją opinię powiedział, że jest za rozbudową szkoły w Strachocinie, ponieważ jest to ostatnia szkoła w gminie, która wymaga znacznej rozbudowy.
Inspektor w Referacie Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Grzegorz Chełmiński odnosząc się do pytania Radnego Pawła Żmudy na temat wartości inwestycji szkoły w Sownie, wyjaśnił, że jeżeli chodzi o realizację umowy, w której się zamknęła inwestycja jest to wartość 14 698 314, 68 zł i jest to całkowity koszt robót budowlanych bez kosztów wynagrodzenia inspektora nadzoru. Następnie wyjaśnił, że środki zabezpieczone w 2017 roku w budżecie na podstawie kosztorysu inwestorskiego to wartość 13 779 638 zł. Następnie wyjaśnił, że Rada Gminy musiała zwiększać środki o tę brakującą kwotę. Następnie w odniesieniu do złożenia wniosku do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na szkołę w Strachocinie, powiedział, że warto złożyć wniosek na całość inwestycji, ponieważ jeżeli chodzi o założenia programu, to minimalna wartość jest określona, natomiast maksymalna kwota nie jest określona.
Radny Grzegorz Stępień zwracając się do Zastępcy Wójta Doroty Mazur, odniósł się do konkursu na Dyrektora Szkoły Podstawowej w Małkocinie i zapytał, jak przebiegł konkurs, co wpłynęło na wybór kandydata?
Radny Paweł Żmuda powiedział, że chciałby odnieść się do tematu pełnienia funkcji inspektora nadzoru budowlanego przy inwestycjach gminnych i prosić, aby przy okazji ogłaszania przetargów na inwestycje gminne podawać pełną informację, żeby była wiedza, ile będzie kosztowała całość inwestycji. Następnie Radny podał przykład inwestycji w Tychowie, gdzie na świetlicę został ogłoszony przetarg, na co Rada wyraziła zgodę, jednak nikt nie poinformował, że do inwestycji należy doliczyć dodatkowo koszt inspektora nadzoru i wygospodarować kwotę 30 tys. zł. Radny powiedział, żeby tych kosztów nie ukrywać.
Wójt Gminy Jerzy Makowski powiedział, że te koszty nie są ukrywane, następnie wyjaśnił, że inspektor nadzoru i wykonawcy, to są dwa oddzielne zamówienia i nie da się tego połączyć.
Zastępca Wójta Dorota Mazur w odpowiedzi na pytanie Radnego Grzegorza Stępnia, wyjaśniła, że zostały rozstrzygnięte dwa konkursy na dyrektorów szkół, a mianowicie na Dyrektora Szkoły w Pęzinie i w Małkocinie. Następnie wyjaśniła, że Wójt Zarządzeniem powołał skład komisji konkursowej, do którego weszły cztery osoby reprezentujące Urząd Gminy, cztery osoby z Kuratorium Oświaty, trzech przedstawicieli Związków Zawodowych, a także przedstawiciele Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej. Zastępca Wójta kontynuując powiedziała, że w dniu 7 lipca br. odbył się konkurs i jeżeli chodzi o konkurs na dyrektora szkoły w Małkocinie to wpłynęły trzy oferty, w części merytorycznej konkursu obrady trwały długo, komisja była zdyscyplinowana, wszystko odbyło się w prawidłowy sposób, było przeprowadzone głosowanie tajne i wygrała nauczycielka ze szkoły w Małkocinie.
Wójt Gminy Jerzy Makowski w odniesieniu do wypowiedzi Radnej Moniki Nikołajew na temat świetlicy w Witkowie Drugim, powiedział, że temat świetlic w Witkowie Pierwszym i Witkowie Drugim, jest często poruszany, jednak decyzja w tym zakresie należy do Rady Gminy. Wójt dodał, że jeżeli będzie wniosek o wprowadzenie do budżetu świetlicy w Witkowie, wówczas jeżeli będą środki można wprowadzić to zadanie budżetu, tylko na tę chwilę nie wiadomo, m.in. jaki miałby być koszt świetlicy.
