Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Stargard

- Protokół nr XXIII/21

Protokół nr XXIII/21
z obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard
z dnia 29 stycznia 2021 r. w trybie zdalnym

AD 1. OTWARCIE OBRAD XXIII SESJI RADY GMINY STARGARD
Obrady XXIII Sesji Rady Gminy Stargard prowadził Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak, który dokonał otwarcia obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard w dniu 29 stycznia 2021 roku o godz. 10.01 i poinformował, że XXIII Sesja Rady Gminy Stargard odbywa się z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (zdalny tryb obradowania).
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak wyjaśnił, że podstawą prawną zdalnego trybu obradowania jest art. 15zzx ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, a następnie poinformował Radnych o kwestiach organizacyjnych w trakcie obrad sesji, tj. o sposobie głosowania, sprawdzenia obecności oraz chęci zabrania głosu.

AD 2. STWIERDZENIE QUORUM
Na podstawie listy obecności stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego protokołu, Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak odczytał listę obecności, Radni po kolei zgłaszając się, potwierdzali swoją obecność. Po odczytaniu listy obecności, Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak stwierdził, że na stan 15 radnych obecnych było 13 radnych, co stanowiło quorum do prowadzenia prawomocnych obrad. W trakcie sprawdzania obecności, z uwagi na problemy techniczne nieobecny był Radny Paweł Szutkowski, który dołączył do obrad sesji o godzinie 10.05 oraz Radny Grzegorz Stępień, który dołączył do obrad sesji o godzinie 10.13.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak przywitał wszystkich uczestników obrad sesji, Radnych oraz Wójta Gminy Stargard Jerzego Makowskiego, Zastępcę Wójta Gminy Dorotę Mazur, Sekretarz Gminy Jadwigę Michalską oraz wszystkich kierowników Referatów i jednostek organizacyjnych Gminy Stargard, Radcę Prawnego Krzysztofa Judka, a także wszystkich oglądających transmisję obrad sesji.

AD 3. ZATWIERDZENIE PORZĄDKU OBRAD
Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak wyjaśnił, że Radni przed Sesją, w terminie określonym w §23 Statutu Gminy Stargard, otrzymali porządek obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard wraz z uchwałami i wszystkimi materiałami na sesję.
O godzinie 10.05 do obrad Sesji dołączył Radny Paweł Szutkowski.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak odczytał porządek obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard, który przedstawiał się następująco:
1.    Otwarcie obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard
2.    Stwierdzenie quorum
3.    Zatwierdzenie porządku obrad
4.    Przyjęcie protokołu Nr XXII/20 z obrad Sesji Rady Gminy Stargard, która odbyła się w dniu 18 grudnia 2021 r.
5.    Interpelacje radnych
6.    Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2021-2025
7.    Podjęcie uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Stargard
8.    Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi
9.    Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy
10.    Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia porozumienia z Gminą Miasto Szczecin w przedmiocie powierzenia wykonania zadania
11.    Podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2021 r.
12.    Informacja Wójta Gminy o zgłaszanych żądaniach i wydanych decyzjach w 2020 roku związanych ze zmianą wartości nieruchomości w skutek uchwalenia planu miejscowego lub jego zmiany - Stanowisko Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu
13.    Informacja Wójta Gminy nt. realizacji składanych wniosków w sprawie sporządzania lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy w 2020 roku -Stanowisko Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu
14.    Ocena działalności Ośrodka Administracyjnego Szkół za rok 2020. Analiza remontów i doposażenia szkół gminnych oraz informacja na temat wypłaconych stypendiów w 2020 roku - Stanowisko Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty
15.    Sprawozdanie za 2020 r. z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Gminę Stargard
16.    Sprawozdania z działalności stałych Komisji Rady Gminy za rok 2020
Sprawozdania przedkładają Przewodniczący Komisji
17.    Ocena udziału radnych w pracach Rady Gminy
Informację przedkłada Przewodniczący Rady Gminy
18.    Informacja nt. działalności wójta w okresie międzysesyjnym
19.    Informacja nt. działalności przewodniczącego rady gminy w okresie międzysesyjnym
20.    Odpowiedzi na interpelacje radnych zgłoszone na poprzedniej sesji
21.    Wolne wnioski i zapytania
22.    Ustalenie terminu następnej sesji
23.    Zamknięcie obrad sesji.

Przewodniczący Rady Gminy Stargard Sebastian Janiak zapytał, czy są wnioski do porządku obrad?

Radna Agnieszka Bieniek zabierając głos powiedziała, że w jej opinii od 2018 r., czyli od początku tej kadencji Rady Gminy, nigdy nie było sytuacji, żeby był punkt w porządku obrad dotyczący Oceny udziału Radnych w pracach Rady Gminy Stargard. Radna zapytała, kto opracowywał tę ocenę, którą przedkłada Przewodniczący? Następnie dodała, że ocena Radnych nie jest rolą Przewodniczącego, tylko wyborców, a następnie Radna przedstawiła, jakie są kompetencje Przewodniczącego Rady.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak wyjaśnił, że ocena udziału Radnych w pracach Rady jest to wyłącznie analiza statystyczna, tj. frekwencja udziału w pracach Rady.
Radna Agnieszka Bieniek stwierdziła, że w takim razie inaczej powinna być zatytułowana ta informacja, tym bardziej, że nie była przedstawiona Radnym i nie była omawiana na komisjach.

O godzinie 10.13 do obrad Sesji dołączył Radny Grzegorz Stępień.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poinformował, że wpłynął wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji podpisany przez Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pawła Żmudę o wprowadzenie do porządku obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard:
1) punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 10 grudnia 2020 r.;
2) punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 15 grudnia 2020 r.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał ww. wniosek wraz z uzasadnieniem wprowadzenia przedmiotowych projektów uchwał do porządku obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard, w którym Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w imieniu komisji wniósł o procedowanie ww. projektów uchwał w związku z wypracowaniem przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji na posiedzeniu w dniu 20 stycznia 2021 r., stanowiska Komisji odnośnie rozpatrzenia przedmiotowych petycji, które zostało przedstawione w uzasadnieniach do projektów uchwał oraz terminów wynikających z ustawy o petycjach.
Wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji wraz z kopiami projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 10 grudnia 2020 r. oraz projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 2020 r., stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak otworzył dyskusję nad Wnioskiem Komisji Skarg, Wniosków i Petycji o wprowadzenie do porządku obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 10 grudnia 2020 r. i zapytał, czy są pytania, uwagi?

Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod głosowanie wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji o wprowadzenie do porządku obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 10 grudnia 2020 r.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 10 grudnia 2020 r. stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poinformował, że do obrad Sesji dołączył Radny Paweł Szutkowski oraz Radny Grzegorz Stępień.

Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania 15 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosie „wstrzymujących się”, przyjęła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 10 grudnia 2020 r.

Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak otworzył dyskusję nad Wnioskiem Komisji Skarg, Wniosków i Petycji o wprowadzenie do porządku obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 15 grudnia 2020 r. i zapytał, czy są pytania, uwagi?

Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod głosowanie wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji o wprowadzenie do porządku obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 15 grudnia 2020 r.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 15 grudnia 2020 r. stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania 15 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się” przyjęła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 15 grudnia 2020 r.

Wobec braku innych wniosków do porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał porządek obrad po zmianie, który przedstawiał się następująco:
1.    Otwarcie obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard
2.    Stwierdzenie quorum
3.    Zatwierdzenie porządku obrad
4.    Przyjęcie protokołu Nr XXII/20 z obrad Sesji Rady Gminy Stargard, która odbyła się w dniu 18 grudnia 2021 r.
5.    Interpelacje radnych
6.    Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2021-2025
7.    Podjęcie uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Stargard
8.    Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi
9.    Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy
10.    Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia porozumienia z Gminą Miasto Szczecin w przedmiocie powierzenia wykonania zadania
11.    Podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2021 r.
12.    Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 10 grudnia 2020 r.
13.    Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 15 grudnia 2020 r.
14.    Informacja Wójta Gminy o zgłaszanych żądaniach i wydanych decyzjach w 2020 roku związanych ze zmianą wartości nieruchomości w skutek uchwalenia planu miejscowego lub jego zmiany - Stanowisko Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu
15.    Informacja Wójta Gminy nt. realizacji składanych wniosków w sprawie sporządzania lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy w 2020 roku -Stanowisko Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu
16.    Ocena działalności Ośrodka Administracyjnego Szkół za rok 2020. Analiza remontów i doposażenia szkół gminnych oraz informacja na temat wypłaconych stypendiów w 2020 roku - Stanowisko Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty
17.    Sprawozdanie za 2020 r. z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Gminę Stargard
18.    Sprawozdania z działalności stałych Komisji Rady Gminy za rok 2020
Sprawozdania przedkładają Przewodniczący Komisji
19.    Ocena udziału radnych w pracach Rady Gminy
Informację przedkłada Przewodniczący Rady Gminy
20.    Informacja nt. działalności wójta w okresie międzysesyjnym
21.    Informacja nt. działalności przewodniczącego rady gminy w okresie międzysesyjnym
22.    Odpowiedzi na interpelacje radnych zgłoszone na poprzedniej sesji
23.    Wolne wnioski i zapytania
24.    Ustalenie terminu następnej sesji
25.    Zamknięcie obrad sesji.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod głosowanie porządek obrad XXIII Sesji Rady Gminy Stargard po zmianie.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad zatwierdzeniem porządku obrad po zmianach, stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania 15 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się”, zatwierdziła porządek obrad po zmianie i według tego porządku obradowała podczas XXIII Sesji Rady Gminy Stargard.

AD 4. PRZYJĘCIE PROTOKOŁU NR XXII/20 Z OBRAD SESJI RADY GMINY STARGARD, KTÓRA ODBYŁA SIĘ W DNIU 18 GRUDNIA 2020 R.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poinformował, że Protokół nr XXII/20 z obrad XXII Sesji Rady Gminy Stargard, która odbyła się w dniu 18 grudnia 2020 r. został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Stargard, ponadto była możliwość zapoznania się z protokołem w Biurze Rady. Jednocześnie Przewodniczący Rady Gminy powiedział, iż uwag do protokołu nie zgłoszono, w związku z tym zaproponował przyjęcie powyższego protokołu bez odczytywania i zarządził głosowanie nad przyjęciem protokołu Nr XXII/20 z obrad Sesji Rady Gminy Stargard, która odbyła się w dniu 18 grudnia 2020 r. bez odczytywania.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad przyjęciem protokołu Nr XXII/20 z obrad Sesji Rady Gminy Stargard, która odbyła się w dniu 18 grudnia 2020 r., stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 15 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się”, przyjęła protokół z obrad XXII Sesji Rady Gminy z dnia 18 grudnia 2020 r.

AD 5. INTERPELACJE RADNYCH
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał Radnych, czy ktoś zgłasza interpelacje?
Radna Agnieszka Bieniek powiedziała, że chciałaby w tym punkcie zwrócić uwagę, że podczas głosowania żaden z Radnych nie włącza kamery, a w opinii Radnej wypadałoby włączać kamerę.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak powiedział, że zgadza się z Radną Agnieszką Bieniek. Następnie dodał, że prosi, aby przy głosowaniach i chęci zabrania głosu włączać kamerę, żeby Radny był identyfikowany ze swoją wypowiedzią i głosowaniem.
Interpelacji nie zgłoszono.

AD 6. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE PRZYJĘCIA GMINNEJ STRATEGII ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH NA LATA 2021-2025
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał tytuł powyższego projektu uchwały w sprawie przyjęcia Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2021-2025, a następnie poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.

Prowadzący posiedzenie Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Radny Mateusz Jarosz poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że komisja pozytywnie 6 głosami „za” zaopiniowała projekt uchwały.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.

Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 15 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XXIII/215/21 z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie przyjęcia Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2021-2025, która stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

AD 7. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE REGULAMINU UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE GMINY STARGARD
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał tytuł powyższego projektu uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Stargard,a następnie poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.

Prowadzący posiedzenie Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Radny Mateusz Jarosz poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że na posiedzeniu komisji głosowany był wniosek Radnego Macieja Lipki dotyczący dodania ust. 2 do paragrafu 19 uchwały, a następnie odczytała wniosek Radnego Macieja Lipki, dotyczący wprowadzenia zmiany w projekcie uchwały w paragrafie19, polegającej  na pozostawieniu treści ust. 1 zaproponowanej w projekcie uchwały i dodanie ust. 2 o treści „W przypadku braku instrukcji eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków usuwanie osadów ściekowych z oczyszczalni, winno odbywać się nie rzadziej niż raz na rok”. Przewodnicząca Komisji Monika Nikołajew poinformowała, że powyższy wniosek został przyjęty przez komisję 5 głosami „za”, natomiast jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu. Następnie Przewodnicząca powiedziała, że Komisja Socjalno-Porządkowa i Oświaty 5 głosami „za”, przy 1 głosie „wstrzymującym się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały wraz  z przyjętym wnioskiem.

Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał wniosek Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty dotyczący wprowadzenia zmiany w projekcie uchwały w paragrafie19, polegającej na pozostawieniu treści ust. 1 zaproponowanej w projekcie uchwały i dodanie ust. 2 o treści „W przypadku braku instrukcji eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków usuwanie osadów ściekowych z oczyszczalni, winno odbywać się nie rzadziej niż raz na rok”, a następnie poddał pod dyskusję przedmiotowy wniosek.
Radny Maciej Lipka powiedział, że zapisy paragrafu 19 mówią wprost o obowiązku posiadania przez właściciela nieruchomości instrukcji eksploatacji oczyszczalni ścieków, natomiast jeżeli ten dokument nie jest wymagany przepisami prawa budowlanego i innymi przepisami, w związku z tym wymaganie takiego dokumentu jest w opinii Radnego nadużyciem. Zdaniem Radnego, jeżeli ktoś nie posiada takiego dokumentu i jeżeli nie ma wymogu, należy dać alternatywę i powinien być przyjęty czasokres usuwania osadów. Radny zauważył, że w paragrafie 20 jest zapis, że  opróżnianie bezodpływowych zbiorników, ma być nie rzadziej, jak raz na pół roku, więc przez analogię powinien pojawić się również zapis o czasie opróżniania przydomowych oczyszczalni ścieków. W przypadku posiadania instrukcji eksploatacji, która zakłada dłuższe czasokresy opróżniania, właściciel przedstawia dokumenty potwierdzające wywóz nieczystości zgodnie z instrukcją, natomiast jeżeli ktoś nie ma takiej instrukcji wówczas raz na rok właściciel powinien przedstawić dokument, że wywozi nieczystości lub częściej, jeżeli tak zakłada instrukcja. Radny wyjaśnił, że nie można narzucać mieszkańcowi, żeby posiadał dokument, którego obowiązek posiadania nie wynika z żadnego przepisu.
Zastępca Wójta Dorota Mazur powiedziała, że na komisjach prezentowała treść projektu uchwały, a następnie odniosła się do zaproponowanej zmiany przez Radnego Macieja Lipkę. Zastępca Wójta wyjaśniła, że wystąpiła o opinię prawną do Kancelarii Prawnej Urzędu Gminy, według której proponowany zapis w paragrafie 19 ust. 2 jest błędny merytorycznie i może powodować ewentualne próby nadużyć, ponadto w opinii Kancelarii, jeżeli instrukcja zaginęła, to można ją pobrać z Internetu. Ponadto Zastępca Wójta dodała, że projekt Regulaminu był opiniowany przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Stargardzie, w związku z tym zapis, który zostanie dodany nie będzie zaopiniowany, natomiast Regulamin będzie weryfikowany przez Nadzór Prawny Wojewody.
Radny Maciej Lipka odnosząc się do opinii Radcy Prawnego, powiedział, że opinia prawna powinna opierać się o przepisy stanowiące. Radny wyjaśnił, że przy okazji wniosku i w trakcie dyskusji na posiedzeniu komisji zwracał uwagę na brak uzasadnienia czy też brak podstawy prawnej jeżeli chodzi o prawo budowlane, jak również inne przepisy prawne na temat posiadania instrukcji eksploatacji. Radny zauważył, że zapis, który mówi, iż instrukcja powinna być przedłożona na żądanie organu Gminy jest jednoznaczne również z dalszymi konsekwencjami, jeżeli ktoś takiego dokumentu nie przedłoży wówczas urzędnik będzie miał prawo nałożyć karę administracyjną. W ocenie Radnego, taki zapis jest niedopuszczalny, ponieważ powinna być alternatywa, jeżeli właściciel posiada instrukcję, powinien ją przedstawić i realizować opróżnianie zgodnie z instrukcją, natomiast jeżeli właściciel nieruchomości nie posiada instrukcji, to przez analogię do paragrafu 20 Regulaminu, powinien przynajmniej raz na rok przedstawić dokument potwierdzający wywóz nieczystości. W związku z tym Radny powiedział, że Regulamin powinien w chwili obecnej być zdjęty z obrad sesji, żeby ten nowy zapis został zaopiniowany przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Radna Agnieszka Lenda powiedziała, że w pełni zgadza się z wypowiedzią Radnego Macieja Lipki i również uważa, że taki zapis powinien się znaleźć w Regulaminie. Następnie dodała, aby zdjąć ten projekt uchwały i wystąpić o opinię w zakresie nowego zapisu.
Radny Józef Tracz powiedział, że zgadza się z wypowiedzią Radnego Macieja Lipki i Radnej Agnieszki Lendy, a następnie wyjaśnił, że samo posiadanie instrukcji nie obliguje mieszkańca do opróżniania zbiorników i wywozu nieczystości,  a taki zapis wymuszałby przynajmniej raz w roku oczyszczenie takiego zbiornika.
Radny Krzysztof Kowalczyk również przychylił się do wypowiedzi Radnego Macieja Lipki, i powiedział, że instrukcja nie jest dokumentem, który każdy powinien mieć, a w przypadku jeżeli ktoś zakupił oczyszczalnię 20 lat temu i nie posiada instrukcji wówczas urzędnik będzie mógł nałożyć karę. Radny stwierdził, że należy zdjąć uchwałę z porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak powiedział, że podziela opinię Radnego Macieja Lipki. Następnie zaproponował, aby poddać pod głosowanie wniosek Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty, a następnie jeżeli wniosek zostanie przyjęty, przegłosować projekt uchwały po zmianach. Następnie podkreślił, że nie jest to zmiana istotna, która wpływa na sens Regulaminu.