Radny Krzysztof Kowalczyk w odniesieniu do wypowiedzi Radnego Grzegorza Stępnia, powiedział, że w Małkocinie klub sportowy znalazł sponsora, który zapewne za zgodą Gminy postawił szatnię.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak w odniesieniu do spotkań na temat nowego budynku szkoły w Sownie, powiedział, że chciałby zapytać, na jakim etapie jest sprawa wyjaśnienia zastosowania materiałów niezgodnie z projektem w starym budynku szkoły w Sownie? Następnie wyjaśnił, że w projekcie pierwotnym przewidziane były tynki wapienne, jednak po argumentach ze strony wykonawcy, że tynk wapienny nie nadaje się jako okładzina w budynkach takich jak szkoła, ponieważ jest to zbyt miękka struktura, w związku z tym wykonawca zaproponował inne, droższe rozwiązanie, a mianowicie tynki cementowo-wapienne. Przewodniczący poinformował, że okazało się, iż finalnie zostały zastosowane w starym budynku szkoły płyty gipsowo-kartonowe, zamiast tynków cementowo-wapiennych. Następnie Przewodniczący powiedział, że w chwili obecnej nie ma Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji, która w jego opinii nie dopilnowała tej inwestycji na tym etapie, przez co została okrojona ta inwestycja, ponieważ na rzecz tynków cementowo-wapiennych, które miały być wykonane, a których nie ma, nie wykonano bieżni, wymiany bramek, nie zamontowano piłko-chwytów, nie wyposażono części klas, a miejsce rekreacji nie zostało uzbrojone. Następnie powiedział, że nie wie, jak to się stało, że Gmina mając inspektora nadzoru przy tej inwestycji, ta zamiana nie została ujęta w dzienniku budowy, a Gmina jako Inwestor podobno nie miała wiedzy o zamianie technologii.
Wójt Gminy Jerzy Makowski powiedział, że w momencie, kiedy dotarła do niego informacja pod koniec sierpnia, że została dokonana zamiana technologii, zorganizował spotkanie w Urzędzie Gminy z kierownikiem budowy, celem wyjaśnienia tej sprawy, ponadto odbyło się spotkanie w szkole w Sownie z wykonawcą i inspektorem nadzoru. Wójt wyjaśnił, że nie miał wiedzy na temat zamiany tynków na płyty g-k. Następnie powiedział, że zwrócił się o złożenie wyjaśnień w tej sprawie przez pracowników, Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji, a także od inspektorów nadzoru. Ponadto Wójt powiedział, że czeka na raport końcowy inwestycji od inspektora, którego na dzień dzisiejszy nie ma. Kontynuując Wójt wyjaśnił, że w dniu wczorajszym odbyło się spotkanie z wykonawcą, który uznał, że wszystko zostało zrobione zgodnie z prawem budowlanym. Wójt powiedział, że dogłębnie wyjaśni tę sprawę i przedstawi uzyskane w tej sprawie ustalenia.
Radny Paweł Żmuda zabierając głos w tej sprawie przypomniał, że w momencie, kiedy był robiony nowy budynek szkoły w Sownie przekonywano radnych o potrzebie zamiany tynków na tynki cementowo-wapienne, ponieważ wapienne, które przewidywał projekt były w opinii wykonawcy nieodpowiednie do zastosowania w budynku szkoły i wówczas trzeba było wygospodarować na ten cel dodatkowe środki, natomiast dzisiaj ten sam wykonawca twierdzi, że jednak płyty g-k mogą być zastosowane w budynku szkoły. Następnie Radny wskazał inne przykłady dodatkowych rzeczy, które pojawiały się przy inwestycji szkoły w Sownie, a mianowicie okazało się, że projekt nie przewidywał wieńca na budynku, więc nastąpił wzrost kosztów inwestycji, następnie okazało się, że nie przewidziano wyłazów na dach i należało zabezpieczyć środki, po czym w maju pojawiła się kwestia odwodnienia, gdzie trzeba było wygospodarować 55 tys. zł na ten cel, ponieważ budynek szkoły został warunkowo odebrany, wcześniej był też problem ze studnią, gdzie również były dodatkowe koszty i kwota 300 tys. zł. Następnie Radny zapytał, w jaki sposób inspektor nadzoru budowlanego poświadczył zmiany w dokumentach.
Radna Monika Nikołajew powiedziała, że zgadza się z wypowiedzią Radnego Pawła Żmudy i gdyby policzyć wszystkie dodatkowe nieprzewidziane wydatki przy inwestycji szkoły w Sownie, to byłyby pieniądze na świetlicę w Witkowie Drugim.
Radny Paweł Żmuda powiedział, że zastanawia go, czy w związku z tym, iż jest wiedza, jakie były nieprawidłowości i dodatkowe koszty, czy ktoś odpowie za te nieprawidłowości?