Wobec wyczerpania głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał Wniosek Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty dotyczący wprowadzenia zmiany w projekcie uchwały w paragrafie 19, polegające  na pozostawieniu treści ust. 1 zaproponowanej w projekcie uchwały i dodanie ust. 2 o treści „W przypadku braku instrukcji eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków usuwanie osadów ściekowych z oczyszczalni, winno odbywać się nie rzadziej niż raz na rok” pod głosowanie.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad powyższym wnioskiem stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 14 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” i 0 głosach „wstrzymujących się”, przyjęła wniosek Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty dotyczący wprowadzenia zmiany w projekcie uchwały w paragrafie 19, polegające  na pozostawieniu treści ust. 1 zaproponowanej w projekcie uchwały i dodanie ust. 2 o treści „W przypadku braku instrukcji eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków usuwanie osadów ściekowych z oczyszczalni, winno odbywać się nie rzadziej niż raz na rok”.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję projekt uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Stargard wraz z przyjętym wnioskiem dotyczącym zapisu w paragrafie 19 ust. 2.

Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Stargard wraz z przyjętym wnioskiem dotyczącym zapisu w paragrafie 19 ust. 2 pod głosowanie.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 12 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” i 2 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XXIII/216/21 z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Stargard, która stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

AD 8. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE OKREŚLENIA SZCZEGÓŁOWEGO SPOSOBU I ZAKRESU ŚWIADCZENIA USŁUG W ZAKRESIE ODBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH OD WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI I ZAGOSPODAROWANIA TYCH ODPADÓW, W ZAMIAN ZA UISZCZONĄ PRZEZ WŁAŚCICIELA NIERUCHOMOŚCI OPŁATĘ ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał tytuł powyższego projektu uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a następnie poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.

Prowadzący posiedzenie Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Radny Mateusz Jarosz poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że komisja pozytywnie 6 głosami „za” zaopiniowała projekt uchwały.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.
Radny Paweł Żmuda powiedział, że chciałby zwrócić uwagę, że ta uchwała niesie za sobą skutki finansowe dla Gminy, które nie były brane pod uwagę przy konstruowaniu budżetu  na 2021 rok, a mianowicie chodzi o zapis, który zwiększa częstotliwość wywozu nieczystości z budynków wielolokalowych w okresie kwiecień-wrzesień. W ocenie Radnego nie ma tutaj analizy finansowej, ile Gmina będzie musiała dopłacić do systemu odbioru nieczystości. Następnie Radny zauważył, że nie jest uregulowana kwestia odbioru nieczystości z lokali niezamieszkałych i Gmina nie ma możliwości przeprowadzania kontroli, ponadto nie ma wiedzy, ile jest zawartych umów na wywóz odpadów z tego typu nieruchomości.
Zastępca Wójta Dorota Mazur powiedziała, że ten wątek starała się dość szeroko omówić na komisjach. Następnie wyjaśniła, że kwestie wywozu odpadów z lokali niezamieszkałych, na terenie gminy, należałoby uregulować inną uchwałą, więc jeżeli będzie wola Rady, to taki projekt będzie przygotowany i wszystkie regulacje zostaną w tym projekcie zawarte. W zakresie kontroli przedsiębiorców, Zastępca Wójta powiedziała, że do tego uprawniony jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Kontynuując wyjaśniła, że w Gminie istnieje ewidencja podmiotów i przedsiębiorca może wybrać podmiot, który świadczy usługi w zakresie wywozu odpadów na terenie gminy.

Wobec wyczerpania głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 15 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XXIII/217/21 z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

AD 9. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE WYRAŻENIA ZGODY NA ZAWARCIE KOLEJNEJ UMOWY DZIERŻAWY NIERUCHOMOŚCI STANOWIĄCEJ WŁASNOŚĆ GMINY
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał tytuł powyższego projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy, a następnie poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.

Prowadzący posiedzenie Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Radny Mateusz Jarosz poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.

Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 15 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się”,podjęła uchwałę Nr XXIII/218/21 z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy, która stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.

AD 10. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZAWARCIA POROZUMIENIA Z GMINĄ MIASTO SZCZECIN W PRZEDMIOCIE POWIERZENIA WYKONANIA ZADANIA
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał tytuł powyższego projektu uchwały w sprawie zawarcia porozumienia z Gminą Miasto Szczecin w przedmiocie powierzenia wykonania zadania, a następnie poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.

Prowadzący posiedzenie Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Radny Mateusz Jarosz poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.

Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 14 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 14 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się” (Radny Remigiusz Zakrzewski nieobecny podczas głosowania), podjęła uchwałę Nr XXIII/219/21 z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie zawarcia porozumienia z Gminą Miasto Szczecin w przedmiocie powierzenia wykonania zadania, która stanowi załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.

AD 11. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ZMIAN BUDŻETU GMINY NA 2021 R.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał tytuł powyższego projektu uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2021 r., a następnie poprosił Wójta Gminy Jerzego Makowskiego o krótkie wprowadzenie do projektu uchwały.
Wójt Gminy Jerzy Makowski odniósł się do zmian, które dotyczą Funduszu autobusowego, gdzie chodzi o realizację uchwał, które zostały podjęte na sesji w grudniu. Następnie Wójt powiedział, że w chwili obecnej wraz z Gminą Stara Dąbrowa czynione są starania, pod kątem m.in. transportu dla mieszkańców Grabowa i zostanie zawarte również porozumienie, tym razem z Gminą Stara Dąbrowa.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poinformował, że ww. uchwała była opiniowana na posiedzeniach komisji. Wobec powyższego Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił przewodniczących komisji o przedstawienie stanowisk i opinii poszczególnych komisji.

Prowadzący posiedzenie Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Radny Mateusz Jarosz poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Socjalno–Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.

Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 18 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 15 głosami „za”, przy 0 głosach „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XXIII/220/21 z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie w sprawie zmian budżetu gminy na 2021 r., która stanowi załącznik nr 19 do niniejszego protokołu.

AD 12. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ROZPATRZENIA PETYCJI Z DNIA 10 GRUDNIA 2020 R.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał tytuł powyższego projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 10 grudnia 2020 r., a następnie poprosił Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pawła Żmudę o wprowadzenie do projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Paweł Żmuda wyjaśnił, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji rozpatrywała dwie petycje o tej samej treści, o podjęcie stosownych uchwał. Ponadto Komisja Skarg, Wniosków i Petycji ze względu na to, że nie wszystkie petycje spełniały wymogi formalne przewidziane dla petycji odrzuciła je i nie były przedmiotem rozpatrywania. Kontynuując wyjaśnił, że dwie petycje z dnia 10 i 15 grudnia zostały rozpatrzone przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji, gdyż spełniały wymogi formalne przewidziane dla petycji. Komisja wnioskuje do Rady Gminy o nie uwzględnienie tych petycji.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję projekt ww. uchwały.

Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 20 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 15 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XXIII/221/21 z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 10 grudnia 2020 r., która stanowi załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.

AD 13. PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE ROZPATRZENIA PETYCJI Z DNIA 15 GRUDNIA 2020 R.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odczytał tytuł powyższego projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 15 grudnia 2020 r., a następnie poinformował, że Radni otrzymali projekt uchwały na swoje skrzynki e-mail. Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Pawła Żmudę o wprowadzenie do projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Paweł Żmuda wyjaśnił, że ww. projekt uchwały jest identyczny, jak podjęta przed chwilą uchwała, ponieważ treść petycji była taka sama, byli tylko różni wnioskodawcy. Podsumowując Przewodniczący Komisji powiedział, że uważa za zasadne podjąć taką samą uchwałę jak poprzednio.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poddał pod dyskusję ww. projekt uchwały.

Wobec braku głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Wykaz z wynikiem imiennego głosowania nad projektem powyższej uchwały stanowi załącznik nr 22 do niniejszego protokołu.

Rada Gminy Stargard w obecności 15 radnych uczestniczących w obradach sesji podczas głosowania, 13 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła uchwałę Nr XXIII/222/21 z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 15 grudnia 2020 r., która stanowi załącznik nr 23 do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak o godzinie 11.25 zarządził przerwę w obradach sesji. Natomiast po przerwie, która trwała do godziny 11.43 Przewodniczący Rady Gminy wznowił obrady sesji, a następnie sprawdzając obecność, stwierdził, że na stan 15 radnych obecnych po przerwie było 15 radnych, co stanowiło quorum do prowadzenia prawomocnych obrad.

AD 14. INFORMACJA WÓJTA GMINY O ZGŁASZANYCH ŻĄDANIACH I WYDANYCH DECYZJACH W 2020 ROKU ZWIĄZANYCH ZE ZMIANĄ WARTOŚCI NIERUCHOMOŚCI WSKUTEK UCHWALENIA PLANU MIEJSCOWEGO LUB JEGO ZMIANY
Przewodniczący Rady Sebastian Janiak poprosił prowadzącego posiedzenie Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Radnego Mateusza Jarosza o przedstawienie stanowiska Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu odnośnie ww. Informacji.

Prowadzący posiedzenie Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Radny Mateusz Jarosz poinformował, że Komisja Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu na posiedzeniu w dniu 25 stycznia 2021 r., zapoznała się z Informacją Wójta Gminy o zgłaszanych żądaniach i wydanych decyzjach w 2020 roku związanych ze zmianą wartości nieruchomości wskutek uchwalenia planu miejscowego lub jego zmiany. Komisja wyrażając swoje stanowisko powyższą informację przyjęła.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są uwagi i pytania do powyższej Informacji?
Wobec braku głosów w dyskusji i braku uwag Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą Informację do wiadomości.

AD 15. INFORMACJA WÓJTA GMINY NT. REALIZACJI SKŁADANYCH WNIOSKÓW W SPRAWIE SPORZĄDZANIA LUB ZMIANY MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO ORAZ STUDIUM UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY W 2020 ROKU
Przewodniczący Rady Sebastian Janiak poprosił prowadzącego posiedzenie Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Radnego Mateusza Jarosza o przedstawienie stanowiska Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu odnośnie ww. Informacji.

Prowadzący posiedzenie Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Radny Mateusz Jarosz poinformował, że Komisja Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu na posiedzeniu w dniu 25 stycznia 2021 r., zapoznała się z Informacją Wójta Gminy nt. realizacji składanych wniosków w sprawie sporządzania lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy w 2020 roku. Komisja wyrażając swoje stanowisko powyższą informację przyjęła.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są uwagi i pytania do powyższej Informacji?
Radny Paweł Żmuda powiedział, że zauważył pewną zależność, a mianowicie, iż Gmina nie dysponuje zbyt wieloma planami zagospodarowania przestrzennego, natomiast wpływa bardzo dużo wniosków w sprawie wydania warunków zabudowy. Kontynuując powiedział, że koszty wydania decyzji o warunkach zabudowy są to dosyć pokaźne kwoty po stronie Gminy. Radny dodał, że do lipca wnioskodawca składając wniosek o wydanie decyzji o warunki zabudowy ponosił opłatę skarbową w wysokości 107 zł, a następnie kwota została podniesiona do kwoty 598 zł. Następnie dodał, że z informacji uzyskanych na komisji wynika, że wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy do Gminy wpływa rocznie około 700-800, więc daje to kwotę ponad 200 tys. zł na samo wydanie decyzji. Radny powiedział, że na Komisji zapytał, czy była robiona analiza pod kątem wpływów z opłaty skarbowej w tym względzie. Kontynuując Radny odniósł się do ogłoszenia zamówienia publicznego na sporządzanie projektów decyzji o warunkach zabudowy, gdzie w wyniku postępowania wyłaniane od kilku lat jest to samo studio architektury. Radny zapytał, kto będzie dla Gminy świadczył tę usługę w tym roku i czy ta stawka, która była do tej pory, tj. 265 zł będzie na tym samym poziomie?
Wójt Gminy Jerzy Makowski powiedział, że na dzień dzisiejszy umowa nie jest podpisana, ale postępowanie zostało przeprowadzone, Gmina zwróciła się do kilku firm, natomiast wystąpiła tylko jedna firma, która w ubiegłym roku świadczyła usługę z tą samą stawką, tj. 265 zł za wydaną decyzję.
Radny Paweł Żmuda zapytał czy zmiana ustawy o opłacie skarbowej miała wpływ na ilość składanych wniosków w drugim półroczu 2020 roku oraz jak to się przekłada na dochody Gminy z tytułu opłaty skarbowej, gdyż kwota z tytułu wpływu z opłaty skarbowej planowana jest na tym samym poziomie w kwocie 39 700 zł, a patrząc na ilość wniosków, które wpływają do Urzędu, czyli około 800 rocznie jest to kwota  ponad 80 tys. zł z opłaty skarbowej.
Kierownik Referatu Planowania Przestrzennego Mirosława Antczak wyjaśniła, że opłata w wysokości około 600 zł, pobierana jest tylko w przypadku, gdy wniosek o wydanie warunków zabudowy jest składany przez osobę, która nie jest właścicielem nieruchomości, natomiast te wnioski, które są składane przez właścicieli nie podlegają opłacie skarbowej.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są analizy odnośnie ilości wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, składanych przez osoby, które nie są właścicielem nieruchomości, a mianowicie, ile wpływa pieniędzy z tytułu opłaty skarbowej i czy zauważalna jest różnica  w ilości składanych wniosków od momentu wyższej opłaty skarbowej?
Kierownik Referatu Planowania Przestrzennego Mirosława Antczak odpowiedziała, że nie były przeprowadzane pod takim kątem analizy, ponieważ nie było zgłaszanej potrzeby przeanalizowania ilości wniosków, natomiast jeżeli jest taka potrzeba, to taka analiza zostanie przygotowana.
Radny Paweł Żmuda powiedział, że chciałby uzyskać takie dane, a następnie doprecyzował, że chodzi o liczbę wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, ile wpływa pieniędzy z opłaty skarbowej z tego tytułu, miałby być to rok 2019 i 2020, z podziałem na pierwsze i drugie półrocze, żeby zobaczyć czy podwyższona opłata skarbowa, która dotyczy tylko osób nie będących właścicielami nieruchomości, miała wpływ na ilość składanych do Gminy wniosków.

Wobec wyczerpania głosów w dyskusji i braku uwag Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą Informację do wiadomości.

AD 16. OCENA DZIAŁALNOŚCI OŚRODKA ADMINISTRACYJNEGO SZKÓŁ ZA ROK 2020. ANALIZA REMONTÓW I DOPOSAŻENIA SZKÓŁ GMINNYCH ORAZ INFORMACJA NA TEMAT WYPŁACONYCH STYPENDIÓW W 2020 ROKU
Przewodniczący Rady Sebastian Janiak poprosił Przewodniczącą Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty Monikę Nikołajew o przedstawienie opinii Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty odnośnie ww. informacji.