Wójt Gminy Jerzy Makowski odpowiedział, że zależy mu na wyjaśnieniu kwestii dotyczących inwestycji szkoły w Sownie.
Radny Paweł Żmuda dodał, że nieprawidłowości dotyczą także innych inwestycji, nie tylko tej w Sownie, następnie Radny zapytał, na jakim etapie jest inwestycja przy sklepie w Pęzinie?
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak wyjaśnił, że w przypadku inwestycji przy sklepie w Pęzinie, wykonawca ma dłuższy termin, który jeszcze obowiązuje. Następnie, powiedział, że ma duże zastrzeżenia do Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji. Przewodniczący wyjaśnił, że jego zdaniem w tym Referacie źle się dzieje, także w zakresie spraw związanych z drogami, ponieważ są sygnały, że mieszkańcy nie otrzymują odpowiedzi na pisma zgodnie z KPA. Przewodniczący zwracając się do Wójta, powiedział, że chciałby zobligować go, aby do sesji w październiku, na posiedzeniach stałych komisji przedstawił program restrukturyzacji, program naprawczy Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji.
Radny Grzegorz Stępień odnośnie zmiany technologii w budynku szkoły w Sownie, zapytał, jakie było stanowisko inspektora nadzoru w tej sprawie i czy zgłaszał zmiany na bieżąco do Urzędu Gminy?
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że o ostatniej zmianie, czyli zmianie tynków na płyty g-k, nie miał wiedzy i kiedy tylko powziął na ten temat informację, wówczas od razu zareagował i zwrócił się o wyjaśnienie zamiany tynków.
Radny Remigiusz Zakrzewski w imieniu Sołtysa Sołectwa Strzyżno, zapytał, czy istnieje możliwość dofinansowania w kwocie ponad 30 tys. zł wymiany chodnika, ponieważ zbliża się koniec roku i Sołectwo obawia się, że zaplanowane na ten cel środki z funduszu sołeckiego przepadną?
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poinformował, że z uwagi na zaplanowane wcześniej spotkanie w ramach pełnionej funkcji Przewodniczącego Rady Gminy, musi opuścić obrady Sesji.
W związku z tym od godziny 14.53 obrady Sesji prowadził Wiceprzewodniczący Rady Gminy Mateusz Jarosz.
Odpowiadając na pytanie Radnego Remigiusza Zakrzewskiego Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że jeżeli chodzi o chodnik w Strzyżnie, to ta pozycja jest przewidziana w budżecie i będzie chciał, aby to zadanie było zrealizowane w tym roku.
Radny Janusz Łojko zwracając się do Wójta powiedział, że prosi o rzetelne przedstawienie, jak wygląda sytuacja z obiektem przy ulicy Bydgoskiej w Stargardzie, który Gmina przejęła.
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że w tej chwili została przygotowana dokumentacja dotycząca tego budynku, natomiast dopiero przy pracach nad budżetem okaże się, czy uda się wprowadzić do zadanie do budżetu.
Radny Maciej Lipka zwracając się do Wójta, powiedział, że na ostatnim posiedzeniu komisji zapytał, na jakim etapie jest kwestia dotycząca drogi powiatowej na odcinku Żarowo-Stargard, a mianowicie chodzi o zmianę organizacji ruchu, lokalizację przystanku, zjazdu na posesje i przesunięcie obszaru zabudowanego. Radny dodał, że te kwestie były poruszane przez mieszkańców, którzy w tej sprawie złożyli w grudniu wniosek, następnie w lutym w czasie sesji była podjęta uchwała uwzględniająca lokalizację przystanku. Radny powiedział, że należy wziąć pod uwagę również kwestię wykonania bezpiecznego przejścia dla pieszych i oświetlenia tego przejścia, a także oświetlenia na skrzyżowaniu Żarowo-Grzędzice-Stargard. Następnie Radny powiedział, że w czerwcu była informacja, że Powiat za dwa miesiące uskuteczni zmianę organizacji ruchu i przesunięcie obszaru zabudowanego, ponadto Radny zwrócił uwagę na potrzebę przesunięcia obszaru zabudowanego od strony Żarowa. Radny zwracając uwagę na kwestię bezpieczeństwa i potrzebę zmiany organizacji ruchu na drodze Żarowo-Stargard, powiedział, że na tej drodze jest duży ruch i często dochodzi do kolizji drogowych. Podsumowując Radny zapytał, czy są już jakieś koncepcje ze strony Powiatu, czy Gmina i Powiat coś poczynili w zakresie przystanku, przejścia dla pieszych i przesunięcia obszaru zabudowanego?