Przewodnicząca Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew poinformowała, że Komisja Socjalno–Porządkowa i Oświaty na posiedzeniu w dniu27 stycznia 2021 r., zapoznała się z informacją Ocena działalności Ośrodka Administracyjnego Szkół za rok 2020. Analiza remontów i doposażenia szkół gminnych oraz informacja na temat wypłaconych stypendiów w 2020 roku. Komisja wyrażając swoje stanowisko powyższą informację przyjęła.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są uwagi i pytania do powyższej informacji?
Radny Grzegorz Stępień zgłosił chęć zabrania głosu na czacie, jednak nie zabrał w tym momencie głosu, z uwagi na problemy techniczne.
Radna Agnieszka Bieniek powiedziała, że ma pytanie do s. 25 powyższej Oceny, gdzie jest podsumowany zakup na kwotę 97 580 zł, natomiast w ramce dotyczącej wykazu sprzętu oraz wyposażenia zakupionego w roku 2020 w ramach środków budżetowych szkół nie ma podsumowania, ile ten zakupiony sprzęt i wyposażenie kosztowało Gminę. Radna zapytała, ile kosztował zakup sprzętu i wyposażenia?
Kierownik Ośrodka Administracyjnego Szkół Magdalena Ściężor wyjaśniła, że na s. 25 nie ma kwoty ogółem, ponieważ są to przykładowe wykazy wyposażenia. Kontynuując powiedziała, że wydatki na wyposażenie, to kwota około 120 tys. zł. Następnie powiedziała, że to są przykładowe zakupy wyposażenia i sprzętu do szkół.
Radna Agnieszka Bieniek (ad vocem) zapytała, jakie kryteria są brane pod uwagę w zgłaszanych przez dyrektorów wnioskach? Następnie zapytała, czy tylko dyrektorzy szkół zgłaszają wnioski czy są brane pod uwagę także inne wnioski?
Kierownik Ośrodka Administracyjnego Szkół Magdalena Ściężor wyjaśniła, że każda ze szkół ma swój budżet, który jest projektowany i ustalany przez Dyrektorów, a następnie ten budżet jest zatwierdzany przez Radę Gminy. Kontynuując powiedziała, że Dyrektor szkoły jako kierownik jednostki realizuje budżet, określa potrzeby i dokonuje wydatków w ramach posiadanych środków i te wszystkie wymienione w raporcie zakupy wyposażenia są to zapotrzebowania zgłaszane przez Dyrektorów szkół, którzy decydują, jakie wyposażenie jest potrzebne do szkoły czy jakie pomoce dydaktyczne są  szkole potrzebne, we współpracy z Ośrodkiem Administracyjnym Szkół.
Radna Agnieszka Bieniek zapytała, dlaczego Dyrektor Szkoły w Grzędzicach musiał prosić o pomoc finansową osoby dobrego serca na zakup szafek a ostatnio zostały zakupione szafki do szkoły w Sownie? Radna poprosiła o wytłumaczenie, na czym to polega, że jedni dostają, a inni muszą prosić o pomoc?
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zwracając się do Radnej powiedział, że kierownik OAS wypowiedziała się już w tym temacie, a mianowicie, że każda szkoła ma swój budżet i każdy Dyrektor składa wnioski do budżetu odnośnie zapotrzebowania czy to o kwestię związaną z remontem czy kwestię zakupu konkretnego sprzętu, wyposażenia czy pomocy dydaktycznych.
Radna Agnieszka Bieniek powiedziała, że jeżeli to jest w ramach kompetencji dyrektora i nie zmieścił się w danym budżecie, czy jest to pula z budżetu Gminy czy każdy dyrektor może się zwrócić z prośbą do Wójta o środki? W jaki sposób się to odbywa i na jakich zasadach przyznawane są środki? Następnie zapytała czy szkoła w Sownie miała zaplanowane szafki w budżecie szkoły, czy zgłosiła się do Wójta i dostała dodatkowo?
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odnośnie szafek w Sownie powiedział, że na Radzie Gminy, uchwałą zabezpieczone zostały środki na te szafki.
Kierownik Ośrodka Administracyjnego Szkół Magdalena Ściężor wyjaśniła, że każda ze szkół ma swój budżet i działa w ramach budżetu, a każdy dyrektor wie, jakie ma potrzeby w swojej szkole i jeżeli te potrzeby w ciągu roku się zmieniają, to dokonuje zmian w budżecie. Następnie jeżeli chodzi o szkołę w Grzędzicach, to Dyrektor zakupił z budżetu szkoły szafki na kwotę 11 287 zł, a być może, też jak powiedziała Radna pozyskał ze środków zewnętrznych. Kontynuując wyjaśniła, że każda ze szkół przeznacza środki, w taki sposób, jaki jest niezbędny i każda ze szkół ma inne potrzeby.
Radny Grzegorz Stępień powiedział, że chciałby zwrócić uwagę na radykalne różnice w wydatkach szkół, gdzie w opinii Radnego nie ma sprawiedliwego podziału, dodatkowo powiedział, że poprosił Kierownik z OAS o uzupełnienie informacji. Radny powiedział, że patrząc na plan budżetu szkoły, w styczniu było 2,1 mln zł, a na koniec wyszło 2,3 mln zł, więc jest 200 tys. zł nadwyżki. Radny dodał, że w ostatnim czasie pojawiła się informacja o nowych szafkach w szkole w Sownie i okazuje się, że była zmiana w paragrafie 4210, gdzie zwiększone zostały środki o 30 tys. zł. Zdaniem Radnego jest to wina tego, że głosując za budżetem Radni oddają pieniądze pod Zarządzenie Wójta i nad tymi pieniędzmi nie ma kontroli i w efekcie jedna szkoła dostaje środki, a druga szkoła tak, jak Grzędzice musi prosić o pieniądze. Następnie zwrócił się z pytaniem do Kierownik Ośrodka Administracyjnego Szkół, czy wszystkie odpowiedzi na zapytania Radnych muszą być wysyłane do wiadomości Przewodniczącego Rady?
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odnośnie głosowania nad uchwałą o zmianie polegającej na zwiększeniu środków na szafki do Szkoły w Sownie, zwracając się do Radnego Grzegorza Stępnia powiedział, że również brał udział w głosowaniu.
Kierownik Ośrodka Administracyjnego Szkół Magdalena Ściężor w odniesieniu do drugiego pytania Radnego Grzegorza Stępnia, powiedziała, że uważa iż Przewodniczący również powinien być poinformowany o uzupełnieniu raportu, o który zwrócił się Radny. Natomiast odnośnie pierwszego pytania, Kierownik wyjaśniła, że to nie jest niesprawiedliwe rozdzielenie środków budżetu, tylko środki, które mają dyrektorzy w ramach budżetu szkoły, wydatkują według potrzeb szkół.
Radna Agnieszka Bieniek podziękowała Radnemu Grzegorzowi Stępniowi, że poruszył ten temat i uzupełnił wypowiedź Radnej. Radna powiedziała, że Przewodniczący nie jest od rozdzielania pieniędzy gminnych.
Radny Grzegorz Stępień powiedział, że w sprawozdaniu z OAS wyszczególniona jest tabela, gdzie podana wartość to blisko 57 tys. zł, natomiast sumując wszystkie wydatki pokazuje się wartość ukryta w wysokości 120 tys. zł. Radny powiedział, że typowo zakupowe wydatki, związane zapewne z przesunięciem środków Zarządzeniem Wójta, są w ocenie Radnego zapewne ukrywane, a następnie zapytał, w jakim celu?
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zwracając się do Radnego Grzegorza Stępnia, powiedział, że bierze on udział w posiedzeniach Rady Gminy, ponadto otrzymywał zmiany do projektu budżetu i brał udział w głosowaniach za tymi zmianami i miał możliwość wypowiedzenia i zadawania pytań na ten temat na komisjach.
Radny Grzegorz Stępień powiedział, że nie kwestionuje wydatków, bo wydatki na szkoły są potrzebne, tylko chodzi o sposób ich prezentacji.
Radna Agnieszka Bieniek powiedziała, że nie uzyskała żadnej merytorycznej odpowiedzi, ponadto w opinii Radnej wygląda to tak, że wszystkie sprawy i pieniądze rozdziela Przewodniczący.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zwracając się do Radnej, powiedział, że jeżeli chodzi o środki finansowe z Ministerstwa, to wyjaśniał już, że zabiegał o nie dla OSP Sowno, gdzie inne jednostki OSP też dostały z tej puli środki.
Kierownik Ośrodka Administracyjnego Szkół Magdalena Ściężor odnosząc się do wypowiedzi Radnego Grzegorza Stępnia, w której kwestionuje sposób, w jaki te wydatki zostały zaprezentowane, wyjaśniła, że starała się napisać to sprawozdanie w taki sposób, żeby Radni mieli jak najobszerniejszy obraz działalności OAS-u oraz szkół. Kierownik powiedziała, że nie zostały podane kwoty, ponieważ przedstawione zostały przykłady zakupionego sprzętu i wyposażenia, jednak jeżeli jest taka potrzeba, wówczas przygotowane zostaną koszty. Następnie zwracając się do Radnej Agnieszki Bieniek, zapytała, czego Radna oczekuje?
Radna Agnieszka Bieniek zapytała, skąd wzięły się różne przedziały kwot w wydatkach szkół?
Kierownik Ośrodka Administracyjnego Szkół Magdalena Ściężor ponownie wyjaśniła, że budżet szkoły jest zaplanowany na konkretną kwotę, następnie podzielony na paragrafy, część jest na remonty, wyposażenie i w każdej ze szkół są inne potrzeby, o których decydują dyrektorzy, którzy najlepiej znają potrzeby i działają w ramach swojego budżetu. Kierownik zauważyła, że różnice, o których wspomniała Radna dotyczą sprzętu i wyposażenia, natomiast inne różnice są np. w wydatkach szkół na remonty.
Radny Józef Tracz powiedział, że uważa, iż ta informacja jest poprawnie przygotowana, a jeżeli Radni oczekują innych informacji, to najpierw trzeba je zgłosić, aby ten, kto sporządza informację widział, o co chodzi, ponieważ ta dyskusja w ocenie Radnego jest bezpodstawna.
Radna Agnieszka Bieniek powiedziała, że przykre jest to, że jedna szkoła musi prosić o środki, a inne nie.
Radny Grzegorz Stępień zwracając się do Radnego Józefa Tracza, powiedział, że zapytanie o kwoty zostało wysłane do OAS-u i w tej chwili jest dyskusja o różnicach w kwotach.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zwracając się do Radnego Grzegorza Stępnia powiedział, że różnice w kwotach są we wszystkich wydatkach, nie tylko na wyposażeniu, ale także na zakupy pomocy dydaktycznych, na remonty, a następnie przytoczył kwoty w poszczególnych szkołach.
Wójt Gminy Jerzy Makowski powiedział, że również otrzymał uzupełnienie informacji z OAS-u. Natomiast odnosząc się do Zarządzeń, o których była mowa, są one ogólnodostępne i każdy ma prawo wglądu. Następnie odnośnie wydatków, wyjaśnił, iż różnice wynikają z faktu, że każda szkoła ma inne potrzeby.
Kierownik Ośrodka Administracyjnego Szkół Magdalena Ściężor odnosząc się do wypowiedzi Radnej Agnieszki Bieniek powiedziała, że żadna ze szkół nie musi prosić o środki, ponieważ każda szkoła ma swój budżet, ponadto szkoły dodatkowo pozyskują środki zewnętrzne.