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że w lipcu odbyło się spotkanie na ten temat w terenie, po którym w protokole po spotkaniu Powiat odniósł się i wskazał, aby Gmina wykonała peronik przystankowy i doprowadziła światło, które ma być nad przejściem dla pieszych, natomiast jeżeli chodzi o zadania w tym temacie po stronie Powiatu, Wójt powiedział, że nie wie, jakie zadania zostaną ujęte w ich planie inwestycyjnym, natomiast Gmina wykona zadania ujęte w protokole spotkania.
Radny Paweł Żmuda odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa, powiedział, że chciałby poruszyć kwestię bezpieczeństwa na drodze S10, a mianowicie chodzi o skrzyżowanie w miejscowości Krapiel z drogą do Trzebiatowa i Pęzina. Radny powiedział, że jest to droga, gdzie są dwa łuki i linia podwójna ciągła i tylko na tym odcinku skrzyżowania można skręcić na drogę powiatową do Trzebiatowa. Radny wyjaśnił, że jest to niebezpieczne miejsce i zjazd do Trzebiatowa, i Pęzina łatwo można przegapić. W związku z powyższym, Radny zapytał, czy byłaby możliwość montażu lampy przy tym skrzyżowaniu, aby poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu?
Zastępca Wójta Dorota Mazur zabierając głos powiedziała, że chciałaby odnieść się do pytania Radnej Agnieszki Bieniek, które Radna zadała podczas posiedzenia komisji, a mianowicie o sytuację dotyczącą drogi w Sownie, gdzie została podjęta uchwała w sprawie dotacji dla Powiatu na drogę w Sownie. Zastępca Wójta wyjaśniła, że jeżeli chodzi o realizację tego zadania przez Powiat, to po ogłoszeniu dwóch przetargów, nie zgłosił się żaden wykonawca, w związku z tym zadanie zostało podzielone na dwie części i w chwili obecnej z wolnej ręki zostanie zlecone geodetom wykonanie zadania polegającego na wskazaniu granic nieruchomości, natomiast drugie zadanie, czyli przesunięcie ogrodzeń Powiat chce zrealizować jeszcze w tym roku. Kontynuując Zastępca Wójta odniosła się do kwestii poruszonej podczas posiedzenia komisji przez Radnego Józefa Tracza dotyczącej gałęzi drzew na drodze Sułkowo-Bębnikąt. Zastępca Wójta wyjaśniła, że chodzi o drogę, której nie udało się przejąć z KOWR, a następnie poinformowała, że Gmina wystąpiła z pismem o usunięcie zagrożenia w postaci suchych i obumarłych konarów drzew.
Radny Krzysztof Kowalczyk powiedział, że zgadza się z Radnym Pawłem Żmudą i uważa, iż skrzyżowanie drogi krajowej S10 z drogą powiatową jest niebezpiecznie zlokalizowane. Następnie powiedział, że chciałby również zwrócić uwagę na przejście dla pieszych w samym Krąpielu, gdzie w chwili obecnej jest lampa ostrzegająca o przejściu dla pieszych, następnie dodał, że prosi o zmianę tego stanu rzeczy poprzez zastosowanie np. sygnalizacji, która uruchamia się na dotyk.
AD 25. USTALENIE TERMINU NASTĘPNEJ SESJI
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Mateusz Jarosz zaproponował termin zwołania XX Sesji Rady Gminy Stargard na dzień 16 października 2020 r. w trybie zdalnym. Natomiast odnośnie terminów posiedzeń stałych Komisji Rady Gminy Stargard, poinformował, że zostaną ustalone przez Przewodniczących Komisji i przekazane Radnym.
AD 26. ZAMKNIĘCIE OBRAD SESJI
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Mateusz Jarosz wobec wyczerpania porządku obrad podziękował wszystkim za udział i o godzinie 15.08 zamknął obrady XIX Sesji Rady Gminy Stargard.
Przewodniczący Rady Gminy
Sebastian Janiak
Wiceprzewodniczący Rady Gminy
Mateusz Jarosz
Protokołowała:
Aleksandra Przybyszewska
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Aleksandra Kowal | 28-09-2020 08:49 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Aleksandra Kowal | 28-09-2020 |
Ostatnia aktualizacja: | Aleksandra Kowal | 28-09-2020 13:25 |