Wobec wyczerpania głosów w dyskusji i braku uwag Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą informację do wiadomości.

AD 17. SPRAWOZDANIE ZA 2020 R. Z WYSOKOŚCI ŚREDNICH WYNAGRODZEŃ NAUCZYCIELI NA POSZCZEGÓLNYCH STOPNIACH AWANSU
Przewodniczący Rady Sebastian Janiak poprosił Zastępcę Wójta Dorotę Mazur o przedstawienie ww. sprawozdania.
Zastępca Wójta Dorota Mazur przedstawiła Sprawozdanie za 2020 r. z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Gminę Stargard, które stanowi załącznik nr 24 do niniejszego protokołu.

AD 18. SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI STAŁYCH KOMISJI RADY GMINY ZA ROK 2020
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poprosił kolejno poszczególnych przewodniczących komisji o przedstawienie przygotowanych sprawozdań z działalności stałych Komisji Rady Gminy za rok 2020.
Sprawozdanie z działalności Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu za rok 2020 przedstawił Przewodniczący Komisji Gospodarki Mienia Komunalnego i Budżetu Józef Tracz (sprawozdanie stanowi załącznik nr 25 do niniejszego protokołu).
Następnie sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej za rok 2020, przedstawiła Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Agnieszka Lenda (sprawozdanie stanowi załącznik nr 26 do niniejszego protokołu).
Sprawozdanie z działalności Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty za rok 2020 przedstawiła Przewodnicząca Komisji Socjalno-Porządkowej i Oświaty Monika Nikołajew (sprawozdanie stanowi załącznik nr 27 do niniejszego protokołu).
Następnie sprawozdanie z działalności Komisji Skarg, Wniosków i Petycji za rok 2020 przedstawił Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Paweł Żmuda (sprawozdanie stanowi załącznik nr 28 do niniejszego protokołu).

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy ktoś z Radnych ma pytania do powyższych sprawozdań. Wobec braku pytań do przedstawionych sprawozdań, Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższe sprawozdania do wiadomości.

AD 19.OCENA UDZIAŁU RADNYCH W PRACACH RADY GMINY
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak przedstawił informację dotyczącą oceny udziału radnych w pracach Rady Gminy, która stanowi załącznik nr 29 do niniejszego protokołu.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy ktoś z Radnych ma pytania do powyżej informacji. Wobec braku pytań do przedstawionej informacji, Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą informację do wiadomości.

AD 20. INFORMACJA NT. DZIAŁALNOŚCI WÓJTA W OKRESIE MIĘDZYSESYJNYM
Wójt Gminy Jerzy Makowski przedstawił informację nt. działalności Wójta w okresie międzysesyjnym. Dodatkowo Wójt powiedział, że uczestniczył wraz z Sekretarz Gminy w wideokonferencji dotyczącej szczepień przeciw Covid-19, natomiast z Zastępcą Wójta Dorotą Mazur był na spotkaniu z Panią Dyrektor KOWR w Szczecinie.
Informacja Wójta nt. działalności w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik nr 30 do niniejszego protokołu.

Następnie Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zapytał, czy są uwagi i pytania do powyższej Informacji?
Radny Krzysztof Kowalczyk zapytał Wójta odnośnie Funduszu autobusowego, w związku z uruchomieniem kolejnego naboru, czy Gmina Stargard mogłaby skorzystać jeszcze z tego funduszu i złożyć wniosek?
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że nie przewiduje złożenia dodatkowego wniosku, ponieważ to, co było niezbędne zostało zabezpieczone. Wójt powiedział, że we współpracy z Gminą Stara Dąbrowa zostanie podpisane Porozumienie i będą realizowane przewozy dla miejscowości Grabowo.

Wobec wyczerpania głosów w dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję i stwierdził, że Rada Gminy przyjęła powyższą Informację do wiadomości.

AD 21. INFORMACJA NT. DZIAŁALNOŚCI PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY W OKRESIE MIĘDZYSESYJNYM
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zabierając głos powiedział, że w okresie międzysesyjnym brał udział w spotkaniach, m.in. z posłem Michałem Jachem, przedstawicielami Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, które dotyczyły ewentualnej współpracy pod kątem pozyskania dodatkowych środków na zadania własne Gminy. Ponadto wraz z Wójtem uczestniczył w spotkaniu u Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, które dotyczyło bezpieczeństwa na terenie gminy Stargard.

AD 22. ODPOWIEDZI NA INTERPELACJE RADNYCH
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak poinformował, że na poprzedniej sesji nie zostały złożone interpelacje.

AD 23. WOLNE WNIOSKI I ZAPYTANIA
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak otworzył dyskusję w powyższym punkcie porządku obrad.
Radna Agnieszka Bieniek powiedziała, że ma pięć pytań, wniosków, a mianowicie: 1) Czy pokazały się już wolne środki w budżecie Gminy? Następnie dodała, że wnioskuje, aby w momencie, w którym pokażą się te środki, przeznaczyć je na wykonanie projektu na generalną naprawę ulicy Spacerowej w Grzędzicach, która jest w fatalnym stanie, a jest to droga główna. Ponadto Radna powiedziała, że znając koszt na podstawie projektu, będzie można starać się o dofinansowania na naprawę tej ulicy.
2) Następnie Radna zapytała, na jaką inwestycję Gmina stara się o warunki zabudowy na terenie miejscowości Grzędzice, chodzi o ul. Lipową? 3) Radna powiedziała, że 13 stycznia 2021 roku złożyła wniosek do Wójta dotyczący złego stanu niektórych dróg w Grzędzicach. Kontynuując Radna, wyjaśniła, że rozumie, iż nie ma teraz warunków, aby drogi naprawić w tym momencie, ale w opinii Radnej Gmina powinna się przygotować do napraw logistycznie. W związku z tym Radna zapytała czy Wójt od 13 stycznia 2021 r. wysłał jakiegoś pracownika albo specjalistę w celu określenia złego stanu tych dróg i kolejności napraw na tych drogach? 4) Następie Radna zapytała o montaż lustra na ul. Klonowej? Radna dodała, że wystarczy tylko zakupić lustro i zamontować, żeby kierowcy mogli tamtędy bezpiecznie jeździć. 5) Kontynuując Radna poprosiła o zwrócenie uwagi na potrzebę doinwestowania jednostki OSP Grzędzice. Następnie Radna powiedziała, że strażacy z OSP Grzędzice nie otrzymali jeszcze ubrań specjalnych, a zamówienie powinno być zrealizowane w ubiegłym roku, ponadto należy zauważyć, iż w ostatnim czasie był pożar w Grzędzicach i strażacy narażają swoje życie ratując innych. Radna dodała, aby Wójt wysłał kogoś do remizy strażackiej w Grzędzicach, w celu oszacowania remontu remizy. Podsumowując Radna powiedziała, żeby Wójt uwzględnił potrzeby OSP Grzędzice, która dysponuje starym wozem strażackim, ponadto w opinii Radnej strażacy powinni mieć najwyższej jakości sprzęt strażacki niezbędny do wykonywania swoich działań.
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak odniósł się do punktu dotyczącego  umundurowania i długiego czasu oczekiwania, a mianowicie jednostki OSP na terenie gminy, wybierają modele, które klasyfikowane są jakościowo bardzo wysoko, na które jest ogromne zapotrzebowanie, z czego wynika długi okres oczekiwania, natomiast gdyby jednostki odeszły od tego konkretnego modelu, to zakup umundurowania specjalistycznego do działań w zakresie ochrony przeciwpożarowej spełniającego wszystkie normy łącznie z certyfikatem, są dostępne od ręki. Następnie Przewodniczący przypomniał zakres pytań, z którymi zwróciła się do Wójta Gminy, Radna Agnieszka Bieniek
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że informacja o wolnych środkach pojawia się w marcu. Następnie odnośnie drugiego pytania, Wójt poinformował, że wniosek, który został złożony na ulicę Lipową dotyczy zabudowy usługowo-handlowej. Odpowiadając na temat wniosku Radnej dotyczącego dróg, Wójt wyjaśnił, że pracownik sprawdza stan dróg i przekazuje informację na temat stanu dróg na terenie całej gminy. Następnie Wójt powiedział, że nie do końca jest przekonany o potrzebie montażu lustra. Na temat dofinansowania straży, Wójt wyjaśnił, że na dzień dzisiejszy wszyscy strażacy mają umundurowanie, ponadto zamówienie jest realizowane na nowe umundurowanie, jednak czas oczekiwania wynosi około czterech miesięcy.
Radny Paweł Żmuda zapytał o drogę przy supermarkecie w Pęzinie i odniósł się m.in. do pisma, które zostało skierowane do przedstawicieli firmy „Dino”, a następnie zapytał czy podejmą się remontu drogi? Kontynuując Radny powiedział, że droga jest w złym stanie i wymaga generalnego remontu, a chodzi o odcinek około 30 metrów. Radny zapytał,  kiedy jest możliwy remont tej drogi? Drugie pytanie Radnego dotyczyło spotkania Wójta w KOWR, a mianowicie czy jest możliwość przyspieszenia porozumień, chodzi o remont drogi oraz działkę pod cmentarz w Pęzinie? Następnie Radny poruszył temat furtki w Pęzinie i przejście przez boisko szkolne, a mianowicie powiedział, że wcześniej Wójt przekonywał iż nie ma możliwości, żeby tę furtkę zrobić, a cała inwestycja kosztowałaby 200 zł. Wójt przekonywał, że nie ma możliwości prawnej bo jest to teren gminy, a Dyrektor szkoły się nie zgadza. W opinii Radnego, Wójt jako gospodarz gminy powinien mieć wpływ i podjąć decyzję odnośnie zrobienia furtki. Radny wyjaśnił, że w Sownie autobus MPK wjeżdża na teren szkoły, a Wójt twierdził, że nie można po terenie szkoły poruszać się osobom trzecim, ponadto na terenie szkoły w Pęzinie działa Spółdzielnia „Pęzinka” i można wjechać na teren szkoły i nikomu nie przeszkadza, że są to osoby spoza szkoły. Radny zapytał czy będzie furtka?
Wójt Gminy Jerzy Makowski powiedział, że jeżeli chodzi o KOWR, to wszystkie sprawy dotyczące gminy Stargard zostały przekazane Pani Dyrektor KOWR-u w Szczecinie na spotkaniu. Następnie Wójt wyjaśnił, że furtka wchodzi na boisko przyszkolne,więc jeżeli coś się wydarzy, to za teren szkoły odpowiada dyrektor, natomiast wjazd do Spółdzielni „Pęzinka” jest odśnieżany i posypywany. W odpowiedzi na pytanie Radnego czy będzie furtka, Wójt powiedział, że będzie na ten temat rozmawiał z Dyrektorem Szkoły czy weźmie na siebie odpowiedzialność. Odnośnie wjazdu na teren szkoły autobusu w Sownie, Wójt wyjaśnił, że autobus zatrzymuje się w miejscu do tego wyznaczonym i wjeżdża w chwili funkcjonowania szkoły, a zadaniem dyrektora jest zapewnienie bezpiecznego przejścia dzieci przez teren szkoły. Wójt powiedział, że jeżeli Dyrektor Szkoły w Pęzinie podejmie decyzję o przejściu przez boisko, to Wójt przychyli się, żeby furtka powstała.
Zastępca Wójta Dorota Mazur odpowiadając na pytanie Radnego Pawła Żmudy na temat dogi przy „Dino”, wyjaśniła, że 15 grudnia 2020 r. wystosowane zostało pismo do Prezesa firmy. Zastępca Wójta powiedziała, że przeprowadziła rozmowy w tej sprawie i pojawiła się informacja, że firmie zależy na remoncie tego 30 m odcinka drogi, o który wystąpiła Gmina. Pani Wójt odczytała odpowiedź ze spółki Dino, w którym informują, iż widzą konieczność naprawy tej drogi. Odnośnie spotkania z Panią Dyrektor z KOWR w Szczecinie, Zastępca Wójta wyjaśniła i omówiła, co udało się ustalić z KOWR-em, m.in., że temat dojazdu do budynków na skarpie w Pęzinie nie będzie w chwili obecnej realizowany, następnie w kwestii zatoczki w Grzędzicach muszą rozważyć czy ta część gruntu nie będzie przydatna dla KOWR-u. W kwestii miejscowości Bębnikąt już są prace związane z przetargami i w pierwszym kwartale będą przeprowadzane prace przy drzewach, tj. korekta koron drzew, które stwarzają zagrożenie. Odnośnie ewentualnego przekazania drogi z KOWR na mienie Gminy, Pani Wójt powiedziała, że Gmina rozważy przejęcie dróg, jeżeli zostaną wyremontowane. Kolejny temat związany z miejscowością Ulikowo, to deklaracja z KOWR, na przejęcie przez Gminę terenu przy świetlicy. Kwestia terenu przy cmentarzu w Pęzinie, w chwili obecnej jest deklaracja, że działka oznaczona nr 437, która przylega do terenu cmentarza, będzie przekazana na mienie Gminy, natomiast działka 414, to nieruchomość klasy IIIB, w związku z klasyfikacją gruntu jest to trudny temat, więc należy skierować uwagę na inny teren przyległy do cmentarza. Następnie Zastępca Wójta odniosła się do pytania Radnego Pawła Żmudy na posiedzeniu komisji, a mianowicie, czym podyktowane były kontrole nieruchomości w Pęzinie pod kątem posiadania dokumentów za wywóz nieczystości ciekłych. Pani Wójt wyjaśniła, że kontrole były przeprowadzone, ponieważ Gmina uznała za zasadne, aby sprawdzić, co się dzieje z nieczystościami. Ponadto Pani Wójt powiedziała, że Pęzino nie było jedyną miejscowością, w której zostały przeprowadzone takie kontrole i systematycznie wysyłane są wezwania, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo środowiska.
Radny Krzysztof Kowalczyk odniósł się do wniosku w ramach funduszu dla miejscowości po byłych PGR i powiedział, że wnioski wróciły z KOWR-u i były zaopiniowane pozytywnie. W związku z tym Radny zapytał, czy wniosek został złożony do Wojewody? Następnie Radny zapytał, na jakim etapie jest kwestia gazociągu i podłączenia mieszkańców na terenie Krąpiela?
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że wnioski uzyskały pozytywną opinię, jednak w tym czasie koordynator z KOWR przekazał informację, że wniosek ma być zgodny z kosztorysem. Wójt powiedział, że Gmina złoży wniosek o hydrofornię Strzyżno, która jest w kwocie 4 mln zł i drogę w Krąpielu w kwocie 1 mln zł, ponieważ wniosek złożony przez Gminę w ramach funduszu pegeerowskiego może być w kwocie nie większej niż 5 mln zł. Natomiast jeżeli chodzi o gazociąg, to jest dopiero na etapie uzgodnień, jednak Wójt dodał, że nie ma w chwili obecnej wiedzy w tym temacie.
Radny Grzegorz Stępień zapytał czy kredyt z roku 2020 został wzięty w całości z banku, jeśli tak to, jakie inwestycje są zapłacone z tego kredytu? Jeśli nie, to w jaki sposób został wykorzystany kredyt i ile środków jest z tego kredytu na rachunku bankowym?
Wójt Gminy Jerzy Makowski powiedział, że sprawdzi i wówczas udzieli informacji.
Radna Agnieszka Bieniek powiedziała, że chciałaby się odnieść do odpowiedzi Wójta na pięć pytań, które zadała na początku tego punktu obrad, a mianowicie: 1) Radna powiedziała, że skoro w marcu pojawią się wolne środki, to już dzisiaj wnioskuje o wprowadzenie w ramach wolnych środków, projektu dotyczącego generalnego remontu  ulicy Spacerowej w Grzędzicach i poddanie w uchwale pod głosowanie wszystkim Radnym. 2) Następnie Radna zapytała, o jaką działalność usługowo-handlową chodzi? 3) Kontynuując Radna powiedziała, że prosi, żeby Wójt odpowiedział na wniosek z dnia 13 stycznia 2021 r. uwzględniając kolejność dróg, które były zawarte w piśmie Radnej, aby można podać mieszkańcom kolejność napraw dróg przy których mieszkają. 4) Odnośnie jednostki OSP Grzędzice, Radna powiedziała, że mówiła nie tylko o specjalistycznych ubraniach, które miały być zakupione w zeszłym roku, ale też o wysłanie specjalisty do budynku remizy w Grzędzicach w celu określenia jej stanu, remontu i kolejności prac, jak również pod kątem wsparcia OSP Grzędzice w zakresie wozu strażackiego, sprzętu i ubrań. 5) Radna zapytała czy lustro na ul. Klonowej zostanie zamontowane? 6) Radna na koniec powiedziała, że ma pytanie od mieszkańców, a mianowicie czy Radny Grzegorz Stępień został członkiem Prawa i Sprawiedliwości?
Radny Paweł Żmuda w nawiązaniu do pytania Radnego Krzysztofa Kowalczyka odnośnie Funduszu dla miejscowości, w których istniały PGR-y, powiedział, że Radni w poniedziałek, dowiedzieli się, że zostały złożone trzy wnioski na różne projekty, a mianowicie na wodociąg w Strzyżnie, drogę w Krąpielu i remont budynku po byłej szkole w Koszewie. Radny powiedział, że wniosek do funduszu, powinien być przedmiotem konsultacji z Radnymi o potrzebach, która miejscowość powinna z tego programu skorzystać. Następnie wyrażając swoją opinię powiedział, że uważa iż Wójt nadużył swojej władzy, podejmując jednoosobowo decyzję o przystąpieniu do funduszu, a następnie przytoczył treść art. 30 pkt. 3 ustawy o samorządzie gminnym, który mówi o tym, że Wójt w realizacji zadań własnych podlega wyłącznie Radzie Gminy.
Wójt Gminy Jerzy Makowski powiedział, że m.in. na komisji wspólnej oraz na posiedzeniach komisji mówił o trzech nieruchomościach, na które planowane jest złożenie wniosku. Następnie Wójt wyjaśnił, że w chwili obecnej, jeżeli chodzi  o wniosek na dofinansowanie w ramach funduszu PGR, będą to inwestycje dotyczące Krąpiela i Strzyżna, ponieważ one wpasowują się w kwotę do 5 mln zł.
Skarbnik Gminy Bernadeta Kubicka odpowiadając Radnemu Grzegorzowi Stępniowi powiedziała, że jeżeli chodzi o stan środków pieniężnych na rachunku bankowym, jest to kwota około 6 mln 300 tys. zł, a kredyt został przeznaczony na inwestycje, które były realizowane w ubiegłym roku, m.in. zapłacone zostało za przebudowę drogi w miejscowości Święte, za przebudowę drogi Koszewo, termomodernizację i częściowo za świetlicę w Tychowie.
Radny Grzegorz Stępień ponownie zapytał czy pieniądze z zeszłorocznego kredytu są na rachunku bankowym w tej chwili?
Skarbnik Bernadeta Kubicka wyjaśniła, że w tej kwocie, którą podała mieszczą się środki które Gmina otrzymała w ubiegłym roku z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz środki, które wygospodarowane zostały z kredytów w 2019 roku i które zostały wprowadzone do budżetu gminy na podstawie uchwały budżetowej na pokrycie deficytu jednostki.
Radny Paweł Żmuda zapytał Wójta o Postanowienie, które wpłynęło do Urzędu Gminy o odmowie wszczęcia śledztwa, gdzie zawiadamiającym był Przewodniczący Rady ws. byłego Zastępcy Wójta. Radny zapytał, dlaczego Wójt nie skorzystał z prawa wniesienia zażalenia w tej sprawie i czy Wójt godzi się z uzasadnieniem do Postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa?
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zabierając głos odniósł się do wypowiedzi Radnego i powiedział, że Gmina nie posiada wiedzy na temat osób przesłuchiwanych i nie wynika to z uzasadnienia.
Wójt Gminy Jerzy Makowski powiedział, że nie był przesłuchiwany, natomiast skoro Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, w związku z tym Wójt wyjaśnił, że nie widział potrzeby złożenia zażalenia.
Radna Monika Nikołajew odnosząc się do wypowiedzi Radnego Pawła Żmudy w sprawie funduszu popegeerowskiego powiedziała, że również uważa, iż Wójt powinien uzgodnić z Radnymi, którzy są reprezentantami swoich miejscowości, które potrzeby są najważniejsze. Następnie powiedziała, że prosi, aby firma w ramach gwarancji sprawdziła i naprawiła ul. Wierzbową i Ogrodową w Witkowie, gdzie dziury są w chwili obecnej większe niż były.
Radna Agnieszka Bieniek powiedziała, że rozumie, iż Wójt nie słyszał pytań, które zadawała, w związku z tym Radna ponownie zadała pytania skierowane do Wójta, w których odniosła się do odpowiedzi Wójta na zadane na początku tego punktu porządku obrad pytań, a mianowicie: 1) Jeżeli w marcu będą wolne środki w budżecie, w związku z tym Radna powiedziała, że już w chwili obecnej wnioskuje o wprowadzenie w ramach wolnych środków wykonanie projektu dotyczącego generalnego remontu ulicy Spacerowej i poddania go pod głosowanie Radnym, ponieważ jest to droga główna, która obecnie jest w fatalnym stanie. 2) Radna zapytała, o jaką działalność usługowo-handlową w Grzędzicach chodzi? 3) Następnie powiedziała, aby Wójt w odpowiedzi na pismo z dnia 13 stycznia 2021 r.  podał kolejność napraw dróg, które Radna wymieniła w swoim wniosku dotyczącym stanu dróg w miejscowości Grzędzice. 4) Kontynuując Radna wyjaśniła, że mówiła nie tylko o specjalistycznych ubraniach, następnie powiedziała, żeby Wójt wsparł jednostkę OSP Grzędzice pod kątem najwyższej jakości sprzętu strażackiego, wozu, ubrań specjalistycznych a także, aby Wójt wysłał jakiegoś specjalistę, celem przeglądu budynku remizy strażackiej w zakresie remontu budynku. 5) Następne pytanie czy zostanie zamontowane na istniejącym już słupie przy ul. Klonowej lustro drogowe?
Radny Grzegorz Stępień odniósł się do odpowiedzi Skarbnik i powiedział, że zrozumiał, iż środki z kredytu są jeszcze na rachunku bankowym?
Skarbnik Bernadeta Kubicka odpowiedziała, że udzieliła wcześniej informację, że stan środków finansowych na rachunku bankowym jest na kwotę około 6,3 mln zł, w tym są środki, które Gmina otrzymała z Samorządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, środki, które zostały z niewykorzystanych kredytów w 2019 roku, w tej kwocie mieszczą się także bieżące wpływy.
Radny Grzegorz Stępień zapytał czy planowany kredyt na 2020 r. został cały wzięty z banku, czy cały został uruchomiony?
Skarbnik Bernadeta Kubicka powiedziała, że udzieliła Radnemu informacji, że cały kredyt został uruchomiony i zostały zapłacone faktury za inwestycje, które Gmina realizowała w ubiegłym roku.
Radny Grzegorz Stępień zapytał czy te pieniądze są na rachunku bankowym?
Skarbnik Gminy Bernadeta Kubicka ponownie wyjaśniła, że na rachunku bankowym jest kwota, którą podała wcześniej i są to środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i środki, które zostały z tytułu niewykorzystanych kredytów w 2019 roku oraz bieżące wpływy i subwencje, i to jest stan środków na teraz.
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że wszystkie pytania Radnej Agnieszki Bieniek zanotował na początku i odniesie się do nich. Następnie odnośnie zamontowania lustra przy ulicy Klonowej w Grzędzicach, Wójt wyjaśnił, że nie do końca jest przekonany o potrzebie montażu lustra, jednak sprawdzi czy jest potrzeba montażu tego lustra.
Radny Paweł Żmuda odniósł się do tematu drogi S10, która przebiega przez teren gminy Stargard, a następnie zapytał Wójta czy ma rozeznanie, jak ta trasa będzie przebiegała w przyszłości oraz czy nie spowoduje to odcięcia niektórych miejscowości od wjazdu i wyjazdu na trasę S10 i czy to może mieć wpływ na rozwój gospodarczy gminy oraz czy Wójt poczynił w tym zakresie kroki? Drugie pytanie Radnego dotyczyło galerii w Lipniku, a mianowicie, jakich wpływów do budżetu Gmina może się spodziewać z tytułu wpływów z podatków, jeżeli galeria zostanie oddana do użytku?
Wójt Gminy Jerzy Makowski wyjaśnił, że dopiero w chwili złożenia deklaracji podatkowej przez firmę okaże się, w jakiej wysokości będzie podatek i wówczas Wójt powiedział, że poinformuje, jaka jest wysokość podatku. Następnie odnośnie drogi S10, Wójt wyjaśnił, że na tę chwilę nie ma wiedzy w tym temacie.
Wobec wyczerpania dyskusji Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak zamknął dyskusję w tym punkcie porządku obrad.

AD 24. USTALENIE TERMINU NASTĘPNEJ SESJI
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak ustalił termin zwołania XXIV Sesji Rady Gminy Stargard na dzień 26 lutego 2021 r. o godz. 10.00. Następnie Przewodniczący Rady Gminy powiedział, że obliguje wszystkich Przewodniczących Komisji do ustalenia terminów posiedzeń stałych Komisji Rady Gminy Stargard.

AD 25. ZAMKNIĘCIE OBRAD SESJI
Przewodniczący Rady Gminy Sebastian Janiak wobec wyczerpania porządku obrad podziękował wszystkim za udział i o godzinie 13.5 6zamknął obrady XXIII Sesji Rady Gminy Stargard.

Przewodniczący Rady Gminy

Sebastian Janiak

 

Protokół sporządziła:
Aleksandra Kowal

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Aleksandra Kowal 16-02-2021 11:40
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Aleksandra Kowal 16-02-2021
Ostatnia aktualizacja: Aleksandra Kowal 16-02-2021 11:40